כל מה שחשוב ויפה
חנה פלצר, הפסלים נבראו מעמקי נשמתי. צילומים: רן ארדה
חנה פלצר, הפסלים נבראו מעמקי נשמתי. צילומים: רן ארדה

״הפסלים נבראו מעמקי נשמתי״: חנה פלצר בגלריה טובה אוסמן

פורטפוליו Promotion: בתערוכת יחיד המסכמת עשרות שנים של עבודה מציגה האמנית חנה פלצר פסלי אבן וברונזה שהעבודה בהם מבחינתה היא אנלוגית לסיפור חייה

בגלריה טובה אוסמן תפתח היום (9.6) ״הפסלים נבראו מעמקי נשמתי״ – תערוכת יחיד לאמנית חנה פלצר (אוצרת: טובה אוסמן). פלצר מציגה פסלי אבן וברונזה שלא הוצגו מעולם, וזו אולי גם התערוכה האחרונה של עבודות חדשות שתציג.

פלצר, בת 90, זכתה להכרה רק בגיל מבוגר יחסית והציגה בתערוכות בארץ ובעולם. היום, כך היא אומרת, היא לא יכולה להתחייב שתמשיך לעבוד וליצור. הבחירה שלה לעבוד באבן וברונזה היא אנלוגית מבחינתה לסיפור חייה, ומדובר בחומרים שדורשים ממנה מאבק. מתוך גוש הברונזה הכבד, היא יוצרת רכות מרגיעה – דמויות וצורות אווריריות ומעגליות שקוראות תיגר על החומר הכבד ממנו נוצרו.

״הרגישות הרבה שחנה ניחנה בה״, כותבת אוצרת התערוכה טובה אוסמן, ״הופכים אותה לאמנית מדרגה ראשונה״. אוסמן מספרת על פגישתה הראשונה עם פלצר, שהדברים הראשונים שאמרה לה היו ״החיים שלי ללא אמנות אינם חיים״.

״חנה מזכירה לי את האמנית הצרפתיה־אמריקאית לואיז בורז׳ואה. שתיהן עברו בחייהן סבל רב ושתיהן זכו להכרה בגיל מאוחר. חייה של פלצר כרוכים באמנות מילדותה. לשאלתי מתי חשה לראשונה את הצורך באמנות ענתה, ׳מאז שאני זוכרת. יופיים של ארטיפקס בבית סבתי עוררו את האהבה, את עצמי, ואת המשיכה שלי לאמנות׳. מדוע לא ציירת בילדותך? שאלתי. וחנה סיפרה כיצד דיסגרפיה מנעה ממנה קריאה וכתיבה וכמובן ציור״.

כשהייתה בת 65, כשסכנת מוות מרחפת מעל ראשה, החלה חנה פלצר ללמוד פיסול. תחילה בשלוחה של מוזיאון תל אביב ואחר כך אצל הפסל יורי מיצקין. ״בערה בה התשוקה ליצור, ופסליה הרבים ויציקות הברונזה שיצרה, הם ההוכחה לכך. בפסליה  אין זכר לשואה ולייסורים שעברה. כן נוכחים בהם גאודי וג׳קומטי. תערוכה זו היא תמצית הווייתה כאמנית. יש בה הסתרה. כמה מן הפסלים מציגים נרטיב של סבל, משפחה, צמיחה, והם בעלי מוטיב חזק של זיכרון ומעוררים אסוציאציה של תווים מוזיקליים״.   


הפסלים נבראו מעמקי נשמתי | חנה פלצר 
אוצרת: טובה אוסמן
גלריה טובה אוסמן
שיח גלריה: 25.6 בשעה 12:00
פתיחה: 9.6; נעילה 26.6

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden