כל מה שחשוב ויפה
RUN, רונית קרת. צילומים: מ״ל
RUN, רונית קרת. צילומים: מ״ל

זה מתחמם: רונית קרת ומשבר האקלים במוזיאון הטבע בתל אביב

פורטפוליו News: במיצב הקלקר שעליו הקרנת וידיאו, עוסקת האמנית רונית קרת בהשפעתו ההרסנית של האדם על הטבע, כחלק מהתערוכה ״זה מתחמם: האקלים, המשבר ואנחנו״

RUN, מיצב חדש של האמנית רונית קרת במוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב (אוצרת: לימור מרגוליס), הכולל הקרנת וידיאו על קלקר מפוסל, מתייחס למשבר האקלים וקורא למבקרים לקחת אחריות על הסביבה כאן ועכשיו. המיצב מרחיב את העיסוק בנושא משבר האקלים במוזיאון, ומצטרף לתערוכה ״זה מתחמם: האקלים, המשבר ואנחנו״.

השפעתו ההרסנית של האדם על הטבע ונזקי ההתחממות הגלובלית גורמים בין השאר להפשרת הקרחונים, שמאיימת להפר את האיזון במערכת האקולוגית ובכדור הארץ כולו. באמצעות יצירתה מבקשת האמנית והחוקרת רונית קרת לזעוק את זעקתם של בעלי החיים, ומזמינה אותנו, בני האדם, להתעורר למציאות המדאיגה ולקחת אחריות על הסביבה לפני שיהיה מאוחר מדי. קרת משתמשת בדימוי הסוס, המופיע ביצירותיה השונות כנציגם של בעלי החיים שאינם יכולים לבטא את מצוקתם. בבריחתו הופך הסוס גם הוא לפליט אקלים, שנמלט משטח המחיה הטבעי שלו.

ביצירותיה חוקרת קרת את חומר הגלם של הקלקר, המיוצר מנפט גולמי ויוצר נזק סביבתי מצמרר ובלתי הפיך. למרות מראהו התמים, היצירה מציגה המחשה צורבת בין המסה הקלילה של הקלקר ובין העוצמה והכובד של מי הקרחון הקפואים. בניגוד לקרחונים, הקלקר לעולם לא יתכלה: הוא אחת הסיבות להיעלמות הקרחונים, כחלק מתופעה סביבתית רחבה יותר.

התערוכה ״זה מתחמם: האקלים, המשבר ואנחנו״ (אוצרת מדעית: ג׳ודי לקס; אוצרת ומעצבת חוויה: הדס זמר בן־ארי) מציגה את הממצאים המדעיים העדכניים ביותר בתחום וכן את השפעת המשבר עלינו ועל הטבע סביבנו, בישראל ובעולם, תוך שימוש באמצעים אינטראקטיביים, סרטונים ומחשבון מקוון לבדיקת טביעת רגל פחמנית אישית, שפותח במיוחד לתערוכה ומותאם לישראל.

birds

התערוכה מציגה מגוון עדויות למשבר האקלים ולהשפעותיו, בישראל וברחבי העולם, אך מדגישה כי עדיין יש הזדמנות לבלום את השינויים הגורמים למשבר ולצמצם את פגיעתו, בנו ובסביבה; כל אחת ואחד מאיתנו יכולים לקחת חלק ולהשפיע – לסייע בבלימת השינוי ובצמצום המשבר. התערוכה מנגישה לקהל הרחב את הנושא המורכב של שינויי האקלים, ומציגה כיצד ידע, מעורבות והירתמות לנושא, הן כיחידים והן כקהילה, יכולים לקדם שינוי משמעותי.

הביקור בתערוכה גם הוא עצמו פעולה של שינוי: העלאת המודעות למשבר האקלים ודיון ציבורי בנושא חשובים והכרחיים להנעת שינוי כולל. באופן זה, כל מבקר ומבקרת הם חלק מהשינוי, ויכולים להשפיע בעצם הפצת התכנים והתובנות.


רונית קרת | RUN
אוצרת: לימור מרגוליס
מוזיאון הטבע
נעילה: 31.10

זה מתחמם: האקלים, המשבר ואנחנו. צילומים: דור קדמי

זה מתחמם: האקלים, המשבר ואנחנו. צילומים: דור קדמי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden