כל מה שחשוב ויפה
אביגדור אריכא, על הקו במשכנות שאננים. צילומים: אברהם חי
אביגדור אריכא, על הקו במשכנות שאננים. צילומים: אברהם חי

אביגדור אריכא: על הקו // אירוע נעילה במשכנות שאננים

פורטפוליו Promotion: לרגל נעילת תערוכת היחיד של אביגדור אריכא יתקיימו מפגש ושיחה על מורשתו של האמן בהשתתפות דורון סבג, דנה גולן מילר וד״ר אמיתי מנדלסון

ביום שישי הקרוב (9.9) בשעה 10:30 יתקיים אירוע נעילה מיוחד בתערוכה ״אביגדור אריכא: על הקו״ בגלריה דואק במשכנות שאננים. בחוגי האמנות המקומיים והבינלאומיים הוכתר אריכא (2010־1929) כאמן הבולט והמצליח ביותר שיצא מישראל, אחד המאסטרים הטובים בעולם במאה ה־20, שעבודתו מוזכרת בתולדות האמנות לצד קארוואג׳ו ומונדריאן.

בתערוכה בגלריה דואק מוצגים ציורים, הדפסי אבן ורישומים של דיוקנאות עצמיים, דיוקנאות של חברים ואנשי תרבות, ושל בת זוגו המשוררת האמריקנית, אן אטיק. לצידם מוצגים ציורים ורישומים של נופי תל אביב, פריז וירושלים, הערים שביניהן חילק את זמנו. לרגל נעילת התערוכה, יתקיים מפגש פתוח לקהל בהרשמה מראש ושיחה בהשתתפות אספן האמנות דורון סבג, דנה גולן מילר – אוצרת האוסף והתערוכה, וד״ר אמיתי מנדלסון – אוצר בכיר לאמנות ישראלית במוזיאון ישראל.

אריכא עסק בעיקר בציור ואייר ספרים רבים, שעם הטקסטים הספרותיים שלהם חש הזדהות (כלב חוצות מאת ש״י עגנון, כתבי חיים נחמן ביאליק ועוד). הוא התוודע לסופרים ולמשוררים רבים, ביניהם המחזאי והסופר האירי סמואל בקט שהיה לו לחבר קרוב, ואת דיוקנו רשם במספר הזדמנויות. החברות ארוכת השנים בין אריכא לבקט הייתה קשר מפרה לשניהם בקט כתב טקסטים לספרים על אריכא, וזה מצדו תרם רישומים והדפסים למחזותיו ולספריו של חברו.

birds

אוסף דורון סבג, מונה למעלה מאלף עבודות מתקופות שונות. פעיל זה כשלושה עשורים, ועבודות מתוכו מושאלות דרך קבע למוסדות תרבות ואמנות רבים. התערוכה ״אביגדור אריכא: על הקו״ מציגה פן ייחודי מן האוסף. היא מתמקדת ומתעמקת באמן אחד ומאפשרת הצצה נדירה לעבודותיו, שחלקן הושאלו בעבר לתערוכות ברחבי העולם, אך מעולם לא הוצגו יחד במקשה אחת. מקבץ צנוע בגודלו ביחס לאוסף הכולל, אך עם זאת עשיר בתכניו, חוצה תקופות וסגנונות, ומציג צד פואטי ואישי מאוד המעיד על הקשר הנרקם בין אספן לאמן לאורך השנים.

הקשרים בין אספני אמנות לבין האמנים, שאת יצירותיהם הם רוכשים בהתמדה, ייצרו לכל אורך ההיסטוריה של האמנות שיח מפרה, לא אחת טעון, ובד בבד מעורר השראה ומחשבה. כשאספן האמנות דורון סבג מספר על המפגש עם האמן אביגדור אריכא, אפשר לזהות בדבריו התרגשות, השמורה למפגשים ייחודיים בין אספן לבין אמן, שאותו הוא מעריך ואוסף לאורך שנים רבות.


אירוע נעילה בתערוכה "אביגדור אריכא: על הקו"
גלריה דואק, משכנות שאננים, ירושלים
שישי 9.9 בשעה 10:30

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden