כל מה שחשוב ויפה
זמנתגובה. צילום: דור קדמי, שבוע העיצוב ירושלים
זמנתגובה. צילום: דור קדמי, שבוע העיצוב ירושלים

זמנתגובה: משבוע העיצוב ירושלים לשבוע העיצוב באיינדהובן

פורטפוליו News: פרויקט זמנתגובה שמאגד קבוצת יוצרים החוקרים את היחסים בין המוחשי לדיגיטלי, יוצג בשבוע העיצוב ההולנדי באיינדהובן שיפתח בשבת 22.10. חלל התערוכה יהווה מרחב ניסויי בפורמט מעבדת עיצוב ויעלה מיצג משתנה מדי יום

פרויקט זמנתגובה (Reaction Time), שהוצג לראשונה בשבוע העיצוב ירושלים שנערך ביוני האחרון בבית הנסן, יקח חלק בשבוע העיצוב ההולנדי באיינדהובן (DDW), אירוע העיצוב הגדול והחשוב ביותר בצפון אירופה. הפרויקט, שנולד מתוך תחושת דחיפות לפתח מענה לזמני התגובה המתקצרים, ולתווך מציאות המשתנה במהירות, הוא זירת משחק שבה היוצרים שואפים לאתגר את תפיסת המציאות והאופן שבו מעובד המידע על ידי הצופים, ולייצר חוויה של תחושת זמן אלסטית הנעה במישורים מקבילים.

קבוצת היוצרים מונה את לימור פרץ סמיה וענבל ראובן – אוצרות ויוצרות הפרויקט; אמן הסאונד, ניר ג׳ייקוב יונסי; אמנית הקרמיקה והפרפורמנס, דורון נעמה גלפר; ומעצבת הקוד והדיגיטל, אולגה סטדניוק. במהלך משותף הם מגיבים זה לזה באמצעות גוף וחומר, סאונד וקוד, בניסיון לתפוס את הזמן, לעוות ולתעד אותו. הקבוצה מפרקת ומרכיבה מחדש אלמנטים חד־פעמיים הנוצרים בזמן אמת, בהתבסס על זמני תגובה קצרים.

צילומים: טל פנסו

צילומים: טל פנסו

״בשנים האחרונות התרחשו שינויים אינטנסיביים שאילצו את כולנו להגיב אליהם במהירות, ולהתאים דרמטית את אופי האינטראקציות החברתיות למציאות המשתנה״, נכתב בהצהרת הכוונות של הקבוצה. ״שינויים אלה ממשיכים להתממש בממדים רבים של מציאות חיינו, והיכולת להגיב אליהם באופן אקטיבי ויצירתי היא מיומנות שעלינו לסגל כדי לעמוד בקצב, לשרוד ולשגשג.

״המונח ׳זמן תגובה׳ מקורו בתחומי הפסיכולוגיה והביולוגיה, והוא מתייחס בין השאר למשך הזמן שנדרש לאדם כדי להגיב לגירוי או לשינוי בסביבה. הגוף האנושי מגיב באופן דומה גם למרחבים דיגיטליים מופשטים, התופסים חלק מרכזי בחיינו ונוטים לשבש את תפיסת המציאות ולאתגר את זמני התגובה שלנו״.

פרויקט ״זמנתגובה״ הוצג לראשונה בבית הנסן במסגרת שבוע העיצוב ירושלים, והוא מופק בתמיכת משרד ירושלים ומורשת, הרשות לפיתוח ירושלים וחברת רן וולף. במהלך תשעה ימים (22-30.10) יוצג הפרויקט במתחם Sectie-C באיינדהובן – אזור עמוס מבקרים הממוקם במפעל ישן שהוסב למרכז עיצוב וגלריות. בחלל התערוכה שיהווה מרחב ניסויי בפורמט מעבדת עיצוב, יעלה מיצג המשתנה מדי יום, והוא יארח את גלית גאון עם ״הסלון של גאון״. תומכים נוספים בפרויקט: בית הספר הבינלאומי, שנקר; התוכנית הבינלאומית לאוצרות, שנקר; שגרירות ישראל בהולנד.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden