כל מה שחשוב ויפה
זמנתגובה (Reaction Time). צילומים: מ״ל
זמנתגובה (Reaction Time). צילומים: מ״ל

איינדהובן 2022 // קואליציות חכמות למען העתיד

פורטפוליו News: פרויקט זמנתגובה הישראלי הוא הראשון לקבל את אות ה־Smart Coalitions מטעם שבוע העיצוב ההולנדי באיינדהובן, שינעל ביום ראשון

המלצות שבוע העיצוב ההולנדי מתמקדות השנה בעבודות שיתופיות ובקבוצות יוצרים. תחת הכותרת ״קואליציות חכמות״ (Smart Coalitions), הפרויקטים המומלצים מסומנים על ידי שבשבות, בהשראת טחנות רוח המייצגות אנרגיה ומניעות תהליכים. מבין יותר מ־40 הקואליציות שנבחרו, פרויקט זמנתגובה (Reaction Time) הישראלי הוא הראשון שזכה לקבל המלצה רשמית מטעם מארגני שבוע העיצוב.

השם ״קואליציות חכמות״ מתקשר באופן הדוק לתמת שבוע העיצוב ההולנדי, Get Set, המעמידה במרכז את הצורך להתכונן לשינויים הדרושים כדי לטפל (ולמנוע עוד יותר) משברים נוכחיים ועתידיים – ממלחמות ועד מגיפות, ומבעיות אקלים ועד עוני. עם זאת, התמה מייצגת את פיתוח הלך הרוח הנכון לשינוי: האתגר העומד בפני מעצבים, ממשלות, עולם העסקים, מכוני ידע, אבל גם יחידים, הוא איך נוכל לחבור יחד כדי לשאת את נטל האתגרים העומדים בפנינו?

הקואליציות החכמות המוצגות במהלך שבוע העיצוב מעבירות את המסר של מה אפשר להשיג באמצעות שיתוף פעולה חכם. בקנה מידה גדול, או ברמת המיקרו – הדגש הוא על הביטחון שאפשר לגלות משהו רק על ידי עשייתו, ורצוי יחד עם אחרים המחזיקים באותם עקרונות ו/או ערכים. הקואליציות החכמות מספקות תובנה והשראה, מזמינות את המבקרים למלא תפקיד פעיל, ומאתגרות אותם לחשוב כיצד הם יכולים לתרום לרעיונות אליהם הם נחשפים.

פרויקט זמנתגובה נולד מתוך תחושת הדחיפות למצוא דרכים להגיב לזמני תגובה מתקצרים ולתווך מציאות המשתנה במהירות, והתגבש לקבוצת יוצרים המבקשת לחקור את היחסים בין המוחשי והדיגיטלי תוך עיסוק בנושאים רלוונטיים לתקופתנו. הקבוצה מונה חמישה יוצרים – לימור פרץ סמיה וענבל ראובן אוצרות/יוצרות הפרויקט; ניר ג׳ייקוב יונסי – אמן סאונד; דורון נעמה גלפר – אמנית קרמיקה ופרפורמנס; ואולגה סטדניוק – מעצבת קוד ודיגיטל. 

במשך תשעת ימי שבוע העיצוב חלל התצוגה של זמנתגובה משתנה, ומעלה שבעה מיצבים אינטראקטיביים ומיצגים. במהלך משותף מגיבים היוצרים זה לזה באמצעות גוף וחומר, סאונד וקוד, בניסיון ״לתפוס״ את הזמן, לעוות ולתעד אותו. הקבוצה מפרקת ומרכיבה מחדש אלמנטים חד־פעמיים הנוצרים בזמן אמת, בהתבסס על זמני תגובה קצרים. 

פרויקט זמנתגובה הוצג לראשונה בשבוע העיצוב ירושלים שנערך ביוני האחרון בבית הנסן. בזכות החשיפה שקיבל התקבל הפרויקט לשבוע העיצוב ההולנדי באיינדהובן (DDW), אירוע העיצוב הגדול והחשוב ביותר בצפון אירופה. הפרויקט יוצג עד 30.10 במתחם Sectie-C, אזור עמוס מבקרים הממוקם במפעל ישן שהוסב למרכז עיצוב וגלריות במזרח איינדהובן. 

הפרויקט מופק בתמיכת משרד ירושלים ומורשת, הרשות לפיתוח ירושלים וחברת רן וולף. תומכים נוספים בפרויקט: בית הספר הבינלאומי, שנקר; התוכנית הבינלאומית לאוצרות, שנקר; שגרירות ישראל בהולנד.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden