כל מה שחשוב ויפה
זיוה ילין בשמורת טבע II. צילום: טל בדרק
זיוה ילין בשמורת טבע II. צילום: טל בדרק

שמורת טבע II בגלריה בארי

פורטפוליו Promotion: בתערוכה זוגית בגלריה בארי זיוה ילין וסופי ברזון מקאי מציגות עבודות שמתייחסות לקיבוץ שבו חיות ועובדות שתיהן

התערוכה ״שמורת טבע II״, שתפתח ביום חמישי (16.6) בגלריה בבארי, היא תערוכה זוגית משותפת לזיוה ילין וסופי ברזון מקאי (אוצרת: ענת לידרור). פעם עיניים חיצוניות קראו לקיבוץ ״שמורת טבע״, מושג שאומץ בגאווה על ידי חבריו, כמקום השומר על ערכיו, המאזן חיי רוח וחומר, המחבר טבע ותרבות יחדיו ומשמש דוגמה ומודל לחיקוי.

זיוה ילין היא ילידת קיבוץ בארי בנגב המערבי, שחיה ויוצרת בו עד היום. סופי ברזון מקאי הגיעה לקיבוץ כילדה מהמטרופולין הגדולה לונדון, וחיה מאז בתוכה את שני העולמות השונים כל כך. שתיהן חיות באותו קיבוץ, מקיימות ביניהן דיאלוג אמנותי ארוך – גם כאוצרות הפועלות יחד בגלריה בארי.

ילין בונה מנייר אריזה חום של פעם תפאורות ריקות, קליפות של חפצים שהם נופים, חלקי מראות שגדלה בתוכם: ספסל ופנס רחוב, ממטרה בדשא, מסלעה עם גינה ציבורית (עבודה משותפת של שתיהן). נוף המרחב הציבורי מצויר על תריסים וקירות בלבן של צבע קיר. הסטודיו שלה מחבק גרוטאות אכולות עם ריח של 50 שנה אחורה.

סופי ברזון מקאי. צילום: טל בדרק

סופי ברזון מקאי. צילום: טל בדרק

סופי ברזון מקאי

סופי ברזון מקאי

זיוה ילין. צילום: טל בדרק

זיוה ילין. צילום: טל בדרק

 

ברזון מקאי חולמת, מצלמת ומטפלת (דיגיטלית) בחיות וצמחים ובכל טבע שיש מסביבה – מינקותה באנגליה, דרך ילדותה בקיבוץ ועד חייה כאמא לילדים הגדלים בקיבוץ של היום. היא מתייחסת בעבודותיה לעץ מול הבית, לחיות לילה ולהסוואה, לחיות מגן החיות בלונדון ולפרפרים מכאן ומשם. ההתחלה אצלה היא מוות שחור עמוק שאפשר להיבלע לתוכו, אליו מצטרפים חלקים מוקפדים של חיות, טבע ישראלי (אירוסים, רקפות, עלי תאנה) נוי קיבוצי (עץ בוהינה, בוגנוויליה, קאלות) וטבע דומם טיפוסי קיבוצי.

birds

היא מבודדת דימויים: פנס הרחוב, וילונות בית העם או ספסל בסגנון ברוטליסטי. מהם היא מרכיבה קולאז׳ים, איים קטנים, סיפורים של זהות ומקום. היא נשאבת אל ושואבת מעולמות מוזיאוני הטבע וגני חיות, שניהם מוסדות שנולדו במאה ה־19 והצהירו על עצמם כמוסדות תרבות, מקור להשכלה, למרות שהיו במידה רבה חלון ראווה לקולוניאליזם האימפריאליסטי.

שתי האמניות המציגות מצמיחות מתוך הפרטי והאישי ענפים של שאלות שונות על טבע ותירבות, ועל שיטת החיים השיתופית־קפיטליסטית המוזרה בה הן חיות.


זיוה ילין וסופי ברזון מקאי | שמורת טבע II
אוצרת: ענת לידרור
הגלריה בבארי
פתיחה: 16.6; שיח גלריה: 17.6, 11:00
נעילה: 25.6

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden