כל מה שחשוב ויפה
תמר יוגב, איינדהובן 2022. צילום: סתיו יוגב
תמר יוגב, איינדהובן 2022. צילום: סתיו יוגב

איינדהובן 2022 // תמר יוגב

בשבוע העיצוב באיינדהובן הציגה תמר יוגב, אמנית רב־תחומית, קולקציה של פסלי קרמיקה שעליהם יצרה טקסטורות טבעיות באמצעות כלי מטבח. כעת היא מגיעה לישראל לטובת פרויקט ציורי קיר ענקיים בתחנה המרכזית החדשה של תל אביב

מי

תמר יוגב, אמנית רב־תחומית, מתגוררת בהולנד. בשנים האחרונות אני מתעמקת בעיקר בפיסול בחימר ומייצרת פסלי קרמיקה אבסטרקטים עם טקסטורות אורגניות. הפסלים שאני יוצרת משלבים את אהבתי הגדולה למרקמים, טקסטורות וצבע תוך כדי עבודה עם חומר גולמי־חלומי: החימר. ליצור יש מאין, ללא תכנון ועם יד חופשית.

מה

בשבוע העיצוב באיינדהובן הצגתי חלק מקולקציית פסליי הקרמיקה שלי. בתחילת דרכי, העבודה שלי הייתה מוקדשת לטקסטורות של אוכל בכלל, וירקות בפרט. בתקופת הקורונה הרגשתי צורך לחדש ולהרחיב את הטכניקות שלי בעבודה עם חימר ופיתחתי פסלים מופשטים. עם אותו מסר בראשי, העברתי את המיקוד מירקות לכלי מטבח מוכרים כמו כותש שום או מכונת פסטה, ובעזרתם יצרתי טקסטורות טבעיות על הפסלים הקרמיים שיצרתי.

צילום: אדוין סמיטס

צילום: אדוין סמיטס

צילום: טומי קוהלברוג׳

צילום: טומי קוהלברוג׳

לפני שבוע העיצוב

ההכנות לשבוע העיצוב בהולנד היו קדחתניות: החל מבחירת הפסלים ותכנון הצגתם, ועד ליצירת פליירים, כרטיסי ביקור וסידורי שינה ורכב. בגלל שזו תערוכה חשובה הייתי בלחץ מסויים והייתה התרגשות וציפייה באוויר. הייתי מסוקרנת לשמוע תגובות ותהיתי האם אמכור חלק מהפסלים שלי. כמה ימים לפני תחילת התערוכה, הגיעה אחותי לעזור לי להציב את כל הפסלים על קוביות התצוגה, וכשזה קרה ירדה לי אבן מהלב.

בזמן שבוע העיצוב

אני הצגתי ב־Manifestations, במסגרת תערוכה שמנתה קבוצה גדולה של אמנים. האווירה הייתה מחשמלת: עשרות אמנים שעובדים ועוזרים אחד לשני, בערב שותים דרינק ביחד או הולכים למסיבה. בגלל שהתערוכה ארוכה והימים היו ארוכים (ובכל זאת, הגיעו כל יום כ־4,000 מבקרים) נוצרת דינמיקה של אחים לקרב, כמו בטירונות, ואני אפילו שומרת על קשר עם חלק מהמשתתפים. לצערי, בגלל שהייתי כל היום עסוקה בתערוכה שלי לא ביקרתי במקומות אחרים, אבל כן שוחחתי עם אמנים ומעצבים שביקרו בתערוכה שלי.

תמר יוגב. צילום: אריק יאאפ

תמר יוגב. צילום: אריק יאאפ

צילום: אדוין סמיטס

צילום: אדוין סמיטס

צילום: רוי לינטלו

צילום: רוי לינטלו

צילום: רוי לינטלו

צילום: רוי לינטלו

צילום: רוי לינטלו

צילום: רוי לינטלו

חודש אחרי

אני מרוצה מהתוצאות. בתערוכה עצמה מכרתי כמה מהפסלים שלי וכמה גלריות יצרו איתי קשר לגבי עבודה משותפת עתידית. בנוסף, נחשפתי לכמות רבה של אנשים שראו את עבודותיי, קיבלתי פידבקים טובים שנותנים לי חשק להמשיך. בחודש דצמבר אני מגיעה לארץ לתקופה של כשלושה חודשים כדי להתחיל פרויקט משותף עם חברתי האמנית גיא מגידס בעבור עיריית תל־אביב-יפו. הפרויקט יכלול חמישה ציורי קיר ענקיים על קירות התחנה המרכזית החדשה ויהיו בסגנון אוונגרד. הציורים שיצרה גיא מבוססים על קולאז׳ים שיצרתי ממגזינים ובמרכזן דמויות נשיות. יש למה לצפות.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden