כל מה שחשוב ויפה
אור סגל, עלובי החיים
אור סגל, עלובי החיים

עלובי החיים של אור סגל בתדר

פורטפוליו News: תערוכת היחיד של אור סגל, ״עלובי החיים״, תיפתח ביום שני 21.11 בגלריה בתדר בתל אביב, במסגרת תרומתה של קרן הגר ברקת לקידום מצוינות בקרב מאיירים ומאיירות בישראל

תערוכת היחיד של אור סגל, ״עלובי החיים״, תיפתח ביום שני 21.11 בגלריה בתדר בתל אביב (אוצרות: רותם קפלן, יובל סער). בין מגזרות הנייר והצללים כמו מתעוררות לחיים הדמויות הצבעוניות של הספר עלובי החיים (Les Misérables), שנכתב בשנת 1862 על ידי הסופר הצרפתי ויקטור הוגו, שבו הוא מתאר את צרפת במחצית הראשונה של המאה ה־19. הסיפור מעלה שאלות פילוסופיות על טבע האדם ועל החיים עצמם, ובאמצעותן מותחת סגל קו דמיוני בין סיפורו של הוגו לתל־אביב-יפו של 2022.

התבוננות בקיר מגזרות הנייר הצבעוניות המואר מצד אחד, וחשוך ואפל מהצד השני, משווה לתצוגה תחושה של הליכה בלילה ברחוב מוכר. האלמנטים האדריכליים מתעתעים בצופה, חלקם מוכרים וחלקם זרים, דומים לכאן, לתל־אביב-יפו ולשם, לצרפת של המאה ה־19. הדמיון בין השניים מעמיק את הקשר בין המסרים החברתיים שבספר, על עוני ושולי החברה של אז לזו של היום, אבל גם מראה את התקווה והאור.

בבחירה של סגל לעסוק בנוף העירוני, במבנים, בגשר ובחלונות, היא מזמינה את המבקר או המבקרת לשים את עצמם בדמותו של גיבור הספר, במקום בו אפשר לעצור, אפילו רק לרגע קצר, ולחשוב על החלטות, על הסביבה שאנו חיים ובאיזה עתיד בוחרים.

התערוכה ״עלובי החיים״ מתקיימת במסגרת תרומתה של קרן הגר ברקת לקידום מצוינות בקרב מאיירים ומאיירות בישראל. הקרן הוקמה לזכרה ובהשראתה של הגר – מאיירת ומעצבת מוכשרת שנפטרה בספטמבר 2020 כשהיא בת 27 – במטרה לתמוך במצוינות באיור מקומי, בעידוד מחקר וחשיבה חדשה ובמימוש הפוטנציאל האישי בעולמות העיצוב והאמנות העכשוויים. ערכים אלה היו דרכה של הגר כאדם, כסטודנטית במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, כמאיירת צעירה וכמעצבת מהשורה.

הקרן פועלת לקידום ערך המצוינות בתחום האיור והעיצוב באמצעות הענקת מלגות ופרסי מצוינות על שמה של הגר, יוזמת ומעניקה חסות לתערוכות בתחום האיור. הצעתה של אור סגל נבחרה, בין היתר, בזכות נקודת המבט המפתיעה שהציגה בחיבור בין האיור מסורתי לפירוקו לתיאטרון צלליות, וביכולת לעלות שאלות לגבי דפוסים חברתיים.


אור סגל | עלובי החיים
אוצרות: רותם קפלן, יובל סער
הגלריה בתדר, בית רומנו, דרך יפו 9, תל אביב
פתיחה: 21.11; נעילה: 27.11 | אירוע פתיחה: 22.11

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden