כל מה שחשוב ויפה

מקדש החיים: סשה אוקון בגלריה העירונית לאמנות ראשל״צ

פורטפוליו Promotion: האמן סשה אוקון בתערוכת יחיד חדשה בגלריה העירונית לאמנות, בית גורדון־לונדון, ראשון לציון - מקדש החיים (מוקדש לשוק מחנה יהודה)

סשה אוקון הוא צייר עכשווי שפועל ומלמד בירושלים מזה עשרות שנים. הוא נולד בלנינגרד בשנת 1949, ובשנת 1972 סיים את בית הספר הגבוה לאמנות ועיצוב. לאחר שהפך לאחת מהדמויות המרכזיות בתנועה האמנותית הנון־קונפורמיסטית – תנועה שנרדפה על ידי השלטון הסובייטי – הגיע ארצה בשנת 1979 וקבע את משכנו בירושלים. מאז הוא מתגורר בעיר, מצייר בסטודיו ומלמד רישום בבצלאל, תוך שהוא מכשיר דורות תלמידים.

סשה אוקון, מתוך התערוכה מקדש החיים (מוקדש לשוק מחנה יהודה). צילומים: שי בן אפרים

סשה אוקון, מתוך התערוכה מקדש החיים (מוקדש לשוק מחנה יהודה). צילומים: שי בן אפרים

עבודתו של אוקון מושפעת מהאור המקומי ומהחיים בירושלים. במקביל הוא אוחז, מחבק ומטמיע בציוריו אנך של יצירה ששורשיה נטועים בתנ״ך, המשכם ביוון ורומא העתיקות, באמנות ימי הביניים, ברנסנס איטלקי, ביהדות אירופה, בספרות, בפסיכולוגיה ובפילוסופיה המערבית. באמצעות ציור בטכניקה מסורתית גבוהה (ציור בצבעי שמן על עץ), הוא מצליח להרים את היומיומי אל הנשגב, ולעיתים פועל באופן הפוך – מוריד את הנשגב אל הארץ. העבודה נעה במרחב מיוחד, רווי הומור, בין קודש לחול ומתוך מודעות לאבסורדיות החיים. שהייה במחיצת הציורים של אוקון כמוה כשתיית שיכר אלים מעורבב בעראק מקומי. קומי וטרגי, נשגב ונמוך עושים יד אחת.

שוק מחנה יהודה החל להתגבש אט בשלהי התקופה העות׳מאנית בסוף המאה ה־19, כשפלאחים ערבים החלו להביא את תוצרתם החקלאית למכירה בדרך יפו, סמוך לשכונת מחנה יהודה. בעשרים השנים האחרונות הפך השוק, שנודע בצבעוניותו הרבה, לאחד מאזורי הבילוי המרכזיים בירושלים. השוק שינה פניו, מה שאפשר לאוקון מסע ציורי שתוצאותיו הייחודיות והמורכבות מוצגות בתערוכה.

סדרת העבודות ״מקדש החיים (מוקדש לשוק מחנה יהודה)״ העסיקה את אוקון במשך השנתיים וחצי האחרונות. הסדרה יוצאת דופן במלאותה, חיוניותה, רבדיה, כמו גם בהשפעתה המתמשכת והמתפענחת אט אצל הצופה. היא כוללת 12 ציורים צבעוניים, אחידים מבחינת הצורה, רוחבם אחיד והם עשויים שכבות מריחה של צבעי שמן על עץ. הציורים אופייניים לטכניקת הציור של אוקון ומהדהדים ציור קלאסי, מסורת ואירופה. פורמטים קבועים המאזכרים בצורתם ארונות הקודש בתוך בתי הכנסת (כמו גם את הטריפטיך הכנסייתי). במקום ספרי תורה, כל אחד מהציורים מוקדש לדוכן אחר בשוק.

אוקון מביא את הדמויות הבדויות אל תוך הדוכן. הוא מנהל דיאלוג סמוי עם תרבות ועם סיפורים תנכ״יים שאותם הוא הופך לסצנות מצוירות. לכל ציור כותרת־על המכוונת לשם של הדוכן ובתחתיתו של כל ציור מופיע דלפק. הצופה מתבונן בציור כאילו הוא עומד מחוץ לדוכן בשוק. זהו הומאז׳ לשוק של פעם ולחנויות הייחודיות שגדשו אותו, אבל בה בעת דוכני השוק המצויר הם אספקלריה לעולם שמחוצה לו, נטענים ממחוזות אחרים מהתנ״ך ועד היום.

לאוקון יכולת לתאר נסיבות תיאטרליות בהן גלומה הצהרה מרשימה על הארצי ועל הפילוסופי. הוא מכוון אל העולם שמעבר לנגלה. פשטות האירוע המצויר מסתירה רעיונות החבויים בניואנסים. הוא שואף לחשוף קשרים שמעלים את החיים היומיומיים לספירות נצחיות, כמו גם ההבנה שהחיים מציעים אינסוף נקודות מבט. באופן זה ומבלי משים נעשית חתירה תחת ציפיותיו של הצופה, ערעור הנמצא בנשמת עבודתו הייחודית.

לצד הציורים הגדולים מוצגים בתערוכה רישומים בעיפרון על נייר שהם חלק מעבודת ההכנה לקראת כל ציור, וגם צילומים קטנים המטופלים בידו ומאירים חלק מתהליך המחקר המשתנה לקראת כל ציור, עד לקבלת אופיו הסופי.


מקדש החיים (מוקדש לשוק מחנה יהודה)| סשה אוקון
אוצרות: אפי גן וקרן ויסהויז
הגלריה העירונית לאמנות, בית גורדון־לונדון, אחד העם 8, ראשון לציון
נעילה: מרץ 2023

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

 1. אתי

  ביקרנו בתערוכה, וכמו בעבר התפעלנו מהיכולת הציורית , הרעיונית. וההומור השופע של סשה אוקון.
  זו תערוכה שחובה לבקר בה!!!
  תהנו!

 2. יורם

  עוקב אחרי סשה כבר 35 שנה
  אמן גדול ומוכשר מוזיאון ישראל תתעוררו

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden