כל מה שחשוב ויפה
מירב שחם, יורם קניוק - מכתב מהמלחמה
מירב שחם, יורם קניוק - מכתב מהמלחמה

מירב שחם // יורם קניוק - מכתב מהמלחמה

יום השנה למותו של יורם קניוק: ממכתב שכתב הסופר במלחמה בעודו בן 18, יצרה מירב שחם יצירת אנימציה, מוזיקה וסאונד. ״נחשפת בעבודה נפשו של סופר גדול ואיש מרתק, שמדבר על הקרבה למוות בהומור ובהשלמה״

הפרטים הטכניים

״יורם קניוק – מכתב מהמלחמה״. תגובה אמנותית למכתב של יורם קניוק מתוך ״גנוזים״ של אנסמבל עיתים, בשיתוף מכון גנזים ואגודת הסופרים ובניהולם האמנותי של צבי סהר וענת ספרן. העבודה זמינה לצפייה באתר הפרויקט.

מי אני

מירב שחם, מעצבת, אנימטורית ובימאית, בעלת סטודיו לעיצוב ואנימציה, מתמחה בעיצוב לטלוויזיה, מסך ומוזיקה. בעלת תואר שני בתכנית ללימודי מוסמך בתקשורת חזותית (M.Des) בבצלאל. מלמדת במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר קורס בעיצוב פתיח גרפי, וקורס בארט דיירקשן ומנחה סטודנטים משנה ד׳ בפרוייקטי הגמר שלהם.

העבודה

לפני שנה בדיוק פנתה אלי ענת ספרן וסיפרה לי על מכון גנזים ואנסמבל עיתים. המיזם הזה מעורר השראה: הזכות לעבוד וליצור בתוך ארכיון כתבים של מיטב אנשי הרוח שכתבו את התרבות שלנו היא גדולה ומרתקת. עבורי זו היתה הזדמנות מרגשת.

כשהגעתי למכון הראו לי ענת וצבי מכתב שכתב יורם קניוק כשהיה בצבא ונלחם במלחמת העצמאות בהיותו בן 18. החזקתי את המכתב האמיתי המקורי ביד. הוא כותב שם על חוויותיו מהלחימה ובעיקר על הפציעה שלו ועל שהותו בבית החולים.

באותו רגע ידעתי שאני רוצה לקריין חלק מהמכתב ושהקריינות תהיה דווקא בקול שלי, קול נשי ורך שיקריא את סיפורי הזוועות שמתוארים במכתב. ידעתי גם שאני רוצה שבן זוגי יהוא ירון יעשה את המוסיקה. הוא אוהב את הכתיבה של קניוק וידעתי שהוא יעניק עוד רובד חשוב לעבודה.

birds

יהוא הקליט אותי מקריינת והוסיף על ההקלטות ריאיון שנעשה עם קניוק לפני מותו, כך שבעבודה יש שני קולות מקבילים – אחד של קניוק החייל בן ה־18 והשני של קניוק מסכם את חייו ומתכונן לרגע שבו יעזוב את העולם. הדימויים לסרט הגיעו רק אחרי שהסאונד היה מוכן, כמו קולאז׳ אינטואיטיבי שעולה מתוך הקריאה של המכתב. בתקופה ההיא למדתי בתכנית התואר השני בבצלאל כשלאורך כל התואר יצרתי טראקים של סאונד שהיוו תשתית לעבודות אחרות שיצרתי, כולל הפרוייקט המרכזי שלי.

תעבירו את זה הלאה

הייתי שמחה אם העבודה הייתה מוצגת לתלמידי תיכון. יש בה הצצה לנקודת מבט של לוחם צעיר במלחמה על גורל המדינה, על להיות חלק מנרטיב של מאבק, על אידיאולוגיה ופוסט טראומה וגם על הצד השני שגם הוא אנושי וכואב. בנוסף, נחשפת בעבודה נפשו של סופר גדול ואיש מרתק, שמדבר על הקרבה למוות בהומור ובהשלמה.

אבן אחת עושה את דרכה לשום מקום

אבן אחת עושה את דרכה לשום מקום

פלוס אחד

הסרט ״אבן אחת עושה את דרכה לשום מקום״ שעשיתי כחלק מהפרויקט המרכזי בלימודי התואר השני שלי, הוא תוצר של הרבה מאוד מחקר ועבודה גם במובן התיאורטי וגם במובן של החשיפה האישית. הוא מבוסס על טקסטים שכתבתי, הלחנה וסאונד שיצרתי יחד עם יובל שנהר ויהוא, והוא צולם על ידי שני צלמים שהם חברי אמת – אסף אברהם ועומר מסינגר. הוא לא פורסם רשמית משום שהוא משתתף בכמה פסטיבלים בהקרנות בכורה, אבל מי שרוצה לינק אישי מוזמן לשלוח לי בקשה במייל ([email protected]).


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden