כל מה שחשוב ויפה
טיפן דאוויו ומאנון אזם, Off The Hook. צילומים: נטפליקס
טיפן דאוויו ומאנון אזם, Off The Hook. צילומים: נטפליקס

Off The Hook: מה קורה כשאנחנו מוותרים על הטלפון ל־30 יום?

עלילת הסדרה הצרפתית החדשה של נטפליקס מגוללת את סיפורן של שתי חברות שמחליטות להתנקות מהטלפון, האינטרנט והרשתות החברתיות. זה אולי יותר קשה ממה שחשבו, אבל בדרך הן מגלות לא מעט על עצמן

אחד הטרנדים של השנים האחרונות בכל מה שקשור לבריאות הוא הדיטוקס – או בשמו האחר – ניקוי רעלים. המטרה של דיטוקס היא לנקות את הגוף מכל הרעלים שהצטברו בו לאורך זמן; לרוב אלה רעלים שחדרו לגוף דרך מוצרים קוסמטיים, חומרי הדברה שעל מאכלים או ריבוי של חיידקים מזיקים במעיים.

אבל דיטוקס יכול להתקשר גם לחלקים אחרים בחיינו. סדרת הקומדיה הצרפתית החדשה של נטפליקס, ״דיטוקס״, או בשמה באנגלית – Off The Hook – מציעה ניקוי רעלים מכל הרשתות החברתיות ומהמכשירים האינטרנטיים שלנו: הטלפון, המחשב, הטאבלט וכן הלאה.

הדמויות הראשיות בסדרה הן לאה (טיפן דאוויו) ומאנון (מאנון אזם), בנות דודות שחיות יחד בדירה אחת. לאה עוקבת ברשת אחרי האקס שלה בצורה אובססיבית, עד שהיא נעצרת לאחר שהתפרצה לעבודתו בעקבות הגילוי שהוא חסם אותה ואת החשבונות המזויפים שלה בכל רשת חברתית אפשרית. מאנון רוצה להיות זמרת מצליחה, אבל בהופעה הראשונה שלה היא נפלה מהבמה, ובכך נחשף הישבן המזויף שהמפיק שלה הכריח אותה ללבוש. הסרטון של אותה הנפילה הפך כמובן לוויראלי, והיא הפכה לבדיחה באינטרנט; ובחיים האמיתיים.

בנקודת השפל הזו של שתיהן הן מחליטות להשתכר עד אובדן חושים. באותו ערב של שיכרות הם מחליטות לשבור את הטלפונים שלהן ולנתק את עצמן מהרשת, במחשבה שהיא המקור לכל הצרות שלהן בחיים, וההתמכרות שלהן לאפליקציות שונות ולטלפון הפכה למוגזמת. הן אמנם נכנסות להיסטריה בבוקר שאחרי כשהן מגלות את ההרס, אבל אז מחליטות לבצע דיטוקס של 30 ימים מכל אותם מכשירים, מהאינטרנט ומרשתות חברתיות.

זה אולי נראה מצחיק על המסך אבל בסופו של יום זה גם מעורר מחשבה: מתי הפכנו להיות כל כך תלויים בטלפונים שלנו עד שכבר אי אפשר ללכת ברחוב בלי העזרה שלהם?

באותם 30 ימים של דיטוקס אינטרנטי אנחנו נחשפים לרגעים מוזרים ומצחיקים בניסיון שלהן לחיות ללא כל אותם המכשירים, ובעיקר ללא הטלפון. אחרי שהן משאירות את כולם אצל חברן גאגן (אוסמה חדאם), הן עומדות באמצע הרחוב, לחוצות. הן מדמיינות את עצמן ערומות ורצות להסתתר בבניין שלהן. זו סצנה קומית ומעניינת לצפייה – כמה דקות ללא הטלפון והן מרגישות חשופות וחלשות. הסצנה הזו חושפת את האמת הכנה בימינו: כמה דקות ללא טלפון ואנשים מרגישים חסרי אונים.

חוסר האונים הזה נמשך גם כשלאה הולכת לאיבוד ברחוב בדרך לעבודה שלה, או לא יודעת מה הזמנים של הרכבת התחתית; או כששתיהן מנסות בצורה נואשת להיזכר בקוד של הבניין של אחיה של לאה. הן אפילו לא יודעות מה השעה בלי להיות תלויות בטלפון שלהן. זה מצב שאולי נראה מצחיק על המסך, אבל בסופו של יום הוא גם מעורר מחשבה: מתי הפכנו להיות כל כך תלויים בטלפונים שלנו עד שכבר אי אפשר ללכת ברחוב בלי העזרה שלהם?

לבעוט בנטפליקס כדי להגיע לקו הסיום

בפרק אחר יוצאות השתיים לסוף שבוע מיוחד במחנה דיטוקס מרשתות חברתיות. מה שהיה נדמה כסוף שבוע רגוע בכפר מתגלה כמחנה אימונים צבאי מפחיד. שם, בניסיון להיגמל מהטלפונים וההתמכרות לרשתות חברתיות, הן צריכות לעבור מסלול מכשולים מפרך ולהתחמק תוך כדי מאנשים שעל חזם מצוירים סמלי אפליקציות שונות. אחרי רגע משונה שבו אחת הדמויות בועטת באדם עם סמל נטפליקס כדי להגיע לקו הסיום, אי אפשר שלא לחשוב לרגע עד כמה אותן רשתות ואפליקציות שנועדו לחבר בינינו מפרידות אותנו אחד מהשני.

birds

את הקשר הזה בין רשתות חברתיות ומסכים להפרדה מהסביבה שלנו אנחנו רואים בשינוי שעוברות לאה ומאנון. בעקבות ההתנתקות מהמסך לאה מצליחה להתגבר על האובססיה על האקס, ומאנון מצליחה להציג את רגשותיה בפני אמה. בדרך שתיהן מוצאות אהבה אצל אנשים שהיו מסביבן כל הזמן. הניתוק הזה מהמסך מאפשר להן להכיר את עצמן יותר טוב ולהיפתח לאנשים שסביבן, להעריך יותר את מי שנמצא בחברתן.

הדיטוקס שלהן משפיע גם על האנשים הסובבים אותן, וגם דרך דמויות המשנה בסדרה אפשר לראות את הניתוק בין אנשים בגלל מסכים. כך אנחנו נחשפים לאמא של לאה שרק מייחלת שבעלה יסתכל עליה ולא על מסך. גם האחיין של לאה לומד שבלי מסך הוא עדיין יכול להכין שיעורי בית, בעזרת האנשים שסביבו, ושאפשר להסתדר בלי אינסטגרם.

לאה ומאנון, יחד עם דמויות המשנה, מראות לנו שרשתות חברתיות וטלפונים יכולים להיות דבר טוב, אבל לפעמים כדאי להרים את העיניים מהמסך. אולי כשתפסיקו להשתמש באפליקציות ניווט ברחוב, ותשאלו מישהו לאן אתם צריכים ללכת, תוכלו להגיע למקומות מיוחדים. אולי תראו באור אחר את השכן שלכם, או שתבלו יותר עם האחיין שלכם. ואולי פשוט תגלו את עצמכם מחדש.


Off The Hook | נטפליקס
יוצרת: מארי ז׳רדילייר
צרפת, 2022
3.5 כוכבים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden