כל מה שחשוב ויפה
טום סטרידג׳, מתוך סנדמן. צילומים: נטפליקס
טום סטרידג׳, מתוך סנדמן. צילומים: נטפליקס

סנדמן: עולם שבו אנשים הופכים לסיוטים של עצמם

בסדרה החדשה של נטפליקס המבוססת על ספרי הקומיקס של ניל גיימן, מתואר עולם שבו שולטים הסיוטים. אבל החלומות בכל זאת שם כדי להישאר

אתם עומדים מול שערים ענקיים בצבע לבן, שמגולפים בהם לפרטי פרטים צורות שונות של פרחים, נוצות ופנים; המון פנים. חלקן שמחות, חלקן עצובות, חלקן מביטות אל האופק מאחוריכם. השערים נפתחים ואתם רואים עולם שמואר בשמש נצחית, עם שדות ירוקים וטירה גדולה וזוהרת במרחק.

זו הממלכה של מלך עתיק כמו הזמן עצמו, שבה אתם מבקרים כל לילה כשאתם עוצמים עיניים. יש בה יופי ויש בה סכנות שמקפיאות את הדם בעורקים. זו הממלכה של מלך החלומות מורפיאוס. הוא הדמות הראשית ברומן הגרפי של ניל גיימן ״סנדמן״, שהפך לסדרה שהפיקה נטפליקס.

הסדרה מתמקדת בשני הכרכים הראשונים בסדרת הקומיקס סנדמן – ״אקדמות ונעימות ליליות״ ו״בית הבובות״. כך אנחנו מקבלים שני סיפורים שונים בסדרה אחת, המקושרים בידי אותן הדמויות (פחות או יותר). היא נפתחת עם כליאתו של מורפיאוס (טום סטארידג׳) בידי מכשף בשם רודריק ברג׳ס (צ׳ארלס דאנס), וגניבה של חפצי הכוח שלו – אבן רובי, מסכה ושקיק חול.

הסיפור הראשון מתמקד בניסיון של חלום להחזיר אליו את כוחותיו לאחר כליאתו, שנמשכה 100 שנים, ולשקם את ממלכתו שנהרסה בעקבות כך. בסיפור השני הוא מתמודד נגד איום חדש על ממלכת החלומות שלו, המגיע בדמותה של נערה צעירה שיכולה להפוך חלומות למציאות, וסיוט סורר הרוצה להשתמש בכוחה כדי להרוג את מורפיאוס.

לאורך הסדרה אפשר להבחין בשינויים שונים שנעשו מבחינת הדמויות, וגם מעט מבחינת העלילה – שינויים שנובעים בעיקר מהניסיון לעבד את הסיפור המוכר על מורפיאוס מחוברות בסגנון קומיקס לסדרת טלוויזיה. כך הופך ג׳ון קונסטנטיין לג׳ואנה (ג׳נה קולמן), תפקידו של מתיו (בדיבוב פאטון אוסוולד) העורב המלווה של מורפיאוס מורחב כדי שהוא יוכל לבטא את מחשבותיו, לוסיאן (ויויאן אצ׳ימפונג) הופך לספרנית חביבה במקום ספרן, והסיוט שנקרא קורינתי (בויד הולברוק) הופך לאנטגוניסט הראשי בסדרה.

המלך של עולם החלומות

אבל למרות כל השינויים, הסדרה מצליחה לשמור על קו העלילה המוכר של הסיפורים של סנדמן. הסיפור המקורי נוכח, עם כל התחושה הקודרת, האימתית והפנטסטית שבו. כך אנו מקבלים את מורפיאוס המוכר, כמלך חלומות שאוהב ללבוש שחור ויכול להיות מאוד נקמני וגאה, שעובר מסע שבו הוא הופך למעט רך יותר ומבין מחדש את חשיבותו של תפקידו כמלך של עולם החלומות. השינוי שהוא עובר כמעט ולא מורגש, עד שמגיעים אל הסצנות האחרונות בפרק האחרון בסדרה. וגם אז יש תהיה קטנה – באיזה אופן בדיוק מורפיאוס השתנה?

אנחנו מקבלים עולם מציאותי ואפל שבו סיוטים שולטים, שדים קיימים וחלומות יכולים לשבור אנשים. הסדרה מתארת עולם ללא חלומות. כשהסיוטים חופשיים ללא שליטתו של מורפיאוס, אנשים פוגעים בעצמם ובאחרים. אחד הפרקים המצמררים ביותר הוא פרק ״24/7״, שבו ג׳ון די (דיוויד ת׳יוליס) משתמש באבן הרובי שהוא גנב ממורפיאוס, כדי לגזול מהאנשים העובדים והמבקרים בדיינר מקומי את חלומם ולאלץ אותם לדבר רק אמת. הפרק מתחיל בצורה מצמררת ומגביר את עוצמות הפחד עד שאנשי הדיינר פוגעים בעצמם פיזית.

אותו עולם ללא חלומות הנחשף בפנינו בסדרה הוא עולם אכזרי וקודר. אנשים ללא חלומות הם אנשים ללא מטרה וללא רצון לחיות. או יותר גרוע, אנשים המונעים בידי הרצון להרס, לחורבן ולזריעת פחד

פרקים נוספים המציגים את ההשלכות המפחידות של עולם הנשלט בידי סיוטים סוררים הם הפרקים ״אספנים״ ו״לבבות אבודים״. שם אנחנו פוגשים חבורה גדולה של אנשים המתכנסים יחד כדי לחגוג את ההנאה הגדולה בחייהם – רצח בדם קר של אנשים ואיסוף איבריהם, הנאה שהתפתחה בהשראת פעולותיו של הקורינתי בעולם.

אותו עולם ללא חלומות הנחשף בפנינו בסדרה הוא עולם אכזרי וקודר. אנשים ללא חלומות הם אנשים ללא מטרה וללא רצון לחיות. או יותר גרוע, אנשים המונעים בידי הרצון להרס, לחורבן ולזריעת פחד. זהו עולם שבו אנשים הופכים לסיוטים של עצמם – וזוהי אמירה חזקה ביותר בנוגע לחלומות.

חלומות הם הדבר שבאופן אירוני משאיר אותנו ערים. הם הראי שלנו לנשמתנו, לכל הפחדים, הרצונות, התשוקות והמשאלות הכי גדולות שלנו. הם מה שמניע אותנו קדימה כשהמצב קשה, הם מה שנותן לנו תקווה כשהמציאות שלנו נראית כמו סיוט אחד ארוך ומתמשך.

חלומות משאירים אותנו ערים ופעילים במציאות חיינו, כדי שנוכל לבחור את הדרך הטובה ביותר לנו לחיות. ולא משנה עד כמה אנחנו שקועים בתוך אפלה שנוצרת כאשר נראה שמלך החלומות נעלם – הם תמיד חוזרים בסופו של דבר. כי כמו שמתיו העורב אמר למורפיאוס בקרב שלו נגד לוציפר (גוונדלין כריסטי), Dreams don't fucking die.


סנדמן
יוצר: אלן היינברג
ארה״ב, 2022; נטפליקס
4.5 כוכבים

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden