כל מה שחשוב ויפה

אליהו אריק בוקובזה בגלריה במכללת אורנים

פורטפוליו Promotion: בתערוכת היחיד החדשה מציג אליהו אריק בוקובזה מקבץ עבודות מ־13 השנים האחרונות, שכוללות ציורים וסרטי אנימציה. אחד הנושאים הבולטים ביצירות שלו הוא היותו מהגר והחוויה שלו ככזה במדינת ישראל – אז והיום

בימים אלה מוצגת בגלריה באורנים תערוכת היחיד של אליהו אריק בוקובזה, ״הצייר הוא מהגר״, שפותחת את עונת התערוכות תשפ״ג בגלריה, שתוקדש כולה לנושא ההגירה. בוקובזה נולד בפרי ב־1963 וב־1969 היגר יחד עם הוריו, ילידי טוניס, לישראל.

דקות לפני שעלו על המטוס הצטלמו השלושה. הצילום הפך ברבות הימים לציור ״המשפחה״, שהוצג בתערוכתו הראשונה של בוקובזה בגלריה נלי אמן בשנת 2000. מאז ועד היום ממשיכים צילומים מהאלבום הפרטי של האמן ותמונות שהוא מגלה וחוקר בארכיונים מההיסטוריה של ישראל – לשמש כחומר גלם ליצירותיו.

הוריו של בוקובזה, ילידי טוניס, הגיעו לפריז שנה לפני הולדתו. את הגירתם מטוניס לפריס הם תפסו כהגירה ממזרח למערב, בעוד שאת הגירתם ארצה הם חוו כחזרה למזרח. הצימוד מזרח־מערב מהווה תשתית לניגודים נוספים ביצירתו של בוקובזה, כמו למשל מסורתיות־מודרניות או שחור־לבן – ניגודים שאותם הוא מערער בהציעו מציאות מורכבת ואף דו־ערכית לעיתים.

תערוכה זו היא מיני רטרוספקטיבה לבוקובזה, שכן היא כוללת מקבץ עבודות שנוצרו בין 2009 ל־2022 ובכלל זה שני סרטי אנימציה. בציורים אפשר לראות את בוקובזה הילד, הנער והאמן המבוגר. ״אני לרוב מצייר סוג של אלטר אגו, דמות שמשלבת את מי שאני זוכר שהייתי כילד יחד עם תודעה של מבוגר״, מסביר האמן. עמדתו, כצופה וכנצפה, מחדדת את מעמד המהגר, הזר, האחר, שחווה ביתר שאת את המבט הכפול.

birds

יצירותיו של בוקובזה חושפות התבוננות ביקורתית על המקום אליו היגר. ביקורת המוגשת באופנים של גרוטסקה ובדיה. מעמדתו של הילד ה״אחר״, בעל העיניים הכהות הגדולות, מצטיירת המציאות הישראלית כפסיפס של זהויות, שממנו נגזרים יחסי כוח ושליטה על רקע לאומי, דתי, אתני ותרבותי, יחסים בין־דוריים ויחסים מגדריים. מעמדה של ״צייר־תייר״ (כשם תערוכתו מ־2002), זה שרואה את מה שמראים לו, התפתח מבטו של האמן כמרגל, זה המחפש לראות את מה שדווקא מחביאים ממנו.

אליהו אריק בוקובזה בגלריה במכללת אורנים

כמהגר, שנשאר חצוי בזהותו בין ארץ המקור לבין זו החדשה, משמרות יצירותיו של בוקובזה ניחוח של זרות סגנונית לצד הכרות קרובה עם סמלים וסטריאוטיפים מהתרבות הישראלית שעוברים תהליך של חשיבה מחדש, תוך חתירה תחת יסודותיהם. כמי שעבר מגיל שש את מסלול החניכה הישראלי הוא מודע היטב לעמדתו המתנשאת של היליד, הצבר, שלעיתים מבטו עיוור נוכח מציאות חייהם של אחרים. האחרים הללו מגוונים ובאמצעותם מנוסחת תחושת הזרות (כפי שהגדיר גדעון עפרת).

יצירותיו של בוקובזה, הגדושות והדקורטיביות, הן ייחודיות בשדה האמנות הישראלי. הוא ממזג בין מסורות המזרח הקרוב לבין כאלה מן המזרח הרחוק, ובין אלה לבין מרכיבים מן המודרניזם המערבי. אפשר להגדיר את בוקובזה כמהגר בין סגנונות, הבורא מהם יצירה היברידית.


אליהו אריק בוקובזה | הצייר הוא מהגר
אוצרת: שחר מרנין־דיסטלפלד
הגלריה במכללת אורנים
נעילה: 17.12

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden