כל מה שחשוב ויפה
ג׳נה אורטגה, וונסדיי. צילומים: נטפליקס
ג׳נה אורטגה, וונסדיי. צילומים: נטפליקס

הלהיט של נטפליקס: הספין־אוף של משפחת אדמס 

וונסדיי, הלהיט האחרון של נטפליקס, מעלה את השאלה מי הם האנשים שלא מתאימים למה שהחברה מגדירה כ״נורמלי״?

משפחת אדמס היא כנראה המשפחה הכי מוזרה שיכולה להיות. העבר שלה מפוקפק, וכנראה שאחד מחבריה הרג כמה אנשים בחייו. הם אוהבים כל דבר שקשור לאמנויות הנסתר וכשפים אפלים, והם שואבים השראה לחיים מרוצחים סדרתיים.

אולי זו הסיבה שבזכותה אנשים אוהבים אותה כל כך, ואין פלא שכשיצאה ההודעה שטים ברטון יפיק סדרה לנטפליקס על וונסדיי אדמס, הבת של מורטישה וגומז, היא עוררה התרגשות בקרב המעריצים. ואם זה לא מספיק, מאז צאתה היא הפכה לסדרה דוברת האנגלית של נטפליקס שצברה הכי הרבה שעות צפייה בשבוע הראשון על המסך (ועקפה על הדרך את העונה הרביעית של דברים מוזרים).

סיפורה של וונסדיי הוא חלק מסיפור רחב יותר של כל בני המשפחה. כפיתרון לכך בראון החליט לשלוח את וונסדיי (ג׳נה אורטגה) לתיכון ״נוורמור״, הנמצא בעיירה קטנה הרחוקה ממקום מגוריה של משפחתה. וונסדיי עוברת בית ספר בעקבות הניסיון שלה להרוג את נבחרת השחייה של בית ספרה הקודם בעזרת דגי פירנה, כנקמה על שהם קשרו את אחיה וכלאו אותו בתוך הלוקר שלה. אבל נוורמור הוא לא תיכון רגיל: הוא תיכון מיוחד לכל האנשים החריגים והמשונים בחברה, ביניהם אנשי־זאב, ערפדים, סירנות וכל שאר המפלצות ובעלי הכוחות העל־טבעיים. 

כבר ביומה הראשון בנוורמור וונסדיי מתכננת איך לברוח ממנו. אבל אז היא מסתבכת, נהפכת לעדה לרצח ואפילו עומדת בפני ניסיון לרצח בעצמה (פעמיים). כל אלו מספיקים כדי לשכנעה את הילדה בעלת החיבה למוות להישאר ולחקור את תעלומת המפלצת הרצחנית המסתובבת ביער ליד בית הספר.

בעזרתם של איניד, נערת זאב חייכנית (אמה מאיירס), זווייר, נער המתאים לתיאור האמן המיוסר (פרסי היינס וייט), ביאנקה, התלמידה הפופולרית והאויבת הקטנה של וונסדיי (ג׳וי סאנדיי), וטיילור, בחור נורמלי לחלוטין המוכר קפה בעיירה סמוכה (האנטר דוהאן), היא עומדת בפני סכנות שונות ומגלה את העבר האפל של העיירה, הקשור באופן כלשהו לעברה של משפחתה.

תוך כדי ההרפתקה שיכולה להפחיד כל אחד, למרות שלוונסדיי זה דומה יותר ליום כיף בלונה פארק, היא מתפתחת ולומדת דרך הקשרים שהיא יוצרת על מושג החברות. וונסדיי מתחילה כמו הדמות המוכרת של כריסטינה ריצ׳י, ילדה בעלת תחומי עניין הנחשבים למדאיגים אצל הורים רבים, רק שהפעם היא כבר גדולה והיום היא נערה מפחידה בת 16. היא מעדיפה להיות לבד, ובאופן כללי שונאת את חברתם של אנשים אחרים. 

לאט לאט היא לומדת שבלעדי העזרה של חבריה היא לא יכולה להתקדם לשום מקום, וכנראה שהיא הייתה מתה עוד לפני שהייתה מצליחה לפתור את התעלומה. וכך בסוף הסדרה אנחנו פוגשים את וונסדיי, אבל כזו שהלב שלה גדל בשלוש מידות (או לפחות במידה אחת קטנה כדי לחבק את איניד).

birds

ככל שהסיפור של וונסדיי עוסק בהתפתחותה מבחינה חברתית הוא גם מעלה את השאלה האם היא מאז ומעולם לא רצתה חברים? האם היא תמיד רצתה להיות לבד? השאלה הזו עולה בעיקר כשאנחנו נחשפים לרגע מהעבר שלה.

וונסדיי מספרת לאיניד שכשהיא הייתה קטנה, ילדים מהשכונה הרגו את עקרב המחמד שלה ואילצו אותה לצפות במחזה, ושמאז היא החליטה לא לבכות לעולם. האם זה היה הרגע היחיד בילדותה של וונסדיי בו היא חוותה שמנדים אותה מהחברה? אין ספק שהיא מוזרה, רוב הילדים לא רוצים עקרב בתור חיית מחמד, אבל האם המוזרות שלה נועדה להשאיר אותה תמיד כאדם המנודה מהחברה? גם כשהיא התקבלה לנוורמור הסתכלו עליה מעט מוזר, האם היא תוכל להתאים לאיזשהו מקום?

ההתפתחות של וונסדיי והעובדה שהיא מצליחה לרכוש חברים, מראה שבאמת אכפת לה מהאנשים סביבה והיא לא לגמרי קרת לב כמו שכולם חושבים. אבל אולי היא נאלצה להפוך לכזאת כדי להתמודד עם הדחייה של העולם החברתי. 

אם וונסדיי נאלצה להפוך לאחת קשוחה יותר, כזו שמנדה את כולם לפני שהם ינדו אותה, נותר רק לשאול למי אנחנו עושים את אותו הדבר בחברה שלנו? מי הם האנשים המוזרים שלא מתאימים למה שהחברה מגדירה כ״נורמלי״? מי הם אנשי הזאב החייכנים הנאלצים לחיות כיצורים ולא כאנשים בעלי ערך? האם הם באמת כאלו מפלצתיים או שאנחנו פשוט הופכים אותם לכאלו כי ככה קל יותר להתמודד עם המשונות שלהם? והאם אנחנו יכולים להיות חברים שלהם למרות הכל?


וונסדיי
במאי: טים ברטון
נטפליקס, ארצות הברית, 2022
4.5 כוכבים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden