כל מה שחשוב ויפה

הזוכים בפרס לנדאו בתחום האמנויות: יוני גודמן, ענת דניאלי, נועה צדקה ועמית דרורי

פורטפוליו News: הוכרזו הזוכים בפרס מפעל הפיס לאמנויות ע״ש לנדאו לשנת 2022 בתחומי האנימציה, המחול, הצילום והפרס הבינתחומי. כל כל אחד מהזוכים יקבל פרס בסך 150 אלף שקלים

מפעל הפיס הכריז השבוע על הזוכים בפרס לאמנויות ולמדעים ע״ש לנדאו לשנת 2022. הפרס ניתן כאות הוקרה והערכה למדענים, לאנשי אקדמיה ולאנשי תרבות על מצוינותם, תרומתם והשפעתם על המחקר, המדע, האמנות וחיי התרבות בישראל. שווי סך כל הפרסים: 1,350,000 שקלים. כמו כן, הכריז מפעל הפיס על הזוכה בפרס מפעל חיים לשנת 2022: היוצרת והזמרת קורין אלאל, וזאת על תרומתה הייחודית לקידום המוזיקה הישראלית על כל גווניה. הפרס בתחום התרבות והאמנות, מוענק לזוכים על תרומה והשפעה משמעותית לחיי התרבות והאמנות בישראל.

בפרס בתחום הצילום זכתה האמנית נועה צדקה. בנימוקי הזכייה כתבו צוות השופטים (רון עמיר, רונה יפמן ותומר קאפ): ״במהלך שלושה עשורים נוכחת נועה צדקה בשדה האמנות, התרבות והאקדמיה המקומי, ומפתחת שפה אישית, ייחודית ומובחנת ביצירותיה ובפועלה, המתפרשים לתחומים כמו צילום ישיר, כתיבה, פעולות פרפורמטיביות, אוצרות ומחקר. ברבות מיצירותיה משתקף כשרונה לארוג נרטיב של כתיבה וצילום יחד, ובכך לסלול שבילים בהם הקורא והצופה נסחפים עמה לתוך מרחבים אינטימיים של סיפור המסופר ומצולם בגוף ראשון. לא פעם יוצאת צדקה כנגד הזרם המרכזי ומתייחסת בכנות מרובה למצבים מורכבים וטעונים במישור האישי, הפוליטי והחברתי באמצעות יצירתה״.

נועה צדקה. צילומים: מ״ל

נועה צדקה. צילומים: מ״ל

עמית דרורי. צילום: אייל ביטון

עמית דרורי. צילום: אייל ביטון

בפרס בתחום האמנויות הבינתחומי זכה עמית דרורי. בנימוקי הזכייה כתבו צוות השופטים (איציק ג׳ולי, דנה יהלומי, עידית הרמן): ״מזה כשני עשורים דרורי מקיים מפעל אמנותי מעמיק בו משתלבים יחדיו טכנולוגיה, רובוטיקה, בובנאות, חשיבה הנדסית, מלאכות בנייה מסורתיות, כתיבה ודרמטורגיה. הוא מביא אל הבמה יצירות המתחמקות מהגדרה מדיומלית ויוצרות מרחב טראנספורמטיבי עדין ומורכב שמאתגר את אופני ההתבוננות השגורים. יצירתו מעמתת אותנו עם מציאות מדומיינת ועם זאת לא לגמרי בדויה, שבה יצורי כלאיים רובוטיים מתארגנים כחברה, רוקמים קשרים ומגלמים תכונות אנושיות״.

בפרס בתחום האנימציה זכה יוצר ובמאי האנימציה יוני גודמן. בנימוקי הזכייה כתבו צוות השופטים (גילת פרג, יוסי גוון וגיא חיות) ״גודמן הוא יוצר מוכשר ופרץ דרך, שסלל את המעבר מדור המייסדים אל תקופת הפריחה של האנימציה הישראלית העכשווית. הסרט ׳ואלס עם באשיר׳, אחד הסרטים החשובים שנעשו בארץ ואחד המשמעותיים באנימציה העולמית, צמח בזכות עבודתו של גודמן כבמאי האנימציה. בסרטים הבאים שבהם היה במאי האנימציה – ׳כנס העתידנים׳ ו׳איפה אנה פרנק׳ גודמן המשיך והעלה את רף האנימציה, אותו הוא מציב בכל סרט מחדש״.

יוני גודמן

יוני גודמן

ענת דניאלי

ענת דניאלי

birds

בפרס בתחום המחול זכתה הכוריאוגרפית ענת דניאלי. בנימוקי הזכייה כתבו צוות השופטים (טל יחס, טליה פז ודלית הרמתי): ״דניאלי היא בעלת קול צלול ומקורי ככוריאוגרפית ובעלת מחויבות עמוקה לקידום ופיתוח שדה המחול בישראל. ככוריאוגרפית עצמאית דניאלי העמידה לאורך השנים גוף יצירה עשיר בעל שפה תנועתית ואסתטית מובחנת. יצירתה מאירה בכל פעם סוגיות שונות במציאות חיינו, הנעות בין האישי לפוליטי במבט שהוא בה בעת פואטי ונוקב. לצד עשייתה הכוריאוגרפית, ומתוך הבנת הצרכים והמגבלות של שדה המחול בישראל, דניאלי יזמה, פיתחה וניהלה אמנותית גופים ופלטפורמות אשר מטרתם לקדם את אפשרויות הפעולה של שדה המחול בישראל״.

במקביל, הוכרזו גם הזוכים בתחומי המדעים: בפרס בתחום המיקרוביולוגיה זכה פרופ׳ רותם שורק ממכון ויצמן; בפרס בתחום הסיעוד זכתה פרופ׳ דורית פוד מאוניברסיטת חיפה; בפרס בתחום רפואה מותאמת אישית זכה פרופ׳ ניר פרידמן מהאוניברסיטה העברית ובפרס בתחום חקר התנ״ך והלשון זכה פרופ׳ שמואל פסברג מהאוניבסיטה העברית.

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden