כל מה שחשוב ויפה
ניצן מיוסט, המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל. צילום: איתן מותהדה
ניצן מיוסט, המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל. צילום: איתן מותהדה

בוגרים 2022 // תקשורת חזותית

בזבוז מזון, זכרונות מוזיקליים, ריקוד פלמנקו, ציור שלטים ותהליכים אבולוציוניים - הם חלק מהנושאים שהעסיקו את בוגרי המחלקות לתקשורת חזותית בשנקר, ויצו חיפה, מכון טכנולוגי חולון ובצלאל. 9 פרויקטים בולטים

ניצן מיוסט | מכתבים לעופר

במשך מספר חודשים ניסה ניצן מיוסט מהמחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל ליצור קשר עם מנכ״ל שופרסל, עופר בלוך, במטרה להסב את תשומת ליבו לתופעה המטרידה של בזבוז מזון בישראל. מיוסט שלח לו 74 מכתבים, אחד מדי יום, שמתעדים סדרה של פעולות שקטות וחתרניות, שדרכן ביקש לפנות מקום ביומנו של המנכ״ל לטובת הפחים העמוסים אוכל, בעודו שומר על שתיקה.

הפרויקט, שכלל מכתבים ותיעוד בווידאו ובסטילס, נוצר כולו מחומרים קיימים: החל מהמעטפות והמכתבים העשויים דפים שהוצלו מגריסה, דרך החליפה החגיגית שנמצאה ברחוב, ועד הירקות שהוצלו מפחי האשפה וחולקו לתושבי העיר. לצד רגעים כנים של תסכול ואכזבה, מערכת היחסים החד צדדית והייחודית שנרקמה חשפה גם רגעים יפים עם תקווה אמיתית לשינוי.

ניצן מיוסט | מכתבים לעופר

ניצן מיוסט | מכתבים לעופר

צילום: לירן אוריצקי

צילום: לירן אוריצקי


ספיר ארזי | אות, מכחול, שלט

ציירי שלטים הם בעלי מקצוע שעברו הסמכה תעסוקתית ומיומנים ביכולות דיוק בציור בעזרת מכחול וצבע, בשילוב הבנה עמוקה של טיפוגרפיה. המקצוע נלמד בעבר בארצחות הברית במכללות טכנולוגיות למסחר, וכך התבססו הטכניקה, הסגנון וטיפוסי האות הנפוצים לציור השלטים האמריקאי. ספיר ארזי מהמחלקה לתקשורת חזותית בשנקר מציעה דרך לשמר ולפתח שיטה של מלאכת היד המסורתית בטיפוגרפיה לועזית, באמצעות יישום שלה בשפה העברית. 

ספיר ארזי | אות, מכחול, שלט. צילומים: מ״ל

ספיר ארזי | אות, מכחול, שלט. צילומים: מ״ל


שילת קיקיון | טופיה

שילת קיקיון מהמחלקה לתקשורת חזותית במכון טכנולוגי חולון יצרה חויית מסע בזמן ב־VR, שבה הסוף משתנה על פי הגישה והבחירות של השחקן. במהלך הרפתקה בסביבות עתידניות ודיאלוגים הומוריסטיים השחקנים נתקלים בסיטואציות שבהן הם יכולים לבחור, לדוגמה, האם להתערב במצב לא הוגן או לעמוד מנגד, או האם לתמוך בטכנולוגיה חודרנית או לבקר אותה?

בתרבות מלאה בסרטים דיסטופיים ומאיימים, תקשורת טכנופובית ומבשרת רעות, תחושה כללית של חוסר אונים מול תאגידים ענקיים והתפתחות טכנולוגית דוהרת קדימה,  הרבה מאיתנו מתייאשים ונוטים לגישה פסימית מלכתחילה, אומרת קיקיון. ״כשניגשתי לפרויקט שאלתי את עצמי אולי אפשר אחרת, וההפרויקט בא להזכיר שהעתיד אינו בידיה של הטכנולוגיה בלבד, אלא בידיים של כל אחד ואחת מאיתנו״.

שילת קיקיון | טופיה

שילת קיקיון | טופיה


דניאל רביד טבראני | EVOLUTION OF YOU

דניאל רביד טבראני מהמחלקה לתקשורת חזותית בויצו חיפה יצר ממשק חווייתי אינטרקטיבי שנועד ללמד משתמשים בצורה פרטנית על עברם האבולוציוני, ולחבר אותם ריגשית וחווייתית לזהותם כקופי־אדם. הפלטפורמה הייחודית מציעה למשתמשיה לחוות ״תהליך אבולוציוני״ אישי ומהנה המבוסס על טכנולוגיית מציאות רבודה. בכניסה לאתר המצלמה סורקת את תווי הפנים ומציגה למשתמש איך היה נראה אם היה חי בתקופות פרה היסטוריות שונות, ובנוסף מספקת מידע על תנאי החיים באותה התקופה, סוגי המזון, הטכנולוגיה שהיתה זמינה לאדם ועוד.

״ישנן מדינות שבהן מידע על התפתחות האבולוציה אינו חלק מתכניות הלימודים ואף נאסר ללימוד על ידי גורמים פוליטיים ודתיים. לאור זאת, הידע והשיח על האבולוציה האנושית מצויים בשולי החינוך והתודעה הישראלית, העולמית והאנושית. מטרת הממשק היא הנגשת מכלול הידע בתחום זה, הפשטתו והעלאתו לשיח ולמודעות הציבורית סביב מורכבותו של מין האדם החי על כדור הארץ, בדרך המאפשרת חוויית משתמש מקיפה ומהנה״.

דניאל רביד טבראני | EVOLUTION OF YOU

דניאל רביד טבראני | EVOLUTION OF YOU


רון רוברט לוי | Junn Archive Co

רון רוברט לוי מהמחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל יסד מותג אופנת רחוב חדש בשם Junn Archive Co, עם חנות אינטרנטית וחמש קולקציות קפסולה, שכל אחת מספרת סיפור אחר. בעזרת המותג – קולקטיב אופנת רחוב – לוי מנסה לארגן מחדש את התודעה הקולקטיבית על ידי פירוק, הרחבה והרכבה מחדש של ארכיון רעיונות חברתיים, אירועים היסטוריים ומושגים אסתטיים, דרך שפה ויזואלית המוטמעת במרחבים ציבוריים והשמתם במרחבים אלה מחדש.

רון רוברט לוי | Junn Archive Co. צילומים: דניאל חנוך

רון רוברט לוי | Junn Archive Co. צילומים: דניאל חנוך


כרמל לוי | SCHOOL YARD

כרמל לוי מהמחלקה לתקשורת חזותית במכון טכנולוגי חולון בנתה פלטפורמה לימודית עכשווית עבור תלמידי תיכון, המנגישה את חומר הלימוד בצורה קלילה ואינטראקטיבית ובכך מייצרת למידה חווייתית, תחושת עצמאות והבנה רחבה יותר של הנושא הנלמד. הפלטפורמה מורכבת מטאבלט שליטה ושולחן אינטרקטיבי, שדרכם אפשר להעביר שיעורים בנושאים שונים ובצורה משחקית. 

הפרויקט נולד בעקבות הפער בין ההתפתחות הטכנולוגית לבין תצורת בית הספר ואופן הלימוד כיום, שכמעט ולא השתנה מאז המאה ה־19. הכיתה המסורתית מאופיינת בכיסאות ושולחנות והלמידה נעשית בעזרת ספרים, ומבוססת בעיקר על שינון החומר. הפרויקט דוגל בחיבור התלמידים למאה ה־21 על ידי שילוב טכנולוגיית קצה ומתודולוגיה מעולם הגיימינג, שמאפשרות להתחבר לתלמידים בשפה שלהם ובגובה העיניים.

כרמל לוי | SCHOOL YARD

כרמל לוי | SCHOOL YARD


עדי ליבנה | compás

עדי ליבנה מהמחלקה לתקשורת חזותית בשנקר הציגה יצירה אינטראקטיבית המחברת שתי תשוקות שלה – פלמנקו ותקשורת חזותית. ליבנה מאפשרת לחוות את עולמה של רקדנית הפלמנקו על ידי שילוב של מקצבים שונים לכדי יצירה אחת. השילובים השונים של המקצבים והביטויים החזותיים שלהם, יוצרים מנעד של מינונים ועוצמות שבשליטת הצופה כמו רקדנית הפלמנקו שאינה רק רוקדת, אלא גם מנגנת ומייצרת מקצבים עם הגוף שלה. הפרויקט נוצר בעזרת מרכז כדר לעיצוב וטכנולוגיה, ביחד עם רקדנית הפלמנקו איווליסה גונזלס.

עדי ליבנה | compás

עדי ליבנה | compás


נויה אנטמן רון | PAS-KOL

נויה אנטמן רון מהמחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל יצרה את אפליקציית פס־קול במטרה להביא לידי ביטוי את המפגש בין הזיכרון למוסיקה. האפליקציה, שמתבססת על הטכנולוגיה של שאזאם, מרחיבה את הפעולה הטכנית של חיפוש שם השיר לפתיחת מצלמה, צילום וידיאו ותיעוד הרגע והחוויה. לאחר זיהוי השיר וצילום הווידאו, המשתמש יכול להוסיף ולכתוב משפט קצר על אותו הרגע.

הצילום, השיר והמשפט מתווספים לפס־קול של המשתמש, שנמצא באפליקציה במחשב המתפקדת בו זמנית כנגן מוזיקה, כאלבום זכרונות ויומן. המילים מתוך המשפטים שהמשתמש מקבלות תפקיד של תגיות המאפשרות למשתמש לפלטר את פס הקול שלו.

כך לדוגמה, על ידי לחיצה על המילים ״מסיבה״ ו״לילה״ אפשר לייצר פסקול של חיי הלילה. לחיצה על המילים ״אמא״, ״רדיו״, ״שישי״ ו״בית״ תייצר פלייליסט של רגעים מתוך מסורת משפחתית של הכנות לקראת ארוחת שישי כשהרדיו מתגנן. כך האפליקציה מציעה אופן לשמוע מוזיקה דרך זכרונות, ולהזכר בחוויות, תחושות ורגעים דרך מוזיקה. 

נויה אנטמן רון | PAS-KOL

נויה אנטמן רון | PAS-KOL


יעל איזנברג | דיבור חזק

יעל איזנברג מהמחלקה לתקשורת חזותית בשנקר יצרה סדרת רשת בטיקטוק העוסקת במיניות נשית ופונה לבחורות צעירות. הסדרה שואפת לעורר שיח פתוח בנושאים שונים כמו אוננות, צורת הפות ושערות, ולעודד מחקר עצמי ומוטיבציה ללקיחת אחריות על הגוף ועל המיניות.

בסדרה מוצגות ארבע נשים צעירות (שמגלמות השחקניות שירי בלושטיין, מעיין נווה, שירלי קצף ונטע שריג), לכל אחת נקודת מבט שונה. כל אחת מהן מתארת את הרגעים המצחיקים, הכואבים, המרגשים והמביכים, הקונפליקטים וההתמודדות שנשים חוות בנושא המיניות. הסיפורים מבוססים על סיפורים אמיתיים שנאספו ממגוון בנות אנונימיות, בגילאים 25-30. 

יעל איזנברג | דיבור חזק. צילומים: מיכאל שבדרון

יעל איזנברג | דיבור חזק. צילומים: מיכאל שבדרון

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. תקשחית לשעבר

    וואו אילו פרויקטים! כל הכבוד למוכשרים ולכל הסטודנטים שמסיימים 4 שנות תואר בתקשורת חזותית באשר הן והם.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden