כל מה שחשוב ויפה

יואב דגן ועומרי שטיינמץ // Spiral Tripod

במסגרת פרויקט Fixperts הבינלאומי, יואב דגן ועומרי שטיינמץ עיצבו מוצר שמטרתו להקל על המשתמשים בכסאות גלגלים כשהם מחוץ לכיסא עצמו. את המוצר, שזכה בפרס עיצוב השנה של פיקספרטס, כל אחד - בכל מקום בעולם - יכול לבנות בעצמו

אנחנו, יואב דגן (30) ועומרי שטיינמץ (27) לומדים במכון הטכנולוגי חולון בשנה הרביעית ללימודי עיצוב תעשייתי. במהלך השנה השתתפנו בקורס Fixperts בהנחיית פרופ׳ גד צ׳רני ודנה יחיא שווקמן, שעסק במתן פתרונות נקודתיים לאנשים עם קשיים ומוגבלויות פיזיות.

הפרויקט מתקיים במכון מזה שמונה שנים, מקורו בבריטניה והוא מתקיים ב־40 אוניברסיטאות ברחבי העולם. במסגרתו יוצרים הסטודנטים לעיצוב תעשייתי מוצר שמטרתו לפתור בעיה עבור אדם החווה בעיה כלשהי. בארץ, החליט צ׳רני, שהביא אותו ארצה, לשנות מעט את האופי שלו – כך שהסטודנטים יפתחו מוצר עבור אדם עם מוגבלות, מה שהופך את החוויה למעצימה גם עבור הסטודנטים. עד היום סטודנטים שהנחה פיתחו למעלה מ־120 מוצרים שונים, כשאת הקשר עם בעלי מוגבלויות שזקוקים לעזרה הם יוצרים בעיקר דרך הרשתות החברתיות.

את השותף איתו עבדנו לאורך הסמסטר הכירו לנו במהלך הקורס: עידו גרינגרד, אדם אקטיבי ביותר שמשתמש בכיסא גלגלים על מנת להתנייד ממקום למקום. לאורך הפרויקט תיעדנו את עידו וצפינו איך הוא משתמש בכיסא הגלגלים, היכן קיימים קשיים ואיפה אנחנו יכולים לסייע בהתנהלות שלו. המטרה הסופית היתה לעצב מוצר שיוכל לפתור בעיה ספציפית שעידו מתקשה מולה, ושעידו יקבל מוצר עמיד ואמין שיסייע לו להתמודד איתה.

המוצר עצמו עובד כחצובה מתקפלת עם ידית אחיזה בראשה. הרגליים, שעשויות מפרופילים פשוטים ממתכת, מתקפלות באופן רדיאלי ומאפשרות אחסון פשוט ונוח

בתחילת הפרויקט נפגשנו עם עידו ועברנו על הקשיים שהוא חווה באופן יומיומי. אחד הקשיים המרכזיים שעלה במפגשים הוא נקודת כאב ברורה במעבר מכיסא הגלגלים לקרקע, ומהקרקע אל הכיסא. בעיה זאת מגבילה את יכולות העצמאות שלו בסביבות שטח (כמו טיולים עם המשפחה), במקומות ללא נקודות משען או אנשים שיסייעו או בכל מצב אחר שבו הוא נמצא מחוץ לכיסא.

בתום מספר תצפיות וניסויים ראשוניים, עלה הרעיון ליצור נקודת משען חיצונית וניידת שתסייע בפעולת העלייה והירידה מהכיסא. זה היה חייב להיות מוצר נייד, קל במשקל, בעל פרופיל נמוך, פשוט לשימוש ובעל יכולת לפעול בכל סביבת שטח שבה עידו נמצא. עוד עניין שהנחה אותנו היה לייצר מוצר שכל אחד יכול לבנות בעצמו, באמצעות כלים מינימליים ופשוטים, בכל מקום בעולם.

אחרי ניסויים רבים שכללו מספר רב של מודלים, אבי־טיפוס ומנגנונים (שמונה ליתר דיוק), הגענו לצורה פשוטה המאפשרת אחיזה יציבה ועיגון בכל סביבה. המוצר עצמו עובד כחצובה מתקפלת עם ידית אחיזה בראשה. הרגליים, שעשויות מפרופילים פשוטים ממתכת, מתקפלות באופן רדיאלי ומאפשרות אחסון פשוט ונוח. גם הידית עברה מספר שינויים, עד ש הבנו שהדרך הכי פשוטה ליצור אחיזה מסוג זה היא להשתמש במוצרים קיימים כגון כלי גינון בעלי ידיות אחיזה (מגרפות ועתי חפירה). ההחלטה להשתמש במוצרים קיימים הגיעה מתוך הרצון לפשט את הרכבת המוצר עצמו, כך שכל אדם בעל כלים בסיסיים יוכל לעשות זאת.

birds

בנוסף, בנינו והדפסנו במדפסות תלת־מימד מספר שבלונות ו״ג׳יגים״ לריתוך החלקים (כמו הרגליים וראש החצובה) המאפשרים ייצור סדרתי, חוזר ומדויק של החלקים. זה מונע את הצורך במדידות של אורכים וזוויות ומקל על תהליך הייצור. כל המודלים, התכניות והמדריכים לבניית המוצר מפורסמים באינטרנט וזמינים לכל מי שמעוניין ליצור אותו.

אנחנו שמחים על ההזדמנות לעזור ולתת מהיכולות והידע שלנו למען פתרונות ועזרה לבעיות נגישות. בפרויקט הזה התאפשר לנו ליצור עיצוב נגיש גם ברמה הפיזית, אבל גם ברמת פשטות הייצור וההרכבה. הזכייה בפרס עיצוב השנה של Fixperts ממרכז העיצוב Helen Hamlyn של ה־RCA מרגשת אותנו מאוד ומדגישה את החשיבות של עיצוב מכליל ופשוט המאפשר לכל אדם לחוות חיים מלאים ללא מחסומים.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden