כל מה שחשוב ויפה
איריס אוליבר, פריחה מאוחרת. צילומים: מ״ל
איריס אוליבר, פריחה מאוחרת. צילומים: מ״ל

מחווה לכדור הארץ בבית האמנים תל אביב

פורטפוליו Promotion: בבית האמנים בתל אביב תפתח ביום חמישי התערוכה ״מחווה לכדור הארץ/הגרסה הישראלית״ עם 65 מעצבים.ות שיציגו את עבודתם על פני שבעת חללי התצוגה במקום

בבית האמנים תפתח בסוף השבוע ״מחווה לכדור הארץ/הגרסה הישראלית״ – תערוכה מקיפה העוסקת בנושא כדור הארץ והשימור שלו. את התערוכה אוצרות שרי פארן (בעלת גלריה פריסקופ) ואילנה כרמלי לנר, אוצרת ומפיקת תערוכות עיצוב חברתיות.

תהליך אוצרות התערוכה והעבודה מול המעצבים החל לפני שלוש שנים, טרום מגפת הקורונה. תחילתו היתה בחיפוש אחר מעצבים מקטגוריות שונות שייצאו עם אוצרות התערוכה למסע. הקורונה טרפה את הקלפים, והתערוכה נדחתה שוב שוב, אבל הרלוונטיות שלה הלכה והתעצמה במהלך המגפה.

היוצרים.ות שנבחרו הם כאלה שמרגישים קשר עמוק ואימננטי לכדור הארץ ולמניפסט השימור שלו. הם לוקחים אחריות על החומר שבו הם מעצבים, משתמשים בחומרים ממוחזרים וירוקים ומפתחים חומרים ברי קיימא.

65 המעצבים הישראלים והאקדמיות הישראליות לעיצוב שהוזמנו להשתתף בתערוכה מגיעים מכל קשת העיצוב ועוסקים בהשראה מהטבע, קיימות, מיחזור, אחריות חברתית, איכפתיות, ייצור הנשען על עבודת יד, חיבור בין חומרים קיימים, פיתוח טקסטיל ובדים מחומרים אורגניים – כל זאת לשם יצירת עיצוב שימושי חדש. המעצבים התגייסו לשינוי מהפכני על מנת ליצור פתרונות חדשים וברי קיימא לעיצוב.

אלמה ליאון, לאורכה ולרוחבה

אלמה ליאון, לאורכה ולרוחבה

רביב ליפשיץ, Angle Cycle

רביב ליפשיץ, Angle Cycle

אדוה דרורי, אוהל לבן. צילום: דימה ולרשטיין

אדוה דרורי, אוהל לבן. צילום: דימה ולרשטיין

כרמל אילן. צילום: דוד זיסר

כרמל אילן. צילום: דוד זיסר

birds

את התערוכה מגדירות האוצרות כחלק מחובתן המוסרית לעסוק בקיימות ובאיכות הסביבה שבה אנו חיים. ״מקורות כדור הארץ מנוצלים באופן אגרסיבי ומזלזל על ידי בני האדם״ הן כותבות. ״השפעות האדם על כדור הארץ והדרך בה בחרנו לחיות שינו את פני הכדור ואת תהליכיו, מעיבוד קרקעות וניצולן עד תום, ועד שינוי כיוון זרימת המים.

״המהירות והכמות של מה שהאדם לוקח לעצמו מהטבע מציב את כדור הארץ במקום שמעולם לא חווה. התערוכה עוסקת בעיצוב בר קיימא ובאה להצביע על כך שבני האדם הפכו את כדור הארץ לחצר האחורית, למקום שאליו לא מתייחסים, מנצלים את משאביו וזורקים אליו את הפסולת ללא מחשבה על העתיד.

״כדי להתמודד עם הסכנות שמזמן לנו העתיד, עלינו להתגייס לשינוי מהפכני של אורחות חיינו, לנצל את הטכנולוגיה של היום על מנת ליצור פתרונות חדשים וברי קיימא לעיצוב. להתבסס על חומרי
בנייה ירוקים, ניצול אור השמש, בניית בתים חכמים עם צריכת חשמל נבונה ושימוש בחומרי פסולת ממוחזרים על מנת ליצור פרטי ריהוט. אנו זקוקים לעיצוב הגורם לשינוי, עיצוב שהופך להיות חוד החנית לשינוי תודעה. אנו מבקשות בתערוכה זו לשפוך אור על הנושא על ידי יצירת אוביקטים חדשניים לעיצוב המכבדים את הסביבה שלנו, כדי שתעזור ולו במעט להתניע את השינוי בכדור הארץ – למעננו ולמען הדורות הבאים״.


מחווה לכדור הארץ/הגרסה הישראלית
אוצרות: שרי פארן ואילנה כרמלי לנר
בית האמנים תל אביב
פתיחה: 14.7; נעילה: 6.8

מאוריציו

מאוריציו

עמי דרך ודב גנשרוא. צילום: ליאת פז

עמי דרך ודב גנשרוא. צילום: ליאת פז

מירב פלג. צילום: ליז כדר

מירב פלג. צילום: ליז כדר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden