כל מה שחשוב ויפה
אבי סבח ומיכל סופיה טוביאס, הבל. צילומים: מ״ל
אבי סבח ומיכל סופיה טוביאס, הבל. צילומים: מ״ל

הביאנלה הארצית השמינית לרישום: יותר מאחד

פורטפוליו Promotion: הביאנלה השמינית לרישום תפתח בחמש תערוכות בירושלים שבהן מופעי רישום המתפרשים על פני יותר מדף אחד. יוצגו בה סדרות ומקבצי רישומים עצמאיים שצירופם מכוננים שלם הגדול מסך חלקיו, ועם זאת – שלם שאינו מוחלט

הביאנלה הארצית לרישום, המתקיימת בחסות ובהפקת בית האמנים ירושלים, תתקיים החל מסוף השבוע הבא בבית האמנים ובחללי תצוגה נוספים במרכז העיר, שהשנה גדל מספרם לחמישה: גלריה כורש 14, המפעל, גלריה ברבור, סדנת ההדפס ירושלים ובית טיכו (אוצרת ראשית: אירית הדר). 71 האמנים, המציגים באתרים השונים, נבחרו מבין למעלה מ־600 יוצרים ישראלים, שנענו לקול הקורא להשתתף בביאנלה. מבחר העבודות המוצגות והיקפן מבטיחים פרישה רחבה, מגוונת ורבת עניין של עשייה עכשווית במדיום העתיק, אך מתחדש תדיר, של הרישום.

כפי שעולה מכותרתה, ״יותר מאחד״, הביאנלה מתמקדת במופעי רישום, המתפרשים על פני יותר מדף אחד. מוצגים בה סדרות ומקבצי רישומים עצמאיים, שצירופם יחדיו ומיקומם בסמיכות זה לזה מכוננים שלם, הגדול מסך חלקיו, ועם זאת – שלם שאינו מוחלט או חותר אל המונומנטלי, אלא מעיד על יחסיותם של דברים ועל יחסיות וארעיות היחסים ביניהם.

אופני הבנייתם של רישומים בתבניות מרובות דפים, כסדרות וכמקבצים, הוא המכנה המשותף לכל תערוכות הביאנלה השנה. בה בעת, כל אחת מהן מציגה מבט ייחודי על הדחף או הכורח במבע, המתפרש על פני יותר מדף אחד, ומציעה הקשרים שונים למופעים שונים של ריבוי, המונכח בתבניות אלה.

בית האמנים // יותר מאחד

אוצרת: אירית הדר

התערוכה המרכזית של הביאנלה בהשתתפות 41 אמנים, תציג סדרות ומקבצים הנוגעים במנעד רחב של רבדי החיים, ביניהם: חביב קפצון מציג סדרת רישומים במיצב וידיאו המציגה תופעה הקרויה פראידוליה (מראה שגוי); אילת זהר מפנה מבט דרך משקפת למחסומים, לצמיגים בוערים, לגלגל ענק וגם אל עכבר בשדה.

בסדרה של יעל אזולאי, דימויים של דחפור הורס מבנה בחוף, טיפול בטראומה של הרס הפארק שייסד אביה; קארן דולב מנסה ללכוד את כל סוגי הניחוחות של המוצר התעשייתי – מפיץ הריח, המעוצב כעץ ירוק עד; אמיר תומשוב יעמוד על הקשר בין צרכנות ואסונות טבע; אמי ספרד מציגה רישום באנימציית סטופ־מושן והילי גרינפילד, תציג ברקוֹד לצד רישומים על נייר אשר סריקתו מעלה קבצי תמונה של רישומים נוספים מאותה סדרה.

מקבץ רישומים של יהודית סספורטס יציג תדרים רישומיים, תנודות וצלילים; מקבץ הרישומים של נגה לינצ׳בסקי מתייחס למבטים מכדור הארץ אל הקוסמוס, מן הקוסמוס לכדור הארץ, ולתנועותיו של גוף בחלל. כל אלה ועוד רבים אחרים מייצגים את ריבוי ההגדרות של מדיום הרישום, ובפרט את החופש אותו הוא מעניק הן לאמן והן לצופה.

דוד דובשני, מתוך הסדרה יד

דוד דובשני, מתוך הסדרה יד

המפעל // חושך זה וזה

אוצר: מידד אליהו

התערוכה תעסוק ברגע דרמטי בעברו של הבית, שבשנת 1948 בעקבות המלחמה, עזבו אותו דייריו ובעליו לבלי שוב. התרחשויות על סף משבר וענן של איום, דיוקנאות של פצועי קרב ומסכות, מחול של שלדים, שברי אדריכלות, אתרי בנייה וחורבן מאפיינים את סדרות הרישומים, המיצבים, עבודות הפיסול והווידיאו המוצגות.

סדנת ההדפס // רישום ברצף

אוצר: אריק קילמניק

האמנים והאמניות המשתתפים בתערוכה נבחרו על בסיס זיקתם הגרפית להדפס ומתייחסים לנושא הביאנלה השנה, לסדרות או למקבצים המייצרים רצף של עבודות שבאמצעותן מבקש האמן לחקור רעיון ולפתח נושא על פני רישומים מרובים. העיסוק בהכפלה בהדפס שונה מסדרתיות ברישום, שכן במסורת ההדפס הכפלה מדויקת של היצירה המודפסת היא חיונית להשלמת הרצף הממוספר, המכונן סדרה.

גלריה ברבור // ליל חלום

אוצרים: אברהם קריצמן, רעות ישעיהו

בתערוכה יוצגו חמש סדרות רישומים, שנבחרו מתוך מחשבה על טשטוש הגבולות בין חלום למציאות. כל סדרה, בדרכה, מכניסה את הצופה לעולם מרחף, חלומי, מוכר, אך מעט זר.

שי זילברמן, מתוך הסדרה סוסים טרויאניים. צילום: שי בן אפרים

שי זילברמן, מתוך הסדרה סוסים טרויאניים. צילום: שי בן אפרים

גלריה כורש // ״עניין של זמן״

אוצרות: דביר שקד, ורד חד(א)ד

התערוכה עוסקת בזמן ומערערת על התפישה הלינארית שעל פיה ככל שעובר הזמן, העולם מתקדם ומתפתח ויכולותיה הטכנולוגיות, המוסריות והמחשבתיות של האנושות משתכללות. זוהי תפישה העומדת בניגוד לתפישות זמן קודמות שרווחו לפניה וראו את העולם כגלגל. לפי התפישה המחזורית, הזמן נחלק למקטעים טבעיים, החוזרים ונשנים. התערוכה מציעה לצופה מרחב שאינו עקבי, ואת האפשרות לתפוס בכל פעם סיפור אחר, מנקודת מבט שונה.

בית טיכו // ״מוניו גיתאי וינרויב: מחשבות אדריכליות״

אוצרים: תמנע זליגמן, רמי טריף

האדריכל מוניו גיתאי וינרויב היה סוציאליסט שחלם על חברה יהודית שוויונית בארץ ישראל ומימש את חזונו בעבודה מוקפדת, נאמנה לעקרונות הבאוהאוס. תרומתו לעיצוב מרחב המדינה-שבדרך עצומה. הוא נחשב לאסתטיקן שמיזג עיצוב מוקפד לכדי אדריכלות הרמונית, פשוטה ואנושית. עבודתו זכתה לעדנה מחודשת בתערוכות שהוקדשו לו במוזיאון ישראל, ירושלים ובמוזיאון תל אביב לאמנות. התערוכה תציג סדרות רישום של שני פרויקטים, ״יריד המזרח״ ו״יד ושם״.


רשמים VIII – יותר מאחד | הביאנלה השמינית לרישום בירושלים
אוצרת ראשית: אירית הדר
בית האמנים, המפעל, גלריה ברבור, סדנת ההדפס, גלריה כורש 14, בית טיכו
26.11-25.2

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden