כל מה שחשוב ויפה
ענבל כהנר, סדרת STREAM. צילומים: ScanCom

מה חדש // STREAM

ענבל כהנר זכתה בפרס העיצוב היוקרתי Red Dot בעבור STREAM, סדרת כיסאות העשויה 100 אחוז פלסטיק ממוחזר. ״ככל שימכרו יותר כיסאות, כך תנוצל יותר פסולת שנאספת משמורות הטבע וחופי העולם״

מי אני

ענבל כהנר, בת 41, מעצבת תעשייתית, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון (2008). מתמחה בעיצוב ייחודי לתבניות הזרקה ולייצור המוני של מוצרים ברי קיימא. לאחר התואר המשכתי לשנתיים התמחות בפרויקט די־ויז׳ן של סמי סגול, ומשם למחלקת הפיתוח של כתר במקביל לקריירה עצמאית עד 2015, אז עזבתי את הארץ.

לאורך 14 שנות קריירה מוצרים בעיצובי זכו במספר פרסים בארץ ובעולם, כשבראשם פרס העיצוב היוקרתי רד דוט 2022. כיום אני חיה במיורקה שבספרד, ומעצבת רהיטים המיוצרים ונמכרים בהצלחה על ידי חברות באירופה. בשנים האחרונות אני מעצבת ומתכננת סדרת כיסאות עבור איקאה שתושק ב־2023-2024. כחלק מהעשיה שלי אני נמצאת הרבה בתנועה, בדרך כלל על קו אירופה-ויאטנם-ישראל, ובמקביל משתדלת להישאר נאמנה לקצב הפנימי שלי ולתת לדברים לקרות בזמנם הנכון. 

ענבל כהנר. צילום: יותם סנדק

ענבל כהנר. צילום: יותם סנדק

במשפט אחד

STREAM, סדרת כיסאות העשויה 100 אחוז פלסטיק ממוחזר (Social Plastic), המאופיינת באסתטיקה חדשה ואלגנטית לחלל הביתי וסביבתו.

מה חדש

סטרים היא סדרת כיסאות הבולטת בחדשנותה האסתטית ובקוויה המורפולוגיים הייחודיים, המרמזים על הסיפור הסביבתי והחברתי מאחורי החומרים שמהם מיוצרים הכיסאות. הסדרה, שעוצבה עבור יצרנית הריהוט הדנית ScanCom International, מייצגת גישה בתחום העיצוב והייצור התעשייתי שדוגלת בשמירה על כדור הארץ לטובת הדורות הבאים שהיא לא בחירה, אלא חובה.

הכיסאות עשויים פלסטיק ממוחזר הנקרא פלסטיק חברתי (Social Plastic), שנאסף באופן מקומי בתהליך מפוקח מבחינה אתית, תוך סיוע לקהילות מוחלשות – במטרה לחזק את כלכלתן ואת איכות חיי משפחותיהן. הפסולת שנאספת מעובדת לידי חומר גלם איכותי המגיע ליצרן ומשמש לייצור הכיסא בטכנולוגית הזרקה לתבניות.

באמצעות רכישת המוצר, הצרכן זוכה למעורבות ונטילת חלק בניקיון החופים ושמירה על כדור הארץ, תוך שהוא נהנה מכיסא חדש ואלגנטי המוסיף ערך עיצובי לסביבת המחייה הביתית שלו. 

טיימליין

הסטרים מסמל מבחינתי פסגה חדשה בחיי המקצועיים, ומעניק משמעות נוספת לטביעת האצבע שלי בעולם כמעצבת. הזכות לקחת חלק בתהליך הפיכת ערמות של פסולת מזהמת לידי סדרות ייצור של מוצר נחשק ושימושי היא מרגשת ועוצמתית. 

האחריות שלי כמעצבת היא להגיע לחדשנות צורנית ייחודית ועם זאת מסחרית, במידה שתצדיק את תהליך הייצור כולו. ככל שימכרו יותר כיסאות, כך תנוצל יותר פסולת שנאספת משמורות הטבע וחופי העולם, תהליך שיתרום לשמירה על כדור הארץ ואיכות הסביבה. 

המוצרים שלי לאורך השנים מאופיינים בחיפוש תמידי אחר איזון בין זרימה מורפולוגית אינסופית לבין נוחות בלתי מתפשרת. כיסא הסטרים הוא תוצאה של פיתוח צורני מורכב ומתמשך. 

צילומים: יותם סנדק

אולי יעניין אותנו גם

מקור ההשראה הוא חומר הגלם Social Plastic, כחלק מפיתוח מודל כלכלי מעגלי וחברתי שפותח על ידי Plastic Bank, מיזם חברתי למטרות רווח שנוסד ומבוסס בוונקובר. המיזם בונה מודלים ומערכות אקולוגיות למיחזור בקהילות לא מפותחות במאמץ להילחם הן בזיהום הפלסטיק באוקיינוסים, והן ברמות העוני הגבוהות במדינות מתפתחות.

birds

מהו פרויקט החלומות שלך ומה צריך לקרות כדי שהוא יתגשם?

כל אחד מהפרויקטים שלי מונע מהשאיפה להגשמת חלום כזה או אחר. ההתעסקות בחלומות היא חשובה, אבל חלק ניכר מפריצות הדרך המשמעותיות שחוויתי עד כה מגיעות דווקא מתוך השהייה בעשיה עצמה, ללא מחשבה על היעד.

פרויקט החלומות שלי הוא לצאת לדרך עצמאית, בשיתוף פעולה עם יצרנים נבחרים, על מנת להמשיך לעצב, ליצור ולייצר מוצרים איכותיים, על־זמניים, תוך נאמנות לערכים אסתטיים, תכונות החומר, תשומת לב לפרטים, ושמירה על עקרונות ייצור חברתיים וסביבתיים. כדי שיתגשם אני צריכה למצוא את השותפים הנכונים לדרך.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden