כל מה שחשוב ויפה
זיו שמח (zivink) בטרמינל עיצוב בת ים. צילום: הילי מור
זיו שמח (zivink) בטרמינל עיצוב בת ים. צילום: הילי מור

הרשימה המשותפת // 25.8.22

זיו שמח וליזה ממלי בטרמינל לעיצוב בת ים; דיוקנאות אפריקאיים עכשוויים בגלריה גורדון; מאז ולעולם במוזיאון על התפר; פרויקט זרקור במפעל

זיו שמח וליזה ממלי בטרמינל עיצוב בת ים

בטרמינל עיצוב בת ים של עמותת לצאת מהקופסא מוצגות שתי תערוכות חדשות (אוצרת: אילנה כרמלי לנר). הראשונה, ״המתאגרפים״, תערוכת יחיד ראשונה לאמן זיו שמח (zivink), שמוכר בעיקר הודות לציורי הקיר הרבים שלו ברחובות חיפה. בתערוכה הוא מציג ציורים שעוסקים בתחום ההיאבקות והאגרוף, שמבחינתו מתחבר לאמנות בהיותו תחום מלא רגש, נוטף דם ולעיתים אלים. ״הטירוף בעיני המתאגרפים, התחושה של הכל או כלום, ללכת עד הסוף קיימת בקרב וביצירה. הפן הוויזואלי של הקרב יפהפה, שיא של שימוש בגוף ובכוח, כמו ריקוד. הזיעה והדם צובעים את כל הדבר הזה בחיות ובאנושיות״.

Never Shame Again היא תערוכת יחיד לליזה ממלי, אמנית רב תחומית המתמחה בסריגת קרושה ויוצרת בטקסטיל מחומרים ממוחזרים במרחב הציבורי. דרך יצירותיה היא נוגעת בתחומים שונים ודרכם מנסה להעלות מודעות לנושאים שחשובים בעינה: אפליה, נשים, מלחמות, בר קיימא, ונושאים חברתיים. תערוכה זו מוקדשת לדבריה לקדושת גוף האשה החובק את חוכמת אמא טבע.

ליזה ממלי בטרמינל עיצוב בת ים. צילומים: הילי מור

זיו שמח (zivink)

זיו שמח (zivink)


פרויקט זרקור במפעל

במפעל בירושלים תפתח הערב (25.8) ״זרקור״, תערוכת כרזות בנושא אוטופיה מקומית, כחלק מתכנית ריזום מבית הדוג׳ו בירושלים. ריזום הוא רזידנסי ייחודי וראשון מסוגו, שבו הדוג׳ו מזמין קבוצות אמניות.ים להגות יצירה רבת משתתפים באמצעות מכונות הדוג׳ו, ולהזמין דרך קול קורא אמנים נוספים להצטרף. הכרזות שיוצגו בתערוכה נעות על הסקאלה שבין האישי לפוליטי ובין המציאותי לנשגב. נוסף לכרזות, ימכרו במקום מארזי פרינט במהדורה מוגבלת הכוללים: סט מדבקות, גלויות, פוסטרים וראיון ויזואלי עם המשתתפים שהודפסו במדפסת הריזוגרף של הדוג׳ו.

פרוייקט זרקור הוא חלום שרקחו ארבעה מעצבים ירושלמים (טל אוליאל, אשגר זמנה, בן ריבק וטל סופיה) שחיפשו דרך להטיל אור על סצנת העיצוב המקומית ולחבר בין היוצרים שם. במסגרת התוכנית, התכנסו 15 יוצרות ויוצרים ממגוון תחומים (מאיירים, מעצבות, מקעקעות, צלמים, כותבות ובין לבין) לסדרה של שלושה מפגשים בדוג׳ו שבסופם שלל פרשנויות חזותיות שונות למושג ״אוטופיה לוקאלית״.

מאיה ליבשיץ

מאיה ליבשיץ

נעם דבל

נעם דבל

יותם גורן

יותם גורן


birds

דיוקנאות אפריקאיים עכשוויים בגלריה גורדון

בחלל של גלריה גורדון ברחוב הפלך בתל אביב מוצגת ״דיוקנאות״, תערוכה קבוצתית בשיתוף Africa First. התערוכה כוללת עבודות של שמונה אמנים אפריקאים עכשוויים, העושים שימוש בציורי הדיוקן ככלי לתיקון ושחרור של הדימוי האפריקאי, דרך חגיגה של יופי וגיוון תרבותי.

במובנים רבים אפשר לראות את קהינדה ויילי כמבשר התנועה הזאת. כבר לפני כ־20 שנה החל ויילי לצייר אנשים שחורים (שליהק ברחובות ברחבי העולם) במקומם של גיבורי מלחמה, פוליטיקאים ואנשי החברה הגבוהה בתנוחות השאולות מקאֹנון ההיסטוריה של האמנות. השפעתו על הדור הצעיר נמתחת מעבר למושאיו וכוללת את שימושו בבדים עשירים כרקע לקומפוזיציות צבעוניות המאדירות את הדמות השחורה. האמניות והאמנים המציגים בתערוכה גדלו בתקופה שבה התפיסה ההיסטורית המוטעית והסטריאוטיפים לגבי אנשים שחורים הופרכו בהדרגתיות, עד לנקודה שבה כיום אנשים שחורים הם המובילים העולמיים בתחומים רבים (כגון בתחומי הספורט, האמנות והאופנה).

דניאל גיאקי גיאן. צילומים: Africa First

דניאל גיאקי גיאן. צילומים: Africa First

טפאדדזווה טגה

טפאדדזווה טגה

מופולי בלו

מופולי בלו


מאז ולעולם במוזיאון על התפר

במוזיאון על התפר בירושלים תפתח מחר (שישי 26.8) התערוכה הקבוצתית ״מאז ולעולם״, שמבקשת לחגוג את המגוון הלהטב״קי המקומי, הרחב, המורכב וההטרוגני (אוצרת: דביר שקד). בדיקה מעמיקה של העבר המקומי מגלה סיפורים רבים על דמויות שגם אם לא הוגדרו כך בתקופתן, היום היה שאפשר לשייך אותן לקהילת הלהטב״ק. פעמים הן עוררו עניין, פעמים הן עוררו דחייה, אבל הן תמיד היו שם. בתקופות אפלות יותר שבהן גיוון מיני ומגדרי נתפס כמאיים על הסדר ועל החברה סיפורים רבים נשארו בחשיכה והיסטוריה גאה נמחקה באופן מכוון.

באמצעות יצירות אמנות מהשנים האחרונות התערוכה מציפה את הסיפור הלהטב״קי המקומי הרחב והמגוון יותר דרך שני צירים: ציר הזמן ההיסטורי, שבוחן מחדש אנקדוטות ודמויות מההיסטוריה הגאה המקומית, וציר המרחב שיוצא מהמרכז אל הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית. משתתפים.ות: רועי ויקטוריה חפץ, גיל יפמן, רונה יפמן, דותן מורנו, עדי נס, כרם נאטור, רונית פורת, זויה צ׳רקסקי, נעמה רוט.

רועי ויקטוריה חפץ. ויקטוריה האדומה

רועי ויקטוריה חפץ. ויקטוריה האדומה

זויה צ׳רקסקי, זלמן שושי. באדיבות האמנית וגלריה רוזנפלד

רונית פורת. ללא כותרת (גרנד קניון)

רונית פורת. ללא כותרת (גרנד קניון)

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden