כל מה שחשוב ויפה
זמנתגובה, איינדהובן 2022. צילומים: מ״ל
זמנתגובה, איינדהובן 2022. צילומים: מ״ל

איינדהובן 2022 // זמנתגובה

חברי קולקטיב זמנתגובה, שמגיעים מדיסציפלינות שונות, חברו יחד במקור לטובת פרויקט בשבוע העיצוב בירושלים, וכעבור ארבעה חודשים מצאו את עצמם מציגים אותו בגרסה מורחבת בשבוע העיצוב באיינדהובן

מי

קבוצת יוצרים מדיסציפלינות שונות הפועלת כקולקטיב בשם זמנתגובה: ענבל ראובן ולימור פרץ – אוצרות, יוצרות הפרויקט ומקימות הקבוצה; דורון נעמה גלפר – אמנית קרמיקה ופרפורמנס; ניר ג׳ייקוב יונסי – אמן סאונד וקוד; אולגה סטדניוק – מעצבת קוד ודיגיטל.

העבודות שלנו משלבות מיצבים אינטראקטיבים ומיצגים המאתגרים את תפיסת הזמן, הגירוי והתגובה, באמצעות גוף, חומר, סאונד וקוד. גוף העבודות נשען על בסיס אינטראקציות בין הדיסציפלינות השונות ועם המבקרים. אנחנו מפענחים, מפרקים ומרכיבים מחדש אלמנטים בזמן אמת, מגיבים אליהם ומתעדים אותם בהתבסס על זמני תגובה קצרים.
אתר

מה

הפרויקט שלנו נולד מתוך תחושת דחיפות למצוא מענה לשינויים טכנולוגיים מואצים שמטשטשים את הגבול בין המוחשי לדיגיטלי, ומחייבים אותנו לזמני תגובה מהירים שהולכים ומתקצרים ככל שהעולם הדיגיטלי תופס מקום רב יותר במציאות היומיומית. התמה המרכזית של שבוע העיצוב של איינדהובן 2022 היתה Get Set, ועיקרה תכנון וארגון העתיד שלנו תחת המשברים הגלובליים. התמה התכתבה באופן טבעי עם הרצון שלנו להמחיש בזמן אמת את השינויים והשיבושים שכל פעולה אנושית מייצרת בסביבה.

חלל התצוגה התנהל כסוג של מעבדה שבה חקרנו נקודות מבט שונות של אינטראקציות חברתיות במרחב הפיזי והדיגיטלי. במהלך תשעת ימי שבוע העיצוב, הצגנו שישה מיצבים אינטראקטיביים שכללו דימויים מבוססי קוד, סאונד שנוצר בחלל וחומר קרמי

חלל התצוגה התנהל כסוג של מעבדה שבה חקרנו נקודות מבט שונות של אינטראקציות חברתיות במרחב הפיזי והדיגיטלי. במהלך תשעת ימי שבוע העיצוב, הצגנו שישה מיצבים אינטראקטיביים שכללו דימויים מבוססי קוד, סאונד שנוצר בחלל וחומר קרמי. המיצבים התמקדו בארבעה הבטים שונים של גירוי ותגובה. החלל השתנה כמעט מדי יום ודרש מאיתנו ליישם את המהלך שאנחנו מבקשים גם מהמבקרים – להגיב ולקחת חלק פעיל בשינויים בזמן אמת.

לפני

שבוע העיצוב באיינדהובן מעמיד במרכז את כל מה שחדש וניסיוני, וכשנתקלנו בקול הקורא במהלך שבוע העיצוב בירושלים (תקופה מרגשת בפני עצמה) היה לנו ברור שנציע את הפרויקט. את ההגשה שלחנו בערב הנעילה בבית הנסן, וכמה ימים אחרי קיבלנו תשובה חיובית. לא היה לנו הרבה זמן להתרגש כי נכנסנו מיד לעבודה אינטנסיבית של שלושה חודשים, שבמהלכה לרגעים לא היינו בטוחים אם זה יקרה.

זמנתגובה הוא לא רק שם הפרויקט שלנו אלא רעיון שמלווה אותנו בכל תהליך העבודה. אנחנו עובדים לאורך כל הדרך בזמני תגובה קצרים, משלב ההפקה והתכנון, דרך המהלך האוצרותי ועד התוצר הסופי. הגישה הזו עזרה לנו בתקופת ההכנה שבמהלכה עבדנו על פיתוח הפרויקט ממיצג של רבע שעה (כפי שעלה בשבוע העיצוב בירושלים) לתערוכה של תשעה ימים בחלל קבוע.

מימין למעלה ובכיוון השעון: אולגה סטדניוק, דורון נעמה גלפר, ענבל ראובן, ניר ג׳ייקוב יונסי, לימור פרץ. צילומים: מ״ל

מימין למעלה ובכיוון השעון: אולגה סטדניוק, דורון נעמה גלפר, ענבל ראובן, ניר ג׳ייקוב יונסי, לימור פרץ. צילומים: ברק דנין, מ״ל

השינוי הוביל אותנו לבניית תמה מרכזית שסביבה תוכננו העבודות, והשארנו מקום לשינויים והתאמות, מתוך ההבנה שדברים שרואים מתל אביב כנראה לא ייראו אותו הדבר באיינדהובן. במקביל, עבדנו בצורה אינטנסיבית על ההפקה עצמה – גיוס תומכים, השכרת חלל, חוזים, הזמנות ציוד ועוד – וכל זה מארץ אחרת. לא פשוט.

לשמחתנו מצאנו תומכים שהאמינו בפרויקט והתגייסו כדי לתת מענה לצרכים שעלו בדרך, ובראשם רן וולף, בית הנסן, משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים, בית הספר הבינלאומי שנקר ושגרירות ישראל בהולנד. איש הקשר והעיניים שלנו בהולנד היה דניאל אלקיים, שהתחיל השנה את התואר השני בעיצוב באקדמיה באיינדהובן, ומי שליוותה אותנו לאורך כל הדרך היתה גלית גאון, שגם הגיעה לשבוע העיצוב וקיימה איתנו מפגש של ״הסלון של גאון״.

באיינדהובן

את הפרויקט הצגנו במתחם sectie-C שבמזרח העיר, אזור עמוס מבקרים שבמהלך השנה הוא בית לכ־250 יוצרים ומעצבים. לא יכולנו לבקש יותר. כשהגענו הבנו כמה המקום מתאים לפרויקט שלנו, משוחרר ודינמי, סוג של פלורנטין באיינדהובן.

תגובות המבקרים היו נלהבות. למרות שהקהל מגוון ומגיע ממקומות שונים בעולם, רובם הגדול שיתף פעולה, בין אם כשביקשנו לחלוץ נעליים ולדרוך על חימר רטוב ביער ובין אם כשביקשנו לקרוא לירח בקול חזק. פגשנו המון אנשים טובים ומוכשרים ואפילו מזג האויר היה מושלם – לא טריוויאלי להולנד 🙂

למרות שכל חברי הקבוצה מגיעים מרקע של עיצוב ומשתמשים בכלים ותהליכי מחקר מהעולם הזה, החוויה שאנחנו בונים במרחב מייצרת אלמנט נוסף של גירוי והתערבות שהם חד פעמיים. גוף העבודות שלנו עוסק בתחום של Non Object Design, ויושב על התפר שבין עיצוב לאמנות. במובן הזה העבודה שלנו הייתה שונה ממה שראינו סביבנו.

חודש אחרי

במהלך השבוע באיינדהובן יצרנו תיק עבודות רחב שחידד את הכיוון שאליו אנחנו רוצים להתפתח כקבוצה. דרך ההתנסות והתגובות מהשטח למדנו המון על הרעיונות שאנחנו מעוניינים להתמקד בהם, צורת החשיבה של כל אחד מאיתנו והמהלכים שאנחנו רוצים לקדם.

אנחנו בעיקר גאים אחד בשני ובקבוצה שהקמנו, כל אחד מאיתנו מגיע מרקע ותחום שונה בעיצוב והדינמיקה ביננו היא כל כך טבעית ומדויקת. זה מרגש. מאז שחזרנו, אנחנו עובדים על מספר פרויקטים חדשים ונספר עליהם יותר כשיתאפשר. ספוילר – תערוכה חדשה בקרוב.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden