כל מה שחשוב ויפה
אסף חנוכה, האסטרונאוט המזרחי הראשון
אסף חנוכה, האסטרונאוט המזרחי הראשון

הרשימה המשותפת // 16.6.22

תערוכות חדשות במוזיאון הקריקטורה והקומיקס; מתי אלמליח בגלריה קו 16; מאיה שמעוני בגלריה באורנים; שרה בן יוסף בגלריה BY5; אתי לוי, כרמי דרור וחן כהן בגלריה בנימין

תערוכות חדשות במוזיאון הקריקטורה והקומיקס

שלוש תערוכות חדשות ייפתחו ביום שני (20.6) במוזיאון הקריקטורה והקומיקס בחולון: הראשונה, ״אזהרת צפייה״ (אוצרת: מאיה בקר) – תערוכה שעוסקת בקומיקס ישראלי לפני עידן הפוליטיקלי קורקט, עם יצירות קומיקס וקריקטורות שהתפרסמו בישראל מאז שנת 1950 ועד תחילת העשור הקודם. התערוכה חושפת את השתנות הנורמות, התהליכים החברתיים והתרבותיים פוסט מהפכת MeToo.

השנייה, ״האסטרונאוט המזרחי הראשון״ – תערוכת יחיד למאייר והקריקטוריסט אסף חנוכה (אוצר: צחי פרבר). חנוכה מצייר את עצמו במקום שבו הוא נמצא, כאן ועכשיו, במציאות הישראלית היום יומית. לידו שבים ומופיעים גיבורי העל יחד עם רכיבים רחוקים מהקומיקס האמריקאי של ילדותו ומצטרפים לדיוקן עצמי.

השלישית, ״גברים? גברים!״ – תערוכת התחרות הדו־שנתית השישית לקריקטורה הומוריסטית ע״ש פרידל שטרן, מחלוצות הקריקטוריסטים בישראל (אוצרת: מורן פרל קונסטנטין). השנה מציעים המשתתפים בתחרות לכתוב פרק נוסף במחקרה של שטרן: הגברים של המאה העשרים ואחת. האיורים מתארים את הגבר המודרני הטיפוסי, ובדמויות מתגלות נקודות המשיקות לטיפוסים שאיירה פרידל.

זאב אנגלמאיר מתוך התערוכה אזהרת צפייה

זאב אנגלמאיר מתוך התערוכה אזהרת צפייה

אסף חנוכה, האסטרונאוט המזרחי הראשון

אסף חנוכה, האסטרונאוט המזרחי הראשון


מתי אלמליח בגלריה קו 16

בגלריה קו 16 תפתח הערב (16.6) ״לִפְעָמִים הַלֵּב מְבַקֵּשׁ לְעַצְמו דְּבָרִים מוּזָרִים״ – תערוכת יחיד למתי אלמליח (אוצרת: קרני ברזילי). שם התערוכה לקוח משירה של עדי קיסר ״שחור על גבי שחור״, שמתאר רגע שבמרכזו חווית זרות בין סבתא לנכדה. כמו קיסר, גם אלמליח מתמודד עם המורכבות והמבוכה שהוא חש לעיתים אל מול משפחתו.

בתערוכה הוא מעמיק את עיסוקו בזהות דרך דמותו של אביו שמת לפני שנה. כבר מספר שנים שבמרכז עשייתו עומדים תצלומים מטופלים מארכיון המשפחה שטומנים בחובם סודות נסתרים. בתערוכה הנוכחית מוצגים מיצב וידאו ומספר תצלומים, שהמשותף להם הוא שמירה על סממנים תרבותיים כפחד מהשכחה. העבודות נעות על הציר שבין אחיזה ושימור זיכרונות, ובין הבחירה בפרידה, בחופש ובשחרור מן העבר.

מתי אלמליח בגלריה קו 16

מתי אלמליח בגלריה קו 16


מאיה שמעוני בגלריה באורנים

בגלריה לאמנות של מכללת אורנים מוצגת ״שיבושים בשרשרת האספקה״ – תערוכת יחיד של מאיה שמעוני, שהיא הפרויקט שחותם את עונת הרזידנסי במקום לשנת 2022. בתערוכה מתמקדת שמעוני בעץ הדקל ובחלקת הדקלים בגן הבוטני באורנים, ומותחת ציר בין הגן הבוטני לגלריה לאמנות באורנים שכביכול שייכים לעולמות שונים – הטבעי והמובנה תרבותית – ומבצעת ביניהם חליפין: הדקל מחלקת הדקלים הוא מוקד התערוכה בגלריה ואילו בגן הבוטני, קיר קבע שניצב בלב הגן נמשח בעלי זהב תוך הסטת היחסים וההיררכיה בין שני המרחבים.

בפרויקט, הדקל נברא מחדש בעקבות השהות והמפגש עם העצים שהובאו ממקומות שונים ויוצרים יחד נוף קוהרנטי בגן הבוטני. במיצב שמשלב ציורי קיר, עבודה עם עלי זהב וציורים, מייצרת שמעוני מרחב שדוחס ומתיך יחד את כל הנרטיבים והאידיאולוגיות המרובים והמתנגשים שנכרכים בדימוי זה כדי להציע אפשרות למפגש אחר ביניהם.

מאיה שמעוני בגלריה באורנים. צילומים: מ״ל

מאיה שמעוני בגלריה באורנים. צילומים: מ״ל


birds

שרה בן יוסף בגלריה BY5

בגלריה BY5 מוצגת ״כהרף עין״ – תערוכת יחיד לאמנית שרה בן יוסף (אוצר: אילן בק). בן יוסף פועלת למעלה מ־50 שנה בסצנה של האמנות הקרמית בארץ, עוקבת ומגיבה לשינויים המתחוללים סביבה. על פי רוב תהליך השינוי הוא איטי, כמו השתנות השכונה הירושלמית הותיקה בה היא מתגוררת. לעיתים השינויים הם מהירים, כמו שריפת היערות סביב ירושלים הקורים כהרף עין.

התערוכה מהווה מעין סיכום, התבוננות על מפעל חיים שלפעמים נדמה שעבר אף הוא כהרף עין. היא בנויה כמיצב מעבודות קיר ואוביקטים פיסוליים מחומר קרמי עם הדפסים וצילומים. בן יוסף מציבה שני מוקדים, בצד אחד אוביקט המייצג באר המהווה את ליבה של השכונה, ומנגד אוביקט שולחני שעליו צינורות המייצגים את העצים השרופים, אובייקט דמוי אלתר, מזבח, משל להקרבות שאנחנו עושים.

שרה בן יוסף. צילומים: צילום יסמין ואריה

שרה בן יוסף. צילומים: צילום יסמין ואריה


הזנה חוזרת בגלריה בנימין

בגלריה בנימין תפתח הערב (16.6) ״הזנה חוזרת״ – תערוכה משותפת לשלוש אמניות – אתי לוי, כרמי דרור וחן כהן (אוצרת: שי־לי הורודי). התערוכה מפגישה את עבודותיהן של שלוש האמניות סביב היחסים שבין הופעה חיצונית, הזנה ורוח.

כרמי דרור מציגה דימויים מרובי דמויות שנוצרו באמצעות סריקה תלת־ממדית של גופים. עבודותיה נוגעות למשטור הגוף ויכולתן של דמויות להשתלב זו בזו. חן כהן מציגה עבודות צילום של חפצים בלתי מזוהים שנוצרו בתהליכי הדפסה בחדר חושך ושלובים בעיבוד דיגיטלי. עבודותיה מאנישות חפצים ופועלות להזרה של הגוף. אתי לוי מציגה עבודות רישום וכתיבה תוך שימוש בטקסטים קבליים. לוי משתמשת בפרקטיקות כמו דתיות ומיסטיות כדי ליצור אמנות.

כרמי דרור

כרמי דרור

אתי לוי

אתי לוי

חן כהן

חן כהן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden