כל מה שחשוב ויפה
האחים מוסלין במרכז לאמנות עכשווית בערד
האחים מוסלין במרכז לאמנות עכשווית בערד

הרשימה המשותפת // 7.7.22

נטעלי שלוסר והאחים מוסלין במרכז לאמנות עכשווית בערד; דינה שנהב בגלריה העירונית ברחובות; תערוכות חדשות במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד; טלי נבון בגלריה אלמסן; NFT במוזיאון תל אביב

נטעלי שלוסר והאחים מוסלין במרכז לאמנות עכשווית בערד

במרכז לאמנות עכשווית בערד ייפתחו מחר (8.7) שתי תערוכות חדשות (אוצרת: לאה אביר). התערוכה הראשונה, ״אבנים וסימטריה בארץ החולות, פרק ב׳: למרגלות המקדש הכלקוליתי; יקיצת הממלכה והתכשיט הרוחני״ – תערוכת יחיד לאמנית נטעלי שלוסר. בתערוכה מוצגים פסלים שנדמים ברגע הראשון לצלמיות קדומות, אבל למעשה מקורם באבנים שהאמנית אספה וצילמה בערד ובאתרים שונים במדבר.

במהלך השנתיים האחרונות חצתה שלוסר את המדבר בליווי מורי דרך, פקחי שמורות הטבע וחוקרים מקומיים, ואספה אבנים מנחל משמר, עין גדי, תל ערד, דרך אדום והר סדום. את תמונות האבנים שאספה מעבדת האמנית במחשב, חוצבת וחותכת בהן בפעולות פשוטות – בחר, העתק הדבק, הפוך, הצמד.

היא ״מצמידה בין קטע אבן להיפוכו הסימטרי, עד שלא נותר חריץ ולא סדק, בדיוק דיגיטלי מוחלט״. הסימטריה שהיא מפעילה על החתך בתמונת האבן משחררת את כל הפרטים והידע העתיק שדחוסים בה. כשהחומר הגיאולוגי פוגש בחומר דיגיטלי, הסימטריה מגלה בצורות המופשטות דימויים פיגורטיביים רבי קסם: מלך ומלכה, ביצה ממערב אסיה, גרגויל מפהק, חוד חנית, חתול, ערדל, כוכב, ערבה, קנקן ראש, אישה כורעת.

התערוכה שנייה, ״תשע שניות מהמותן״ – תערוכה לצמד האמנים/מעצבים האחים מוסלין (תמר לוית ויען לוי). הפעם מתבונן הצמד במדבר ובעיר שבתוכו, ובאופנים שבהם הגוף הלבוש מקבל ביטוי במרחבים האלה. למפגש בין אמנות ולבוש הצטרפו גם מקום וזמן – ערד והמדבר שהיא חיה בתוכו, והזמנים המשונים, המנותקים והבלתי יציבים שלנו. הניתוק של המדבר מהמולת הדחוף והעכשיו, בשילוב המגיפה, הבידוד והסגר, הובילו לתערוכה שהזמן הוא אלמנט משמעותי בה – האופן שבו הוא נמדד והאופן שבו הוא נחווה. בשלווה ובדריכות של המדבר, בזמן העתיק שטמון בו, הגוף חש בממשות של הטבע, של היובש, של קרני האור. מה המשמעות של ללבוש מקום? ״ללבוש את המדבר״?

נטעלי שלוסר, דרבוקה. צילומים: דוד חקי

נטעלי שלוסר, דרבוקה. צילומים: דוד חקי

ביצה מערב אסיה

ביצה מערב אסיה

האחים מוסלין, עקבות, מתוך הסדרה התערבויות פרא

האחים מוסלין, עקבות, מתוך הסדרה התערבויות פרא


דינה שנהב בגלריה העירונית ברחובות

בגלריה העירונית לאמנות ברחובות תפתח מחר (8.7) ״יהיה חשוך״ – תערוכת יחיד לאמנית דינה שנהב (אוצרת: קרן ויסהויז). שנהב בוראת בתערוכה חיזיון של אפלה פוסט חורבן: עיר שכולה עיי חורבות מפוחמים, ציורי רחובות הרוסים לאחר הפצצה ואש מאכלת ושורפת הכל.

היא מבקשת לסדוק את שריון האדישות והריחוק שלמדנו להציב כחומה בינינו לבין המראות הקשים; מוציאה את החורבן מהמסך אל חלל הגלריה ומאפשרת לצופה להיטמע בתוכו, להישיר מבט אל כדי לחזור אל רגע התדהמה שבגילויו, לראות את הכאב ואת החריגות שבו ולעורר מחדש את החמלה. היכולת לקבל את החריגה של החיים ממסלולם ולהפנים את השינוי שהם טומנים בחובם מלווה בתחושה של אבל, אך מציעה גם פתח להמשך.

דינה שנהב. צילום: רם ברכה

דינה שנהב. צילום: רם ברכה

צילום: מ״ל

צילום: מ״ל


תערוכות חדשות במוזיאון ינקו דאדא

במוזיאון ינקו דאדא שבעין הוד מוצגות שלוש תערוכות חדשות. הראשונה, ״דפלורציה״ – תערוכת יחיד לרויטל ארבל, אמנית ורופאה גניקולוגית (אוצרת: רעיה זומר טל). בתור אמנית היא יוצרת בעיקר שילובים של צילום ורקמה, בתור רופאה היא מתמחה בניתוחים של התאמה מגדרית (שינוי מין), שחזור בתולים ושיקום לאחר לידה, עיסוק טעון הגולש ליצירתה האמנותית. בתערוכה, שהותאמה לחלל הספרייה, היא מציגה עבודות צילום לצד שטיחים העשויים הטבעה של חותמות רקומות, וסדרה של רקמות על גבי תצלומים שצילמה. מראה פני השטיחים נוצר בהדפסה ידנית באמצעות חותמות רפואיות, שבעבר שימשו רופאים לסימון מיקומם של ממצאים פתולוגיים.

השנייה, ״גיבורות ללא כתרים״, תערוכת יחיד לאמנית נאוה הראל־שושני (אוצרת: רינה גנוסוב). נקודת המוצא של התערוכה היא יצירת מחווה של האמנית לדמותו של מרסל ינקו, כאמן המגיב לאירועים חברתיים ופוליטיים בסביבתו בכלל, ולציורי המעברות שלו משנות ה־50 של המאה הקודמת בפרט. בגוף העבודות מתמקדת האמנית בדמויות נשים יוצאות דופן ואמיצות, ידועות וגם אנונימיות, המתמודדות עם עימותים ואתגרים ולוחמות בדיכוי מקומי או אוניברסלי. היא רואה במסע של הנשים הגיבורות מסע מורכב מזה של הגבר, לאור המגבלות שמציבה החברה האנושית בדרכן של נשים.

השלישית, Inside Out, תערוכת יחיד לאמנית מריה ארנדט (אוצרת: נעמי גורדון־חן), שבה היא מציגה סדרה של עבודות המבוססת על תמונות סטילס מסרטים של שנות ה־50 וה־60 של המאה ה־20. האוטופיות הסובייטיות המוצגות בהן הן סוג של בריחה מהמציאות. כשארנדט מתבוננת עכשיו בסיפורי הסרטים האלה בצורה מופשטת, דרך עיניים אחרות מאשר כשהייתה ברוסיה, האסתטיקה הסובייטית נדמית לחזית של אידאולוגיה עכשווית, שמרנית מאוד במהותה, ובנויה על טינה. אנשים רבים ברוסיה ובמדינות חבר העמים חשו נוסטלגיה לתקופה הסובייטית וחיו בעיקר בעבר. כל זה התנגש במציאות והפך לאירועים טרגיים שגרמו למשבר הומניטרי וכלכלי ולמיליוני פליטים. ולמרבה הצער, התרבות הסובייטית הפכה לכלי תעמולה רב עוצמה ולקחה חלק לא קטן במצב הנוכחי.

רויטל ארבל. צילומים: מ״ל

רויטל ארבל. צילומים: מ״ל

נאוה הראל שושני

נאוה הראל שושני

מריה ארנדט

מריה ארנדט


birds

טלי נבון בגלריה אלמסן

בגלריה אלמסן ביפו תפתח הערב (7.7) ״ארכיב של זמאן – הזה שהולך״, תערוכת יחיד לאמנית טלי נבון (אוצר: יניב לכמן). זו תערוכת המשך לשתי התערוכות האחרונות של נבון (במוזיאון פתח תקווה ובבית ביאליק), שתרו ושוטטו אחר מושגי הזמן, הזיכרון והארכיון. לצד ארכיונים קיימים נוצרו בתערוכות ארכיונים מומצאים שהונחו במקביל לארכיון הקיים. מאחר שהארכיון החדש מומצא, יש בו הצעה לנקודת הסתכלות חדשה. הנקודה מנסה לשלוח זרקור לעבר הבנות ותפישות עולם חדשות. תובנות אלו מתייחסות למקומו של הפרט בקהילה ולמקומו בתרבות ובחברה, כמו גם באנושות הגלובלית.

טלי נבון. צילום: נועם נבון

טלי נבון. צילום: נועם נבון


NFT במוזיאון תל אביב

במוזיאון תל אביב מוצגת ״NFT – אחד מסוגם״ (אוצרת: מאיה ויניצקי), פרויקט חדש המתמקד בתופעת ה־NFT – קובץ דיגיטלי שנרשמה עליו בעלות ברשת מסחר אינטרנטית (בלוקצ׳יין), באמצעות טכנולוגיה המאפשרת זיהוי ודאי של המקור, ההופך אותו יחיד מסוגו. בתערוכה מוצגות 40 עבודות NFT של יוצרים.ות מהארץ ומהעולם. המפגש עם העולם הווירטואלי בתוך החלל הממשי מזמן למבקרים חוויה של שהייה בשני המרחבים בו זמנית ותנועה ביניהם.

הקהל מוזמן לשוחח עם תמה (TAMA), דמות וירטואלית חכמה שפותחה עבור המוזיאון על ידי המעבדה למציאות מתקדמת באוניברסיטת רייכמן.  תמה היא בוטית ייעודית שאפשר לשאול אותה כמעט כל דבר על NFT. היא עברה תהליכי למידה על תוכן התערוכה ואימון תלת שפתי – בעברית, אנגלית וערבית, וככל שיותר מבקרים בתערוכה ידברו איתה כך תורחב יריעתה בתחום. במסגרת התערוכה ובשיתוף חברת Sandmilk שמנגישה את עולם ה־NFT לקהל ללא צורך בארנק דיגיטלי, יחולקו 5,000 עבודות NFT ייחודיות שנוצרו במיוחד לתערוכה ל־5,000 המבקרים הראשונים בה.

אלכסיי שמובסקי, קין סקיי סטודיו

אלכסיי שמובסקי, קין סקיי סטודיו

תמה, אלכסיי שמובסקי, קין סקיי סטודיו

תמה, אלכסיי שמובסקי, קין סקיי סטודיו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden