כל מה שחשוב ויפה
MRA ARCHITECTS, אדריכל מתי רוזנשיין; מרכז אירועים בגן הבוטני, ירושלים. צילום: MRA אדריכלים
MRA ARCHITECTS, אדריכל מתי רוזנשיין; מרכז אירועים בגן הבוטני, ירושלים. צילום: MRA אדריכלים

הזוכים והזוכות בפרסי אות האדריכלות הישראלית 2022

פורטפוליו News: התאחדות האדריכלים ובוני הערים העניקה פרסים לפרויקטים מצטיינים בשמונה קטגורית תכנון, ביניהן תכנית התחדשות לעיר ערד, תיאטרון הקרון בירושלים ומטה חברת סטראטסיס בפארק המדע ברחובות

פרסי אות האדריכלות הישראלית לשנת 2022 הוענקו השבוע במסגרת האירוע השנתי שמקיימת התאחדות האדריכלים ובוני הערים בישראל. הפרסים הוענקו לפרויקטים מצטיינים בשמונה קטגוריות תכנון: תכנון ועיצוב עירוני, מבני ציבור, מבני חינוך, מבני מסחר/משרדים/תעסוקה/מלונאות, בנייה רוויה, בנייה פרטית, עיצוב פנים ואדריכלות המחר. העבודות הזוכות נבחרו מבין עשרות עבודות שהוגשו בכל קטגוריה, ובחירתן נעשתה על ידי שופטים ושופטות שהם אנשי מקצוע בכירים, בעלי מומחיות וניסיון רלוונטיים לקטגוריות התכנון השונות.

פרס אות האדריכלות נוסד בשנת 2018, כחלק משמעותי מסדר היום של ההתאחדות, החותרת לקדם את מקצוע האדריכלות ואת העוסקים בו. לדברי אדריכל איתי בן חיים, יו״ר אות האדריכלות הישראלית מטעם התאחדות האדריכלים, ״העבודות שנבחרו מציגות את מיטב העשייה האדריכלית בארץ ומעלות על נס את המצוינות בתכנון – מרמת החלל הפנימי, דרך הבניין ועד רמת העיר והאזור. הפרסים מניחים את המסד להמשך היצירה הישראלית ולניסוח חזון העירוניות המכבדת את האדם, החברה והסביבה״.

יו״ר ההתאחדות, האדריכלית ארנה אנג׳ל: המטרה היא לעצור את ההשתלטות של הפוליטיקה על התכנון ולהחזיר את המושכות לאדריכלים שהוכשרו לכך

יו״ר ההתאחדות, האדריכלית ארנה אנג׳ל, נשאה דברי ברכה וציינה את חשיבות קיום התחרות כפלטפורמה לקידום המודעות לאיכות התכנון בישראל במציאות העכשווית, שבה התכנון מתבצע לא פעם משיקולים זרים של כמות ולא איכות על ידי בעלי מקצועות אחרים שלא הוכשרו כאדריכלים: ״המטרה היא לעצור את ההשתלטות של הפוליטיקה על התכנון ולהחזיר את המושכות לאדריכלים שהוכשרו לכך״.

בסט אדריכלים ואוריצקי אדריכלים, התחדשות מרכז העיר ערד

בסט אדריכלים ואוריצקי אדריכלים, התחדשות מרכז העיר ערד

סיטון וטנוס אדריכלים, תיאטרון הקרון, ירושלים. צילום: שי אפשטיין ודור קמחי

סיטון וטנוס אדריכלים, תיאטרון הקרון, ירושלים. צילום: שי אפשטיין ודור קמחי

גושן אדריכלים, מכלול חינוכי חריש. צילום: גושן אדריכלים

גושן אדריכלים, מכלול חינוכי חריש. צילום: גושן אדריכלים

בקטגוריית תכנון ועיצוב עירוני זכו בסט אדריכלים ואוריצקי אדריכלים, בעבור תכנית מפורטת להתחדשות מרכז העיר ערד וארבע שכונות ותיקות בעיר – יעלים, לבאות, טללים ואבישור. בנימוקי הבחירה הגדירו השופטים את הפרויקט כמעניין ונועז, וכהצעה להתחדשות עירונית משמעותית של מרכז העיר, שהשפעתה על התפתחות ערד דרמטית. התכנית, ציינו השופטים, יוצרת עושר של טיפולוגיות אדריכליות ושימושים, שמתארגנים לכדי רקמה עירונית קוהרנטית השומרת על רוח המקום והתכנון המקורי, הן בטיפולוגיות בינויו והן במרחב התנועה.

בקטגוריית מבנה ציבור זכו סיטון וטנוס אדריכלים בעבור תכנונו של תיאטרון הקרון בירושלים. ״פרויקט רגיש המציג שפה אדריכלית רגישה, מפורקת ומתחפרת, קונקרטית וברורה, השזורה במבנים השונים ובשטחי החוץ העשירים שביניהם. הפרויקט נטוע בטבעיות מלאה בסביבת גן הפעמון הוותיק תוך מתן כבוד מלא לסביבת התיאטרון ולבאים לפעילות שבקרבו״, ציינו השופטים בנימוקי בחירתם בו.

המכלול החינוכי חריש, בתכנון גושן אדריכלים, נבחר כפרויקט הזוכה בקטגוריית מבנה חינוך. נימוקי הבחירה של השופטים כללו טיעונים כמו ״קמפוס שלם בעל תכנית העמדה מוצלחת המייצרת צירי תנועה מגוונים שמחברים את כל חלקיו ואת העיר סביבו״. השופטים אף הגדירו את התכנון כ״יצירה הוליסטית של מכלול מרחבי לימוד, תחת קורת גג אחת המאגדת תחתיה את חללי הפנים ומגוון חללי חוץ נעימים תוך ניצול מיטבי של טופוגרפיה מאתגרת במגרש״.

יואב תשובה, בית פרטי בגוש דן. צילום: עמית גושר

יואב תשובה, בית פרטי בגוש דן. צילום: עמית גושר

א.לרמן אדריכלים, מטה חברת סטראטסיס בפארק המדע ברחובות. צילום: א.לרמן אדריכלים

א.לרמן אדריכלים, מטה חברת סטראטסיס בפארק המדע ברחובות. צילום: א.לרמן אדריכלים

כפרויקט הזוכה בקטגוריית מסחר/משרדים/תעסוקה/ מלונאות נבחר מטה חברת סטראטסיס בפארק המדע ברחובות, שעל תכנונו חתום א.לרמן אדריכלים. ״בניין המשתמש בשפה אדריכלית עשירה וגם מאופקת, שמייצרת אי־סדר בסדר מופתי ושומרת על רמה גבוהה מאד של פרטים״, ציינו השופטים בנימוקי בחירתם בפרויקט. ״התכנון מארגן מופתית את הפרוגרמה המורכבת סביב חלל מרכזי ומשתמש בשלל אמצעים אדריכליים כמחולל של הפעילות הציבורית הפנימית והדינמית של הבניין״.

פרויקט YK BUILDING בשכונת כרם התימנים בתל אביב, שתוכנן על ידי פריצקי ליאני אדריכלים, הוא הזוכה בקטגוריית בנייה רוויה. נימוקי השופטים דיברו על פרויקט חדשני המציג שפה חדשנית ונועזת ובה בעת השתלבות בסביבתו: ״למרות הקונטרסטיות המוצהרת שלו, הפרויקט משתלב נהדר בסביבה שלו תוך שימוש חכם ומעניין בחומרים ושילובם המורכב בתוך גיאומטריה מאופקת המכבדת את פינת הרחוב והחלל הציבורי הצפוף בו הוא ממוקם״.

בקטגוריה בנייה פרטית זכה בית פרטי בגוש דן, שתכנן האדריכל יואב תשובה. הפרויקט, ״מבטן האדמה אל הכיפוף״, הוגדר בנימוקי השופטים כ״בית ייחודי המציג מערך מאוזן, עשיר ומוקפד, של חומרי גמר גסים לכדי יצירה רגישה בעלת זהות מקומית מובהקת אך לא מובנת מאליה, המאפשרת מערכת יחסי פנים־חוץ מגוונת במפגשי החומרים והמסות״.

birds

מרכז אירועים בגן הבוטני, ירושלים, שתכנונו בוצע על ידי מתי רוזנשיין אדריכלים, זכה בפרס בקטגוריית עיצוב פנים. בנימוקי בחירתם בו התייחסו השופטים ל״מקוריות רבה שמבטאת רעיון שלם וברור של חומרים מינימליסטיים ומשחק חכם של אור וצל, תוך התייחסות לבניין הקיים בצורה רגישה. חלל שלם המייצר רקע אלגנטי לעשייה רב־שימושית מגוונת, בצורה נעימה והרמונית שאינה כופה או מאלצת״.

מוקדים, של האדריכלים דוד קסלמן ועומר איתח, הוא הצעת תכנון רעיונית שזכתה בקטגוריית אדריכלות המחר. ההצעה, שנבחרה על ידי השופטים, היא פיתוח מתודולוגיה דמוקרטית המאפשרת לאוכלוסייה כולה להיות שותפה באופן שוויוני בעיצוב המרחב ולקחת אחריות ומחויבות אישית על המרחב. ככזו היא קוראת תיגר על דרכי המימון של עולם האדריכלות ושמה במרכז את צרכי האוכלוסייה והחברה.

פריצקי ליאני אדריכלים, פרויקט YK BUILDING, שכונת הכרם, תל אביב. צילום: פריצקי ליאני אדריכלים

פריצקי ליאני אדריכלים, פרויקט YK BUILDING, שכונת הכרם, תל אביב. צילום: פריצקי ליאני אדריכלים

דוד קסלמן ועומר איתח, מוקדים

דוד קסלמן ועומר איתח, מוקדים

מימין לשמאל: האדריכלים רם מרש, דוד קנפו, מיכה בורט ואנדה רם. צילום: רמי חכם

מימין לשמאל: האדריכלים רם מרש, דוד קנפו, מיכה בורט ואנדה רם. צילום: רמי חכם

אות מפעל חיים שמוענק במסגרת האירוע, הוענק השנה לפרופסור אדריכל מיכה בורט. בורט, בן 85, שנודע בפעילותו המחקרית ובהצגת רעיונות מקוריים לבנייה מתקדמת בארץ ובעולם, היה במשך שנים רבות פרופסור בפקולטה לארכיטקטורה ותכנון ערים בטכניון, ואף שימש כדיקן הפקולטה. במסגרת זו הוא חינך דורות רבים של אדריכלים הפעילים בארץ וקיים קשרים בינלאומיים ענפים עם מוסדות מחקר ועמיתים ברחבי העולם.

תחומי המחקר של פרופ׳ בורט כוללים מורפולוגיה מבנית, מניפולציה של מרחב תלת־ממדי ומבנים מרחביים, פיתוח עירוני ותשתיות בסביבה הימית וטכנולוגיות לייבוש ולפיתוח קרקע ימית וחופית. הוא ידוע כמי שקידם ומקדם שנים רבות את רעיון הקמת איים מלאכותיים לחופי מדינת ישראל, הן כפתרון להקמת תשתיות לאומיות בים, והן ליצירת מרחבים עירוניים חדשים למגורים ולתעסוקה. רעיונות אלה נחשבים כפורצי מבחינה אדריכלית והנדסית כאחד, וככאלה יכולים להוות חלק משמעותי בפתרון מצוקת הקרקע ויישוב קונפליקטים תכנוניים בהקמת תשתיות לאומיות.

לצד פרסי התכנון, הוענקו באירוע גם תעודות הוקרה לפורום האדריכלים הצעירים; ליושבי הראש היוצאים של העמותה, רם מרש ודוד קנפו; למנכ״ליות היוצאות של העמותה, אורלי לאופלד ועדנה ויינשטוק גבאי; ול״מעירים״, עמותה של אנשי מקצוע ופעילים חברתיים משדות התכנון, הבנייה, הסביבה והטכנולוגיה, הפועלים על מנת להנגיש מידע ולהגביר את השקיפות והמעורבות הציבורית במערכת התכנון והבנייה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden