כל מה שחשוב ויפה
תמר ניקס, אב הטיפוס הראשון של AstroRad. צילום: רויטרס
אב הטיפוס הראשון של AstroRad בעיצוב תמר ניקס. צילום: רויטרס

מה חדש // AstroRad

מעצבת הטקסטיל תמר ניקס לקחה חלק בעיצוב של וסט מיוחד לאסטרונאוטים שמגן עליהם מקרינה. בימים אלה נבחן התפקוד שלו על אסטרונאוטים בחללית שנעה סביב הירח

מי אני

תמר ניקס, בוגרת המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר, בעלת תואר שני ובימים אלה עושה דוקטורט בעיצוב תעשייתי בטכניון. פעילה מזה למעלה מ־20 שנה כמעצבת מוצרים בתחום הטקסטיל. העשייה שלי משלבת עבודות עיצוב ואמנות לצד פרויקטים עבור חברות מסחריות ופיתוחים וטכנולוגיים. שילוב התחומים יוצא הדופן הוא הדלק שמצית אצלי את הסקרנות והיצירתיות.

במשפט אחד

וסט שנועד להגן על אסטרונאוטים מפני קרינה קוסמית בחלל, שבוצע על ידי חברת הסטארט־אפ הישראלית StemRad, בשיתוף פעולה של גופים רבים. התוצרים שלו שוגרו החודש לבדיקות בחללית שתטוס סביב הירח. נשמע כמו מדע בדיוני אך מציאותי לחלוטין.

מה חדש

מה שמרתק בעבודה הזו הוא הצורך להלביש על האסטרונאוט מערכת שעשויה מחומר קשיח וכבד שמגן מפני הקרינה, ויחד עם זאת לאפשר לו תנועה ונוחות. המשקל כביכול לא מהווה בעיה בחלל כי אין שם כבידה, אבל בכל זאת משפיע על קלות התנועה של האסטרונאוטים. התנאים והדרישות הגיעו מלקוח הקצה נאס״א, והחברה בישראל בנתה את הקונספט ופיתחה את הדגמים.

תהליך הפיתוח. צילום: ארן מחקר ופיתוח

תהליך הפיתוח. צילום: ארן מחקר ופיתוח

ההמצאה (שנרשמה כפטנט כמובן) היא טקסטיל שעשוי מפולימר קשיח שמסודר בצורת משושים ויודע לזוז כמו בד. החוליות צמודות זו לזו ללא מרווחים שמאפשרים לקרינה לחדור ביניהן, ויחד עם זאת יש לו גמישות רבה

זה היה קצת כמו פיצוח חידת הגיון. הפתרון התגבש יחד עם המעצבת מיטל ברון מחברת ארן מחקר ופיתוח. ההמצאה (שנרשמה כפטנט כמובן) היא טקסטיל שעשוי מפולימר קשיח שמסודר בצורת משושים ויודע לזוז כמו בד. החוליות צמודות זו לזו ללא מרווחים שמאפשרים לקרינה לחדור ביניהן, ויחד עם זאת יש לו גמישות רבה.

המערך מהווה את הליבה של הווסט, שהעומק שלה משתנה בהתאם למידת הרגישות של איברי גוף האדם לקרינה. בעבודה על הפרויקט לקחו חלק מדענים מתחום הביולוגיה והגרעין, יחד עם מעצבים, מהנדסים ואפילו פסל. החיבורים שהפרויקט הזה הוליד יוצאי דופן ומרתקים, גם כשהאינטגרציה ביניהם לפעמים מאתגרת.

טיימליין

העבודה החלה בשנת 2015, מה שיכול לתת מושג לגבי כמה זמן לוקח מרגע שרעיון נובט עד שרואים מוצר עובד בשטח. בצד שיתוף הפעולה שלי עם חברת StemRad ועבודה על מוצרים בטחוניים ורפואיים, הקמתי באותן השנים גם מותג משלי לשטיחים ומוצרים לבית שהוצגו בתערוכות בישראל ובעולם.

השילוב של עבודה על עיצובים טכניים לצד עבודות שהן עיצוביות־אמנותיות הוא שילוב מושלם עבורי, כל תחום מזין את השני. מוצרים טכנולוגיים צריכים קורטוב של השראה, ומוצרי דיזיין־ארט צריכים בדרך כלל גם לא מעט ידע טכני. אני מניחה שהשילוב בין העולמות הוא שדחף אותי לעסוק במחקר, אותו אני מקדמת היום בדוקטורט.

שטיחי Boodoo. צילום: אלעד גונן

שטיחי Boodoo. צילום: אלעד גונן

צילום: גיא רשקובן

צילום: גיא רשקובן

חוט מחשבה בגלריה פריסקופ. צילומים: גדעון לוין, טל ניסים

חוט מחשבה בגלריה פריסקופ. צילומים: גדעון לוין, טל ניסים

birds

פרויקט החלומות

אני חולמת להקים מיצב שהוא סוג של משחקיה/ג׳ימבורי למבוגרים; מתקן עם מספר קומות שהוא שילוב של אמנות וטכנולוגיה. זה יהיה מבנה טקסטילי עם חללים משתנים ומעברים מרתקים ביניהם. כל חלל יאפשר חוויה חדשה, מסקרנת, מרגשת. מקום שהוא מצד אחד עוטף ומצד שני מאתגר. כמו החיים.

התערוכה חוט מחשבה שהצגתי השנה בגלריה פריסקופ היא אולי טעימה או רמז לדבר. כדי שזה יקרה צריך צוות טוב של כמה משוגעים לדבר כמוני, וכמובן – תקציב ומקום.  

אולי יעניין אותנו גם

אחד האמנים האהובים עליי הוא ארנסטו נטו, אמן ברזילאי שאני עוקבת אחריו כבר מאז שנות ה־90. נטו מצליח להעביר את רעיונותיו ותפיסתו כמעט תמיד דרך עבודות ומיצבי טקסטיל. ההתייחסות שלו לטקסטיל כאל משהו מבני, כמעט ארכיטקטוני, מרגשת אותי בכל יצירה מחדש.

חוט מחשבה בגלריה פריסקופ. צילומים: גדעון לוין, טל ניסים

חוט מחשבה בגלריה פריסקופ. צילומים: גדעון לוין

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

 1. יצחק שכטר IFT

  תמר מכיר את העבודות שלך מימים ימימה המשיכי לעשות חייל
  האם יש מקום לקיים מפגש וירטואלי או פרונטלי על הנושאים שאת עובדת עליהם?
  אשמח לקבל תשובה.

 2. יצחק שכטר IFT

  מצפה לתשובה

  1. תמר

   תודה רבה יצחק, אדבר אתך.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden