כל מה שחשוב ויפה
אורי אוריסאן מרחב, Made by Insects. צילומים: צ״ל
אורי אוריסאן מרחב, Made by Insects. צילומים: צ״ל

איינדהובן 2022 // אורי אורסיאן מרחב

בפרויקט הגמר באקדמיה לעיצוב באיינדהובן חקרה אורי אוריסאן מרחב את הלכה הטבעית - חומר טבעי שמיוצר על ידי חרקים. היא הקימה מעבדה ומעודדת אנשים לעשות שימוש חדש בחומר הזה, כחלק מניסיון לבחון חומרים ברי־קיימא ולהעניק להם במה

אורי אוריסאן מרחב, בת 26. אחרי השחרור מהצבא לקחתי שנה לעצמי ועבדתי על תיק העבודות. בצבא שירתתי בחברון, היה שירות לא פשוט. במהלך השירות צילמתי המון, אבל לא היה לי פנאי לעשייה יצירתית. הרגשתי שהעבודה על תיק העבודות הייתה התרפיה שלי והדרך לעכל את כל מה שחוויתי. באחת העבודות הדפסתי את כל הצילומים והתחלתי לרקום עליהם ואותם ביחד. דרך העשייה יכולתי למצוא את עצמי מחדש.

באיינדהובן המחלקות שונות ומשונות והן גם מאוד דינמיות. לאורך רוב השנים למדתי במחלקה בשם Public Private, שבה גם סיימתי את הלימודים. בשנה ג׳ למדתי סמסטר אחד במחלקה Food Non Food. הראשונה מתעסקת במרחב, מחקר מהשטח, עבודה בסקייל גדול, והשנייה מתעסקת בקשר שבין האדם לטבע, שאלות קיימותיות גלובליות ואורגניזמים חיים.

איינדהובן

יש משהו קסום בבית ספר הזה, ולא רק מבחינת הלימודים. הוא מספק מרחב אקספרימנטלי המאפשר לאנשים לחקור את עצמם, יש תחושה של חופש התנהגותי שלא מכניס אותך לשום משבצת. פגשתי אנשים מדהימים שהם היום חברים לחיים והרשתי לעצמי ללכת לאיבוד בתוך החוויה, במובן הכי טוב שיש.

יש משהו בנקודה הזו של ללכת לאיבוד שמרגיש קצת לא בנוח, לא מוכר, ושם בדיוק קורים הדברים המעניינים. זו גם הגישה של בית הספר. באיינדהובן אף מורה ואף קורס לא ילמד אותך איך דברים צריכים להיות. אין נכון או לא נכון וכל דבר יכול להפוך לפרויקט. כל תלמיד צריך למצוא את הדרך שלו.

אורי אוריסאן מרחב. צילום: Bich Tran

אורי אוריסאן מרחב. צילום: Bich Tran

הקורונה הייתה מאוד מורגשת בהולנד ובכלל למי שחי חיים על הקו. היה לי קשה לבקר בארץ, הלימודים היו רק אונליין במשך תקופה ארוכה והרבה תלמידים חזרו לארצות המוצא שלהם. היו מאמצים מצד האקדמיה לשמור על שגרה ולהתאים את המטלות השונות לנסיבות. בסמסטר החורף של 2020־2021 התמזל מזלי כשנתנו לי ולקבוצה של עוד תשעה סטודנטים לאצור לעצמנו את תכנית הלימודים לסמסטר.

בחרנו להתמקם במדיירה, אי ששייך לפורטוגל, שם הקורונה כמעט ולא הייתה מורגשת. גרנו כולם ביחד בבית גדול, בנינו לעצמנו חלל סטודיו והבית הפך למגרש המשחקים שלנו. אירחנו שם סדנאות ותערוכות ויצרנו קשר עם הקהילה המקומית. היה לנו תקציב להעסיק מורים חיצוניים מרחבי העולם. אפילו גלית גאון המבריקה ליוותה אותנו בפרויקט, אבל בעיקר היינו המורים אחד של השני.

בטבע, החרקים מייצרים את החומר בכדי לבנות לעצמם מחסה (cocoon) על צמרות העצים. כשהתבוננתי בהם ראיתי צורות אדריכליות, מה שנתן לי את ההשראה לנסות לעבוד עם החומר בתלת מימד

פרויקט הגמר: Made by Insects

Made by Insects הוא מחקר חומרי הבוחן את הלכה הטבעית – פולימר שמיוצר על ידי חרקים. בתעשייה הוא ידוע בשם Shellac ומשתמשים בו בעיקר לציפוי והגנת משטחים. מאז המצאת הכימיקלים וחומרי הציפוי שונים שמקורם אינו מהטבע, הדרישה וההתעניינות בלכה טבעית דועכת והקראפט סביב החומר הזה הולך ונשכח. המחקר שלי מציע דרכים שונות וחדשניות להשתמש בחומר. הוא מנסה להחיות אותו ולהאיר את הפולימר באור חדש, במטרה לעודד מודעות לשימוש בחומרים אקולוגיים וטבעיים.

התהליך החל בשיתוף פעולה עם קבוצת מחקר בתאילנד המתעסקת בפן החקלאי של החומר. טסתי לבקר אותם וללמוד מהם ומהשטח על מחזור החיים של חרקי הלכה ועל דרך הגידול שלהם. הצטרפתי לעונת הקציר של שנה שעברה, במטעים בחוות ובמפעלי אריזה. בטבע, החרקים מייצרים את החומר בכדי לבנות לעצמם מחסה (cocoon) על צמרות העצים. כשהתבוננתי בהם ראיתי צורות אדריכליות, מה שנתן לי את ההשראה לנסות לעבוד עם החומר בתלת־ממד, מכיוון שעד כה הוא שימש רק כשכבת כיסוי שנטמעת במשטחים.

מחזור החיים של החרקים הוא עשרה חודשים. הם ניזונים מהסוכר שנמצא בעץ וכחלק מתהליך העיכול שלהם גופם מפריש את הפולימר. לקראת סוף חייהם, הנקבות מטילות ביצים בתוך המחסה, ורק כשהביצים בוקעות והדור הבא נודד לחפש עץ חדש – החקלאי יקצור את הפולימר, שהוא תוצר הלוואי ממחזור החיים של החרקים.

כשחזרתי לאיינדהובן הקמתי מעבדה בכדי לעשות ניסויים בחומר. בתהליך פורה ובאמצעות שיתופי פעולה שונים בניתי ספריה של טכניקות חדשניות לעבודה עם הלכה הטבעית. איגדתי את כולן לארכיב בעל קוד פתוח, פלטפורמה שמעודדת אנשים שונים להשתתף במחקר ולהעשיר את הידע סביב הפולימר. אחת התגליות המרגשות ביותר בעיניי היא ההבנה שאפשר לנפח את החומר. בעקבותיה עבדתי עם נפחי זכוכית שונים (ביניהם אדם שלוי) בכדי ללמוד ביחד איך אפשר להשאיל טכניקות מניפוח זכוכית לניפוח לכה.

birds

בכדי להחיות ולקדם את הארכיב אני בונה מיצבים שמשתמשים בטכניקות ובממצאי המחקר וחוגגים את החיים החדשים של החומר. הם מראים את הפוטנציאל הגלום בו, מוציאים אותו מאזור הנוחות שלו ומאתגרים את המחשבה על האפשרויות הבלתי מוגבלות. המחקר הזה עבורי הוא חלק מהשקפה רחבה יותר על החובה שלנו כמעצבים לבחון חומרים ברי־קיימא ולהעניק להם במה, מתוך האמונה שעלינו לבחון מחדש את הדרך שבה אנו מנצלים את המשאבים שלנו על הכדור.

המחקר עדיין ממשיך. אני מאמינה שיש עוד המון מה לגלות ושזו רק ההתחלה. יש כבר שיתופי פעולה חדשים על הפרק לשנת 2023 ואני מתרגשת לקראת הצעדים הבאים. פנו אליי שני בנקי חומרים במקומות שונים באירופה בכדי לתמוך ולהוסיף את הפרויקט כחלק מהארכיב שלהם. יעד נוסף לשנה הבאה הוא ליין של אובייקטים שאנשים יוכלו לרכוש ולהביא הביתה, במטרה להפיץ את הסיפור ולעורר את הסקרנות.

Structure of Co-Existance

במהלך התואר התעסקתי הרבה בקשר שבין האדם לטבע. פרויקט נוסף לדוגמה הוא Structure of Co-Existance, שבוחן שורשים של צמחים בתור חומר קונסטרוקטיבי לבנייה אדריכלית, במטרה להחזיר את הטבע למרחב העירוני. בחנתי צמחים שונים וגיליתי ששורשים נוטים לעקוב אחרי פטרנים. כך לדוגמה, מערכת של עצים תוכל לבנות לנו מבנים בעודם בחיים ולהיות חלק אינטגרלי מהסביבה היומיומית שלנו.

עתידות

העתיד כרגע לא ברור. עד כה הנטייה שלי היתה ללכת אחרי האינטואציה שלי, וזו התכנית גם עכשיו. יש לי תחושה שבחודשים הקרובים אהיה בבריסל. אני יודעת שישראלים לא נוטים להגיע לשם, אבל יש שם המון התרחשות בסצנת האמנות והעיצוב, בעיקר אצל הדור הצעיר. יש הרגשה שמתאגדים שם עכשיו הרבה דברים בועטים ואקספרימנטליים.

לצערי הרב, אני לא חושבת שאחזור לארץ בקרוב. אני יודעת שיום אחד זה יקרה, אבל כרגע יש הרבה הזדמנויות שמחכות לי באירופה ואני אשמח לרכב על הגל הזה עד כמה שאפשר. המחקר על חומר הלכה ממשיך, יש שיתופי פעולה וכמה תערוכות מתוכננות לשנה הבאה. אני סקרנית לראות איך הדברים יתגלגלו, ואני מקווה שאולי מישהו יזמין אותי להציג גם בארץ. זה יהיה מעניין לראות איך אנשים יגיבו לזה פה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. תמר אלסברג

    מופלא! המחקר, התגלית והחומר. בהצלחה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden