כל מה שחשוב ויפה
נועה גרוס
נועה גרוס, מנשר. צילומים: מ״ל

יוצאים לאור 2022: מיטב הבוגרים בתערוכת חוצות ביפו העתיקה

פורטפוליו News: התערוכה יוצאים לאור משקפת את רוח הזמן בעבודות הבוגרים מהאקדמיות לאמנות ולעיצוב בארץ. עיסוק בילדות, הורות, זהות, געגועים, הבחנות פוליטיות וחברתיות, חדות מחשבה ובלבול, על סף החיים שמחוץ לאקדמיה. הפתיחה: 12.9

התערוכה יוצאים לאור חוגגת את שנתה השישית בגלריית הרחוב ביפו העתיקה. 59 העבודות בתערוכה – המוצגות לאורך סמטת מזל אריה וסמטת מזל דגים – נבחרו מבין עבודות הבוגרות והבוגרים של השנה באקדמיות ובמכללות לאמנות ולעיצוב ברחבי ישראל. הצגת התערוכה במרחב הפתוח נותנת במה חשובה והזדמנות חשיפה לקהל רחב מכל שכבות האוכלוסיה.

הבוגרות והבוגרים של השנה חווים ומציגים עולם של צעירים במציאות משתנה. אחרי תקופת הקורונה, זהו מחזור למוד טלטלות ומאומן בגמישות, בוויתור על שאיפות והחלפתן באחרות, לעתים יותר או פחות טובות; בקבלת החלטות ובהבנה שהכול בלתי צפוי, והרשות נתונה. העבודות בתערוכה עוסקות בהתמודדות אישית, בסוגיות חברתיות קרובות ורחוקות, במורכבות של מערכות יחסים אך גם בבדידות, בהסתגרות ובמשיכה לטבע, בחרדות ובאסקפיזם. העבודות משקפות מגוון נושאים המעסיקים את הדור העכשווי של היוצרים, בשלל דרכי הבעה וקולות ייחודיים, ונותנות ביטוי להלך הרוח של התקופה.

החברה לפיתוח יפו העתיקה שמה לה למטרה ליצור מרחב תרבותי מעורר השראה, המשלב אמנות ייחודית. תיבות האור של הגלריה פרוסות במרחב הציבורי ויוצרות נקודת מפגש טבעית ונגישה לקהל עם האמנות, ועם עבודתם ועולמם של נציגים נבחרים מתוך שכבה חדשה של כישרונות וכוחות יצירתיים, המצטרפים לקהילת האמנות והעיצוב בישראל.

birds

ירדן ששון, בוגרת המחלקה לאמנות בשנקר, מתארת שיח פנימי על זהות, תיוגים והשפעות חברתיות. היא בוחנת את מרכיבי הזהות המזרחית והישראלית בעבודותיה על ידי צילום ובימוי של בני משפחתה, הקצנה של סממנים חיצוניים ותפיסה סטריאוטיפית של תרבות נמוכה לעומת אמנות גבוהה.

דורון ואן דר לוכט, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית במכון טכנולוגי חולון מציג פרויקט של געגוע לילדות. Remember When – מכתב אהבה לשנות ה־90, בסרטון אנימציה המספר על חיים של ילד מדור ה־Y, ערגה וגעגוע לזמנים פשוטים יותר.

ירדן ששון, שנקר

ירדן ששון, שנקר

דורון ואן דר לכט, המכון הטכנולוגי חולון

דורון ואן דר לכט, המכון הטכנולוגי חולון

צרי אדמוני, ויצו חיפה

צרי אדמוני, ויצו חיפה

צרי אדמוני, בוגרת המחלקה לצילום וקולנוע בויצו חיפה, מקדישה את פרויקט הגמר שלה לאחותה תותי (רעות), שנהרגה בגיל 12 בתאונת דרכים בניו יורק. ״נולדתי לתוך האובדן הזה, שנתיים לאחריו. בשנים האחרונות אני מנסה לפענח מי היא בשבילי, איך היה הקשר בינינו לו הייתה בחיים. בפרויקט אני מצלמת נערות בנות 12.5-15ומנסה לדמיין אותה בגיל הזה״.

המרווח בין אושר לדיכאון

״אהבתי אותך מההתחלה, את האימהות עוד לומדת לאהוב״ – סדרת הציורים של חן שגיא, בוגרת סמינר הקיבוצים, עוסקת בתקופת הזמן הייחודית שלאחר לידה ראשונה. שאלות בנוגע לאמהות וכיצד היא נתפסת בחברה, נושאים שנראו לה כמעין טאבו בשיח האימהי, כמו אהבה אינסטינקטיבית לתינוקך, המרווח בין אושר לדיכאון, רגשות אשמה, בדידות של אמהות ללא שבט, קונפליקטים וסתירות פנימיות. ״כל אחד מהציורים התחיל מצילום שלי ושל בתי בשלב אחר בגדילתנו. בהריון שבו אנחנו גוף אחד, שלב הפרידה הראשון שבו גוף ניתק מגוף, שגרת ההזנה שבמהלכה גוף אחד נוזל ומפריש בעוד השני מקבל והשלב שבו שתינו נפרדות ועדיין צמודות. מבטי על בתי, מבטה בי, מבט הצופה על שתינו״.

בלה קמינסקי, בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית שנקר, מציגה בפרויקט ״איפה״ סדרת הדפסים שכל אחד מהם עונה על שאלת ״איפה״ אחרת: איפה הבושה? איפה הבעיה? איפה נגור? שאלות שנועדו לעורר שיח על החברה ועל העולם שלנו כפי שהוא היום, לחשוב, לצחוק, להתעצבן ואולי לקבל כמה תשובות.

חן שגיא, סמינר הקיבוצים. צילום: טל ניסים

חן שגיא, סמינר הקיבוצים. צילום: טל ניסים

בלה קמינסקי, שנקר

בלה קמינסקי, שנקר

נועה גרוס

נועה גרוס, מנשר

נועה גרוס, בוגרת מנשר לאמנות עוסקת בצילום בשאלות של מגדר ומקום חברתי, מלבישה על מצולמיה סיפור ובונה להם עולם ״מתוך מקום אלטרנטיבי ואוונגרדי שמתקיים בתוכי. מקום של בלבול וזרות. לקבל את ׳הפגמים׳ שביום יום, ולשנוא אותם באותה נשימה״.

שחף גרוסמן, בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בצלאל שהתה במשך ארבעה חודשים עם הבדווים בני שבט הג׳האלין בחאן אל-אחמר במדבר יהודה. היישוב הבלתי מוכרז נמצא בהליך משפטי באשמת התיישבות לא חוקית. ״ככל שההיכרות העמיקה ותחושת הביטחון שלי בסביבה החדשה גדלה, כך יכולתי לראות בבהירות את הפערים העצומים בחברה הבדווית – ברמה החברתית, גבולות, כלכלה, משבר האקלים, תהליך מודרניזציה, יחסי כוח ועוד״, היא מספרת.

יאנה גורסקי, בוגרת המחלקה לאמנות בשנקר, עוסקת בפרויקט ״זכרונות יתומים״ בילדותה כיתומה שגדלה בחסר עמוק. באמצעות עבודות קולאז׳ ווידאו המבוססות על אלבומי משפחה – שלה ולא שלה –מתמודדת עם הכאב, הכמיהה לאהבה ומשפחה, והקושי לנסח מי את בהתבגרותך, בהיעדר רקע וסביבה.

שחף גרוסמן, בצלאל

שחף גרוסמן, בצלאל

יאנה גורסקי, שנקר

יאנה גורסקי, שנקר

התערוכה בהשתתפות בוגרות ובוגרי בצלאל, שנקר, המדרשה לאמנות בית ברל, ויצו חיפה, אוניברסיטת חיפה, מכללת אורנים, מנשר לאמנות, מכון טכנולוגי חולון, מכללת תל חי, מכללת ספיר, ביה״ס מוסררה, סמינר הקיבוצים.


יוצאים לאור 2022

אוצרים: יובל סער וחגית פלג רותם, עורכי מגזין פורטפוליו.
גלריית הרחוב ביפו העתיקה, סמטאות מזל דגים ומזל אריה, פתוחה 24/7, הכניסה חופשית וללא עלות.
פתיחה: יום ב', 12.9, בשעה 20:00. נעילה: אוקטובר 2022.
משתתפים: אביב כץ, אביה כהן, אווה בבושקין, איריס גיטיק, איתמר ליברגל, אלון זיידרמן, אליאת וייצמן, אנה רייך, אנסטסיה ניקולינה, אריאל ינאי־אפשטיין, בלה קמינסקי, גיא ערמון, גפן רזניק, דורון ואן דר לוכט, דניאל ליברמן, היילי ארסקוט, ולדי גנריך, חן שגיא, יאנה גורסקי, יובל דניאל, יונתן קפלן, יעלה ברזילי, יעלה גצוב, ירדן ששון, לונה ליכטר, לי לרדו, מור קייל, מיטל איזיביצקי, מייס שקראת, מלאק מנסור, מרים רוט, מרתה קסטל בלאקהם, נויה אנטמן רון, נטלי נמקאם, נטליה סימונוב, ניצן מיוסט, ניר שטיינברג, נועה גרוס, נעה מישקין, נעמה פלס, ספא אלנברי, ספיר פאל, סתיו פאולמן, עדן זורניצר, עינב צייכנר, ענבר בלפר, צרי אדמוני, קארין כהן, רומי סגל, רוני לי הר ציון, רוני נובה, רותם ויינשטיין, רותם זרקה זך, שושנה קרוגלוב, שחף גרוסמן, שחר צור, שי אוסטרויל, שלום חי, שלי בן דוד.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden