כל מה שחשוב ויפה
עודד הירש במוזיאון חיפה
עודד הירש במוזיאון חיפה

הרשימה המשותפת // 4.8.22

תערוכות חדשות במוזיאון חיפה; ורדי בוברוב במעבדה לאמנות; אילה צור ותערוכה קבוצתית העוסקת בשמש במקום לאמנות; המחלקה לצורפות במכון לאמנויות תל חי בגלריה B.Y5

תערוכות חדשות במוזיאון חיפה

במוזיאון חיפה תפתח הערב (4.8) סדרה חדשה של תערוכות שבוחנת מחדש רעיונות שהתעצבו במהלך המאה הקודמת ביחס למציאות ימינו (אוצר ראשי: קובי בן־מאיר). הראשונה, ״מגרש המשחקים שלי״, תערוכת יחיד לאמנית נרדין סרוג׳י. מאז 1930, שכן בבניין האבן שהוא היום המוזיאון בית ספר לבנות של הכנסייה האנגליקנית. בסדרת התערבויות במבנה, ובמבחר עבודות שנוצרו כולן לתערוכה, היא מגיבה לעבר ולהווה של הבניין, וגם מציעה אפשרויות להתהוות עתידית שלו.

השנייה, ״ממציא את הגלגל״, תערוכת יחיד לאמן עודד הירש. הירש מציג עבודות וידאו בעלות איכויות קולנועיות, שמתבססות על תסריטים מפורטים לסיטואציות אבסורדיות. בנוסף לעבודות הוידיאו, מוצגת בבכורה עבודת הוידיאו המונומנטלית החדשה שלו ששמה ״מעבר בטוח״. עוד בתערוכה, עבודות פיסול ומיצב שנוצרו במיוחד למוזיאון.

סיגלית לנדאו, שמלת תצריב כלה. באדיבות מרכז גוטסמן לתחריט

סיגלית לנדאו. באדיבות מרכז גוטסמן לתחריט

שי זילברמן. באדיבות מרכז גוטסמן לתחריט

עודד הירש

שי זילברמן. באדיבות מרכז גוטסמן לתחריט

שי זילברמן. באדיבות מרכז גוטסמן לתחריט

השלישית, ״רוח צפונית: אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון״ – תצוגת קבע של עבודות מאוסף האמנות הישראלית, שתוצג באולם המרכזי של הקומה הראשונה של המוזיאון. ממרכזו של האוסף בצפון, אצורה בו גם שיחה עם מרכזי האמנות בישראל, עם התרבות הערבית ועם האמנות המודרנית המערבית.

הרביעית, ״הסער והפרץ: הדפסים גרמניים מראשית המאה ה־20״ – תערוכה המציגה עבודות הדפס של אמנים גרמנים מראשית המאה ה־20 מאוסף המוזיאון, בינהם כמה מגדולי המודרניזם הגרמני כמו אריך הקל, אמיל נולדה ולוביס קורינת.

החמישית, ״רוך וקושי: הדפסים ממרכז גוטסמן לתחריט״ (אוצרת: שוע בן ארי), בה יוצגו למעלה מ־60 הדפסים שנעשו במרכז שבקיבוץ כברי, מקום אליו מגיעים אמנים מכל רחבי הארץ כדי להתנסות בטכניקות התחריט השונות.

משתתפים.ות: עפרה אוחנה, מאיה אטון, גסטון צבי איצקוביץ, מאיר אפלפלד, טליה בן אבו, אסף בן צבי, אורי גרשוני, שי זילברמן, ליהיא טלמור, נעה יקותיאלי, אביטל כנעני, רענן לוי, מריק לכנר, עופר ללוש, סיגלית לנדאו, עידו מרקוס, אורלי סבר, טליה סיון, דוד עדיקא, יגאל עוזרי, רותם עמיצור, מנשה קדישמן, טליה קינן, אלכס קרמר, יאן ראוכוורגר, חן שיש.

השישית, ״חלון צפוני״ (אוצרת: אפרת פנר) היא חלל רב־חושי של מרקמים, צבעים וצלילים. הרוח הנושבת באולם מטלטלת רשת של בדים שדרכם המבקרים מנווטים אל עבר צליל שמקורו לא ברור. הוא גם מוזמן להתנסות בעצמו בציור של דבר חמקמק כמו רוח.


ורדי בוברוב במעבדה לאמנות

במעבדה לאמנות תפתח מחר (5.8) תפתח ״פועלת״, תערוכת יחיד לאמנית ורדי בוברוב (אוצר: שרון תובל). אחרי שלשה שבועות של עבודה במעבדה, שאותה הפכה בוברוב למפעל ייצור סיבי ניילון ומברשות עץ, היא נפתחת לקהל הרחב. בעזרת מכונת ייצור הסיבים היא יצרה מברשות ניקוי מסוגים שונים אותם היא מציבה כעבודות מותאמות מקום, כתוצר של ניסויים, מחקר, שרטוטים ומחשבות אודות מהו סטודיו? מהו מפעל? מהו אובייקט אמנותי ומתי הוא מבטל את הפונקציה לשם כך הוא נוצר? הצטברו במקום סקיצות ומתווים לעבודות, כשלים ותוצרי ניסיונות לרבות מיצב/ים הכולל אובייקטים, רישומים, ועבודת וידאו.

ורדי בוברוב

ורדי בוברוב


birds

אילה צור ו״חמה״ במקום לאמנות

שתי תערוכות חדשות ייפתחו הערב (4.8) במקום לאמנות. הראשונה, ״אין זו אדמה״, תערוכת יחיד לאילה צור (אוצרת: הילה נבו). בשנתיים האחרונות ליקטה צור אוסף חרסיות המושתת על גוון, טקסטורה ומיקום גיאוגרפי וקטלגה אותו על פי טמפרטורת שריפה בתנור הקרמיקה. כך, נוצר לקסיקון צבעוני וחומרי שטורף את הקלפים הטריטוריאליים המגדירים את המפה הארצישראלית. מהלך התערוכה מתחיל בהצגת אוסף של חומרי הגלם שלוקטו בשנתיים האחרונות. העבודה השנייה בתערוכה תופרת באופן כרונולוגי את אדמות הארץ, מצפון עד דרום. קו התפר מופיע בצורת רקמה צבעונית שמקורה אינו ידוע, ספק דרוזית, ספק רוסית, אתיופית, או צברית, שוזר את הספקטרום הארצישאלי לאורכו ולרוחבו. החלק השלישי מציג מעבר מן החומר הטבעי והפראי אל עיבוד עמלני, שיבוץ עדיי חרס עדינים ומרהיבים.

איילה צור. צילום: מורן קורן גודמן

איילה צור. צילום: מורן קורן גודמן

מכונת זיעה קרה, ליטל רובינשטיין ואביבה דאום מרקס

ליטל רובינשטיין ואביבה דאום מרקס. צילום: מ"ל

דינה גולדשטיין

דינה גולדשטיין. צילום: מ"ל

השנייה, ״חמה״, תערוכת קבוצתית (אוצרת: שירה פרידמן) עוסקת בשמש יוקדת, הזעה יתרה ותשישות של חום. העבודות עוסקות בחום המאפיין את חודש אוגוסט ובהשלכות של החום ומשבר האקלים על נפש האדם. היא פוקדת את הלך הרוח האנושי הפנימי, נוכח ההתחממות הגלובלית ומבקשת להתחקות אחר השפעת גלי החום באמצעות שקיעה לתוך שלל התחושות שאנו חשים ברגע היציאה ממקום קריר לרחוב הלוהט. בתערוכה יוצגו עבודות במגוון מדיות, צילום, ציור, עבודות וידאו, מייצב ופיסול.

משתתפים.ות: תמר אור, אילי לוי ואורי דרומר, דינה גולדשטיין, שירלי וגנר, אמירה זיאן, דליה זרחיה, אורית טוכמן, אורית ישי, נטלי יששכרי, לילי כהן פרח־יה, תמר לדרברג, יצחק ליבנה, ליהי ניידיץ, ליטל רובינשטיין ואביבה דאום מרקס, איילת ריזה, אריאל שלזינגר.


המחלקה לצורפות במכון לאמנויות תל חי בגלריה B.Y5

בגלריה B.Y5 תפתח מחר (5.8) ״עם אצבע (הגליל) על הדופק״ – תערוכה של המחלקה לצורפות במכון לאמנויות תל חי (אוצרת: מירב רהט). בתערוכה יציגו כ־30 סטודנטים שלמדו (ולומדים) במחלקה מנעד רחב של עשייה שנעה מחפצי פולחן לכלים לשימוש אישי, מתכשיטים שייעודם התקשטות לאובייקטים שמותחים את היחסים בין גוף לאובייקט; שואלים שאלות על חומר, על זהות ועל מקום, מעלים סוגיות ביחסים בין יוצר תרבות וסביבה, ומנכיחים את העשייה בשדה הצורפות ככלי ביטוי באמנות העכשווית. באמצעות הצבת העבודות יחד, זו לצד זו, מצטיירת תמונת מצב של עשייה שמתרחשת במכון לאמנויות הכי צפוני במדינת ישראל, ומונכח כוחה של מחלקה קטנה ואישית שמחוברת למקום בו היא פועלת ולדמותם של הסטודנטים הלומדים בה.

סמדר בן יקר. צילומים: יעלי גבריאלי

סמדר בן יקר. צילומים: יעלי גבריאלי

גלית קרופיק

גלית קרופיק

קינאנה איברהים לב

קינאנה איברהים לב

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

תגובה אחת

  1. נירה כלב

    העבודה של דינה גולדשטיין נראית לי מענינת, אולי בגלל שהיא מזכירה לי את בוטיצ'לי.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden