כל מה שחשוב ויפה
דאג אייטקין דגלים ושרידים״. צילומים: מוזיאון ישראל
דאג אייטקין, ״דגלים ושרידים״. צילומים: מוזיאון ישראל

הרשימה המשותפת // 11.8.22

דאג אייטקין במוזיאון ישראל; בוגרי.ות ביה״ס מוסררה בגלריה P8; אסף קרול במוזיאון בית השומר; אמני הרזידנסי של ביה״ס האטליה בגלריה מאיה; אורי וויינשטיין בסדנאות האמנים ירושלים

דאג אייטקין במוזיאון ישראל

במוזיאון ישראל מוצגת ״דגלים ושרידים״, תערוכת יחיד לאמן האמריקאי דאג אייטקין (אוצרת: אורלי רבי). במהלך הסגר הראשון ב־2020, השתמש אייטקין בבגדים ובאריגים שמצא בין כותלי ביתו לעבודות קולאז׳. תהליך העבודה – תכנון הקומפוזיציה, צביעת הבדים, גזירתם ותפירתם – אופיין במחקר, בעמלנות ובשקט הפנימי שהיו תולדה של ההתכנסות וההתבודדות. התוצאה מזכירה דגלים או כרזות, ועליהן ביטויים המשקפים חוסר ודאות וריחוק חברתי כמו ״שום מקום/מקום שהוא״ ו״גמילה דיגיטלית״. בה בעת העבודות מציעות חום, הגנה וביטחון של שמיכות טלאים ביתיות.

אייטקין הוסיף לפתח את הפרויקט האמנותי ויצא מתוך גבולות הבית אל מרחבי העיר השוממה. בשיתוף פעולה עם להקת המחול LA Dance Project הוא יצר סדרה של מופעים באזורים תעשייתיים נטושים בלוס אנג׳לס. עבודות הבדים שהכין מכסות את גוף הרקדנים, מרחפות עם תנועתם, וכן תלויות ככרזות על גשרי העיר, מתנופפות ברוח. את המופעים, שנערכו ללא קהל, תרגם האמן למיצב וידאו תלת־ערוצי המוקרן בתערוכה על גבי שלושה מסכי ענק. המיצב לוכד מפגשים מסתוריים בין העיר המנוכרת לרקדנים שנעים בה כרוחות רפאים, מפיח חיים סוריאליסטיים באתרים הדוממים ומטעין אותם באנרגיה מהפנטת.

דאג אייטקין, שום מקום/מקום שהוא

דאג אייטקין, שום מקום/מקום שהוא

דאג אייטקין, איבדתי תחושה

דאג אייטקין, איבדתי תחושה


בוגרי.ות ביה״ס מוסררה בגלריה P8

בגלריה P8 תפתח הערב (11.8) ״ה-מוסר-ה״, תערוכת ביכורים של בוגרות ובוגרי המחלקות לצילום ולאמנות מדיה חדשה במוסררה, בית הספר לאמנות ולחברה (ליווי אוצרותי: אבשלום סולימן). מבט כולל על התערוכה הקבוצתית החדשה מסמן שני עיסוקים מרכזיים, באמצעותם מנסחים האמנים.יות את דריסת הרגל שלהם בשדה: גוף ושפה. משתתפים.ות: מיטל איזביצקי, יעלה ברזילי, זהר ברקאי, אור דוד, בר זרמון, עידן זרמון, נוי לאיאני, עילי סקוטלסקי, מאיה פזי, מארק רוק, עודד רותם.

נוי לאיני, עיניים

נוי לאיני, עיניים

יעלה ברזילי, מולד הירח

יעלה ברזילי, מולד הירח


אסף קרול במוזיאון בית השומר

במוזיאון בית השומר בקיבוץ כפר גלעדי תפתח מחר (12.8) ״הבן אדם אינו אלא״, תערוכת יחיד לאמן אסף קרול ז״ל שמת לפני כשנה (אוצרות: בשמת הראובני זאבי וזוהר מונסונגו). שם התערוכה, ״הבן אדם אינו אלא״, לקוח משירו של המשורר והפזמונאי מאיר אריאל, ומקור ההשראה לו הוא שירו של המשורר שאול טשרניחובסקי. מילות השיר של טשרניחובסקי עוברות כחוט השני בתוך עולם הדימויים בציורי התערוכה של קרול. כמעט בכל היצירות חוזר מוטיב העיניים: עיניים גדולות, מוחשכות ונוגות מבע. העיניים הן המרכז של כל דיוקן בתערוכה.

קרול, שזוהי לו תערוכת יחיד ראשונה במוזיאון, היה צייר ורסטורטור. הוא גדל בקיבוץ שפיים, הצעיר מבין חמשת אחיו. כבר מילדותו התבלט ביכולת התבוננות והייתה לו נפש רגישה לסובבים אותו, לאדם ולטבע. במהלך חייו צייר רבות בצבעי אקריליק ופנדה על דיקט, רישומים על נייר וציורי דיו. ציוריו של קרול מתמקדים בדיוקנאות ודמויות אנושיות החושפות את עולמו הפנימי, כשלעיתים, באין אובייקטים אחרים מלבד הדמות, הוא יוצר אשליית חלל.

אסף קרול. צילומים: דורון שטיין

אסף קרול. צילומים: דורון שטיין


birds

אמני הרזידנסי של ביה״ס האטליה בגלריה מאיה

בגלריה מאיה תפתח הערב (11.8) ״טלמאכוס״ – תערוכת המחזור הראשון של הרזידנסי בבית הספר ״האטליה״. טֶלֶמָאכוּס הוא דמות מיתולוגית המתוארת על ידי הומרוס ביצירתו האודיסיאה כנער במעבר בין הילדות לבגרות. טלמאכוס מלווה במסעו הרוחני על ידי חברו של אביו, מנטור, על שמו קרוי הביטוי ״מנטור״ המתאר ליווי בתהליך למידה והתפתחות.

ברוח זו הוקמה תכנית שהות האמן טלמאכוס, תכנית ללא מטרת רווח בבית הספר לאמנות האטליה, שכעת מסכמת את שנתה הראשונה. במהלך עשרה חודשים, שבעת האמנים והאמניות שנבחרו לתכנית חלקו סטודיו בו פיתחו וחידדו את קולותיהם האינדיווידואליים יחד עם החלפת רעיונות ורשמים. לאורך השנה, קיבלו משתתפי התכנית סדנאות והדרכות ייעודיות לתכנית וליווי מקצועי והדרכה אישית של אמנים.ות בכירים.ות. משתתפים.ות: רותם אורנשטיין, יעל הוניג, רייצ׳ל ווינסטוק, אמיר פירוגובסקי, אימרי פניאל, אלונה שמואלי, יעל שפינט.

יעל הוניג. צילום: שירי חבצלת

יעל הוניג. צילום: שירי חבצלת

רותם אורנשטיין. צילום: מ״ל

רותם אורנשטיין. צילום: מ״ל


אורי וויינשטיין בסדנאות האמנים ירושלים

בסדנאות האמנים בירושלים מוצגת ״פרק בהישרדות״, תערוכת יחיד לאמן אורי וויינשטיין (ליווי אוצרותי: שי זילברמן). התערוכה משרטטת קווי מתאר מהוססים, הצטלבויות דקות בין זיכרונות, רגעים קולנועיים, מאורעות היסטוריים ומסדרונות ממשלתיים, המבקשים לגעת במושג החמקמק של גבריות ישראלית. דרך העיסוק בפרידות וטקסי חניכה בודק ויינשטיין את מרחב הביניים שבין הזיכרון האישי והקולקטיבי. חמשת העבודות שמוצגות בתערוכה מרכיבות מעין קולאז׳, תמונה רבת־פנים של מרחב זה, ומתכנסות יחד תחת הכותרת ״פרק בהישרדות״.

אורי וויינשטיין. צילומים: קארן דולב

אורי וויינשטיין. צילומים: קארן דולב

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden