כל מה שחשוב ויפה
איציק ליבנה בגלריה דנה. צילומים: מ״ל
איציק ליבנה בגלריה דנה. צילומים: מ״ל

הרשימה המשותפת // 30.6.22

יצחק ליבנה בגלריה דנה; תערוכה קבוצתית בנושא טבע בעיר בגלריה N.D; יעל כנעני בגלריה השיתופית בכברי; דפנה אמירה וחי טובול בגלריה אינדי; התערוכה השנתית לקרמיקה והדפס בגלריה גבעת חביבה

יצחק ליבנה בגלריה דנה

בגלריה דנה בקיבוץ יד מרדכי מוצגת ״המראות ונחיתות״, תערוכת יחיד לאמן יצחק ליבנה (אוצרת: רווית הררי). ליבנה מציג שלוש סדרות חדשות של ציורים שזירת התרחשותם היא חוף הים, מקום שבו מתקיימת קשת של התנהגויות אנושיות שונות, חלקן כמעט טקסיות ברצינות הרבה שבה הן נעשות, אחרות נושאות עמן משמעות סימבולית או מטאפורית.

לכל אחת מהסדרות גיבור ציורי – מחפש אוצרות, לוליין ואב המשגר את בנו לשמיים. הגיבורים הללו הם אולי דיוקנאות עצמיים של האמן המציעים אלגוריה למעשה יצירת האמנות בסטודיו: פעולה המתחילה בשיטוט ובחקירה פנימיים, בחיפוש אחר רעיון, השראה, אמת או הנחה נכונה של חומר; ומסתיימת בהנפה מטאפורית של יצירת האמנות מעלה, בתקווה שתגביה עוף בכוחותיה שלה, בשאיפה המוכרת אל הנשגב ואל הנצחי.

יצחק ליבנה בגלריה דנה

יצחק ליבנה בגלריה דנה

יצחק ליבנה בגלריה דנה

יצחק ליבנה בגלריה דנה


טבע העיר בגלריה ND

בגלריה ND ברמת גן תפתח במוצ״ש ״טבע העיר״, תערוכה קבוצתית (אוצרת: רונית רוט חדד) שעוסקת במספר נקודות מבט על יחסי הגומלין בין הטבע לבין סביבות מחיה אנושיות. המבט הראשוני בתערוכה יוצר רושם שמדובר בתערוכה שיש בה ייצוגים של אדם וטבע, או האדם בטבע, או רק טבע. אבל הפעם הטבע הוא כזה שמתקיים למעשה בעיר. ולעיר יש טבע. מהו הטבע של העיר? מהו טבע בעיר?

משתתפים.ות: רותי בן יעקב, נחמה גולן, אורנה דגני, עדי ט. הופמן, רחלי טסלר, יוליה ליברמן, דורית נחמיאס, דורית פיגוביץ גודארד, תרצה פרוינד, חיה פרידמן, מרינה קוטלר, רוני ראובן, אסף רהט, רונית רוט חדד, יהודה רחנייב, דנה שחל.

במקביל, תוצג אל הרחוב בשעות הערב והלילה עבודת הווידיאו ״With a Little Help״ של שלומית ליוור (אוצר: דורון פישביין).

דורית נחמיאס תערוכה טבע העיר בגלריה ND. צילום: מ״ל

דורית נחמיאס תערוכה טבע העיר בגלריה ND. צילום: מ״ל

אורנה דגני. צילום: לירז פאנק

אורנה דגני. צילום: לירז פאנק

רותי בן יעקב. צילום: מ״ל

רותי בן יעקב. צילום: מ״ל


birds

יעל כנעני בגלריה השיתופית בכברי

בגלריה כברי, גלריה שיתופית יהודית ערבית בגליל, תפתח הערב (30.6) ״תערוכה לרגע״ – תערוכת יחיד לאמנית וחברת הקיבוץ יעל כנעני (אוצרת: תמר הורביץ ליבנה). בתערוכה היא פותחת דלת לשדה חדש עבורה: השפה והאפשרות לביטוי במילים. במוקד התערוכה ניצבת ״מחברת II שיחות״, מחברת שהוציאה האמנית לאור בשנה שעברה, בתהליך משותף עם עורכת ומתרגמת מתחום המחול – ליאורה בינג־היידקר. בחוברת מכונסים רעיונות ומחשבות של האומנית ביחס לעיסוקיה וליום יום שלה. לצד המחברת מוצגים שלושה מקרני וידאו ובהם קטעי תנועה של עשר רקדניות. במקביל, מוצגים ציורים וטקסטים מתוך המחברת, ומחברות ציור מוקדמות של האמנית.

יעל כנעני בגלריה השיתופית בכברי. סריקות: מיכה דוד

יעל כנעני בגלריה השיתופית בכברי. סריקות: מיכה דוד


דפנה אמירה וחי טובול בגלריה אינדי

בגלריה אינדי תפתח הערב (30.6) ״משהו קרה״ – תערוכה זוגית לדפנה אמירה וחי טובול (אוצר: יובל חי). דפנה אמירה מצלמת בשכונות שנמצאות בתפר שבין הפרבר לעיר ומחפשת שאריות של פעולות אנושיות במרחב; חי טובול מייצר מניפולציות במרחב העיר דימונה בה גדל, ומחריג עצמים משימושם המקורי. בכך הוא הופך אותם לאובייקטים פיסוליים במרחב שלו. החיבור בין האמנים.ות נוצר מתוך אותה תחושת איטיות והרהור המשותפת לעבודותיהם.ן. הצילומים מציגים סביבות שונות, כמעט ללא נוכחות אדם, מרוקנות ושקטות. הזמן החולף אינו מורגש ונדמה כי מחוגי השעון חדלו מלנוע.

דפנה אמירה

דפנה אמירה

חי טובול

חי טובול


קרמיקה והדפס בגלריה גבעת חביבה

בגלריה לאמנות שבקיבוץ גבעת חביבה תפתח מחר (1.7) ״בתנור״ – תערוכת הקרמיקה וההדפס השנתית לשנת 2022 (אוצרים: אבנר זינגר ומשה רואס). התערוכה תתפרש על פני חמישה חללים ותציג למעלה מ־500 עבודות של כ־200 תלמידים במרכז המשותף לאמנות במקום.

התערוכה השנתית מהדהדת את חום התנורים, את המפגשים החומריים והאנושיים, ההצלחות, הכישלונות, ההפתעות והבריתות שנכרתות בין היוצרים לכלים המשרתים אותם תוך כדי תהליכי היצירה. התוצרים שהבשילו ומוצגים בתערוכה מבטאים מנעד רחב של ביטוי יצירתי שלא היה נחשף ללא התנור. התנור נתפס לעיתים בטעות ככלי טכני בלבד, שותף ללא קרדיט, אבל למעשה הוא מהות בפני עצמה ותפקידו בתהליך חיוני.

כרמלה ליטן. צילום: אבנר זינגר

כרמלה ליטן. צילום: אבנר זינגר

אביגיל גלרטר. צילום: אבנר זינגר

אביגיל גלרטר. צילום: אבנר זינגר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden