כל מה שחשוב ויפה
איילת קמחי, Swell4D. צילומים: אנווין הווארת׳, נועם דבל
איילת קמחי, Swell4D. צילומים: אנווין הווארת׳, נועם דבל

איינדהובן 2022 // איילת קמחי

בשבוע העיצוב באיינדהובן הציגה איילת קמחי, סטודנטית במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, פרויקט שעוסק בניפוח הדפסות תלת־ממד באמצעות מים חמים ולחץ אוויר

מי

איילת קמחי, סטודנטית בשנה ד׳ במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל. עובדת כמעצבת בסטודיו Nomadity המתמחה במוצרי טקסטיל.

מה

בשבוע העיצוב הצגתי פרויקט שהתחלתי במסגרת הלימודים שלי בבצלאל בהנחיית נועם דובר: Swell4D, מחקר חומרי וצורני שבודק ניפוח הדפסות תלת־ממד FDM PLA בעזרת מים חמים ולחץ אוויר. ההשראה המרכזית לפרויקט הייתה טכניקות של אמנות ניפוח הזכוכית והעושר הצורני שהיא מייצרת. ניסיתי לשמר זיכרון מהאסתטיקה עתיקת היומין הזאת, בשילוב עם מימוש הפוטנציאל החדש והעכשווי שמביאה איתה טכנולוגית ההדפסה בתלת־ממד.

לפני שבוע העיצוב

כשקיבלתי תשובה חיובית מ־Isola, הארגון שבמסגרתו הצגתי את הפרויקט, ממש התרגשתי. הדבר הראשון שעשיתי הוא לחקור על שבוע העיצוב באיינדהובן ולדבר עם כל מי שהכרתי שלקח בו חלק בעבר. כולם היו מקסימים, עזרו ושמחו בשמחתי. כמה שבועות לפני שטסתי הצוות של Isola הציעו שאציג את הטכניקה של יצירת האוביקטים בלייב, מה שדרש ממני הרבה התאמות והתארגנות טכנית, וגרם לסף החשש וההתרגשות לעלות.

בין השאר ערכתי גם צילומים לסרטון קצר על הפרוייקט, יחד עם עומר כהן שנרתם למשימה, צילם וערך סרטון מדהים שאני גאה בו. כל זה בשבוע אחד בלבד. הימים האחרונים שלפני הטיסה היו מלחיצים והרגשתי שכל הזמן יש עוד ועוד מה לעשות. התרגלתי ללכת לישון כשמדפסת התלת־ממד בחדר שלי עובדת ללא הפסקה. בסופו של דבר השלמתי עם הנקודה שאליה הגעתי בהכנות ולשמחתי הכל הלך חלק.

בזמן שבוע העיצוב

לפני הכל אציין – ואולי אפילו כעצה להצגה בשבוע עיצוב בחו״ל – שטסתי יחד עם חבר טוב שלי, אור שושני, שגם הוא מעצב. הוא עזר לי בכל ההקמה וההתארגנות הפרקטית ובעיקר הפך את כל החוויה להרבה יותר רגועה וכיפית.

כשהגעתי שמחתי מאוד לגלות כמה הכל מתוקתק ומקצועי, ושהצוות של Isola עוזר ודואג להכל. חוץ מעזרה, הם גם יצרו אווירה חברית וקהילתית בין המעצבים, דאגו שיהיה אלכוהול וארגנו אירועים ומסיבות במהלך השבוע. אחד מהם היה אירוע הפתיחה של הגלריה שבו הצגתי את תהליך היצירה של האוביקטים שלי.

שבוע העיצוב עצמו התאפיין בסגנון שנוגע יותר במחקר וחדשנות ופחות בעיצוב מסחרי, סגנון שהפרוייקט שלי גם כן מתאפיין בו ואני מתחברת אליו. היה לי כיף להסתובב בין התערוכות השונות, ללמוד ולהכיר מעצבים מוכשרים מכל העולם. היה מענין לראות הרבה התעסקות בשאלות על עתיד העיצוב ותפקיד המעצב בעולם, שאלות על גבולות המקצוע ועל האחריות שלנו כמעצבים בהקשרים של קיימות, סוגיות חברתיות ועוד – נושאים שאותי באופן אישי מעסיקים.

חודש אחרי

בחודש האחרון מאז שחזרתי מאיינדהובן היה שילוב של תחושת הקלה, נפילת מתח אבל גם הרבה השראה. כשהייתי שם ראיתי סביבי המון פרויקטים מיוחדים וגיליתי שלמרות שאנחנו, כמעצבים ישראלים, מרגישים לפעמים שאנחנו בתוך בועה, זה לא בהכרח נכון. בסופו של דבר כולנו (המעצבים) מדברים באותה שפה בכל מקום בעולם. חזרתי לשנה ד׳ בבצלאל, כששבוע העיצוב מילא אותי בהשראה ורעיונות לשיתופי פעולה שונים, והרעיון שעומד כרגע על הכף כפרויקט גמר הוא פיתוח נוסף של Swell4D, הפרויקט שהצגתי באיינדהובן.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. נעמי

    האובייקטים המנופחים ממש יפהפיים

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden