כל מה שחשוב ויפה
יעל כנעני, ״תערוכה לרגע״, בגלריה בכברי. צילומים: צחי גולדשטיין
יעל כנעני, ״תערוכה לרגע״, בגלריה בכברי. צילומים: צחי גולדשטיין

יעל כנעני בגלריה בכברי

פורטפוליו Promotion: ב״תערוכה לרגע״ מציגה יעל כנעני עבודות וידאו וציורים, ובמרכזה מחברת שהוציאה לאור ובה מכונסים טקסטים קצרים ורישומים

בגלריה בכברי מוצגת ״תערוכה לרגע״, תערוכת יחיד לאמנית יעל כנעני (אוצרת: תמר הורביץ ליבנה). כנעני חוקרת תנועה, קו, כתם ומקצב במרחב בתחומים מקבילים: מחול ואמנות פלסטית. בתערוכה הנוכחית היא פותחת דלת לשדה חדש בעבורה: השפה והאפשרות לביטוי במילים.

במוקד התערוכה ניצבת ״מחברת II שיחות״ – מחברת שהוציאה כנעני לאור בשנת 2021, בתהליך משותף עם משוררת, מתרגמת, חוקרת ומורה למחול, ליאורה בינג־היידקר. בחוברת מכונסים רעיונות ומחשבות של האמנית בנוגע לעיסוקיה ולחיי היום־יום שלה.

המחברת מוצגת בקיר מרכזי בגלריה על מדף מואר. הקורא בין דפיה יגלה שפה בהירה ומדויקת של אמנית החורשת בשלושה שדות שונים: תנועה, אמנות פלסטית ושפה. היבולים בשלושת השדות הללו, בעלי מאפיינים דומים: ניקיון מעומס, מעודפות ומקישוט, צניעות בלתי מתנצלת, ישירות, מחשבות ורעיונות חופשיים, פשטות, מסירות ואף נזירות. אפשר לראות במחברת הצעה אישית לסגנון חיים.

המחברת נולדה תוך כדי הליכה ברוח בימי הקורנה. לסלי סטיבן, אביה של הסופרת וירג׳יניה וולף, מתאר בטקסט שלו ״בשבחי ההליכה״ את ההתעמקות השקטה ואת הדמיון שמתעוררים בספונטניות ומחוללים הרמוניה אינטלקטואלית. ההרמוניה הזאת היא בת לוויה טבעית לפסיעות המונוטוניות של כפות הרגליים בזמן פעולת ההליכה. המאמץ הפיזי משני להרהורים שהוא מעורר. הליכה היא פעולה המתאימה למשוררים ולפילוסופים ומזמנת בּוֹנְנוּת פנימית, לדבריו. בּוֹנְנוּת, הִתְבּוֹנְנוּת וְתוֹבָנוֹת עולות מכתיבתן המשותפת של כנעני ובינג־היידקר ב״מחברת II שיחות״. בינג־היידקר עזרה לכנעני לפסל את רעיונותיה לכדי מילים: ״אני עוזרת בתהליך הגריעה כדי ליצור את השלם, כמו בפיסול״.

יעל כנעני בגלריה השיתופית בכברי. סריקות: מיכה דוד

יעל כנעני בגלריה השיתופית בכברי. סריקות: מיכה דוד

שלושה מקרני וידאו בעומק הגלריה מקרינים קטעי תנועה. כנעני מציגה קשרים המזוהים איתה זה שנים. זהות של אמנית־מורה החולקת את עולמה עם קולגות ועם תלמידות. בעבודות הווידאו מופיעות תשע רקדניות בקטעי מחול בני דקה עד ארבע דקות ברצפים משתנים.

דיקט לבן בגודל 240/120 ס״מ מונח בשיפוע על קיר הגלריה, ועל גביו תלויים באקראי ציורים של האמנית. בגלריה החיצונית מוצגות על גבי שולחן מוגן מחברות ציור. לצידן תלויה על הקיר סדרה של חמישה ציורים שבהם פועלת כנעני על מצעים נושאי זיכרונות – מחברות תווים, צילומי קיבוץ ישנים מגבעת ברנר ומגבע – ומשלבת את חותמה האישי בשימוש בגזרי נייר, בהדבקה ובצבע.

המטען הגנטי מוטבע. זו שעתן של ההיחלצות ושל ההיבדלות. אין הצהרות גדולות בחלל. יש מקום לעושר הנפרש משקדנות ומנאמנות ליום־יום. אמירות קטנות נאספות לאמת אחת ברורה: אני כאן.


יעל כנעני | תערוכה לרגע
אוצרת: תמר הורביץ ליבנה
הגלריה בכברי, קיבוץ כברי
השקת ״מחברת II שיחות״: 9.7 בשעה 13:00 בהשתתפות ליאורה בינג היידקר – ״אני רק שאלה״, ד״ר ענבל קליינר – ״אתיקה של מקפים״; רקדניות: אביגיל ספז, ענבר קובי, ליהי וגמיסטר
נעילה: 11.7

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. שיאל

    תערוכה מעניינת מאוד.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden