כל מה שחשוב ויפה
דינה גולדשטיין, אזורי מחיה במוזיאון פתח תקוה
דינה גולדשטיין, אזורי מחיה במוזיאון פתח תקוה

הרשימה המשותפת // 15.12.22

אזורי מחיה – שמונה תערוכות יחיד במוזיאון פתח תקוה; לחם ושושנים בגלריה מאיה; גרפיטי ואמנות רחוב במוזיאון הנגב; זוהר גוטסמן ושעת אין־מנוח במוזיאון ישראל; אלונה רודה בגלריה רוזנפלד

אזורי מחיה – שמונה תערוכות יחיד במוזיאון פתח תקוה

״אזורי מחיה״, סדרה של שמונה תערוכות יחיד חדשות, ייפתחו הערב (15.12) במוזיאון פתח תקוה (אוצרות: אירנה גורדון, דניאל צדקה־כהן, אייג׳יי וויסבארד). התערוכות מציעות פרשנויות ואלטרנטיבות לזמן ולמרחב של ההווה. תחושות של חיפוש והצפה, חרדה וקיימות, קסם ואימה – מתערבבות ונמזגות בכל אחת מהן; הן מעלות שאלות לגבי האופנים שבהם אנו מגדירים את חיינו במציאות של תודעה החצויה בין ההוויה הפיזית לזו הדיגיטלית־וירטואלית, של צורך בתשובות ובסיפוקים מיידיים, של משבר אקלים ונחיצות בניסוח מחדש של יחסינו לסביבה הקרובה והרחוקה שלנו, החל בגופנו, המשך בתא המשפחתי, וכלה באזורי הקיום המקומיים והגלובליים.

המקבץ מורכב מתנועה בין מחוזות של ויטראז׳, ספרי אמן ופיסול לווידאו, אנימציה וקולנוע; בין האינטרנט והבינה המלאכותית לציורי שמן, מגזרות נייר ופסטלים. בכל תערוכה ישנו מהלך אחר של סחרור והשהייה בתוך המדיום ובתוך מרחב התערוכה. משתתפים.ות: פיטר יעקב מלץ, תומר ספיר, אלכסנדרה צוקרמן, מאיה כהן לוי, עמי רביב, אלירן דהן, דינה גולדשטיין ותערוכת מחווה לגיל אלקבץ.

קו ונקי, מחווה לגיל אלקבץ

קו ונקי, מחווה לגיל אלקבץ

תומר ספיר. צילום: מ״ל

תומר ספיר. צילום: מ״ל


birds

לחם ושושנים בגלריה מאיה

תערוכת לחם ושושנים ה«17 תפתח ביום רביעי (21.12) בגלריה מאיה (אוצרים: דני בן שמחון, שרון ליאור, לאה אביר, ארז וגנר, חגי אולריך). התערוכה נועדה לקדם את פרויקט ״נשים, עבודה וקיימות״ שאותו מובילים שני ארגונים בולטים בחברה האזרחית בישראל – סינדיאנת הגליל ומען – ארגון עובדים. יוצגו בה למכירה עבודותיהם של מעל 400 אמנים ואמניות שתרמו את עבודותיהם למכירה.

טווח המחירים של העבודות מתחיל ב־300 שקלים, והכסף שנצבר ממכירת עבודות האמנות מסייע להוצאתן מדי שנה של מאות נשים ערביות ממעגל העוני ושילובן במקומות עבודה הוגנים. בימים אלה כבר מתנהלת מכירה מוקדמת של העבודות באתר התערוכה. ביום חמישי בערב (22.12) יתקיים אירוע פרפורמנס שבו יבוצעו מיצגים לחיפוש אהבה בין מרחבים מופשטים, בדיוניים ואמיתיים.

שחף לוי, התגלות

שחף לוי, התגלות

כרם נאטור, Hapoalim

כרם נאטור, Hapoalim

מיכל נאמן, Imagination Dead, Imagine

מיכל נאמן, Imagination Dead, Imagine


גרפיטי ואמנות רחוב במוזיאון הנגב

״ברשות הציבור״, תערוכה קבוצתית של אמני רחוב ישראלים, תפתח ביום שני (19.12) במוזיאון הנגב בבאר שבע (אוצרת: נירית דהן). התערוכה עוסקת בדמויות במרחב הציבורי ומדברת על הדמויות משלושה הבטים: דמות האמן, הדמות המצוירת ודמות הצופה.הדמויות שבחרו האמנים להציג הן לאו דווקא אנושיות, אך הן מספרות סיפור מעבר לדמות ולמקום. חלק מהאמנים בחרו בדמויות מיתיות ומסתוריות, חלקם בחרו דמויות אנושיות אמיתיות, חלקם בחרו להצחיק אותנו עם דמויות הומוריסטיות ומסרים מצחיקים וחלקם אף בחרו בדמותם עצמם. אך כל דמות, בין אם היתולית או רצינית, מספרת סיפור: סיפור על בדידות, סיפור על אמנות, ביקורת ובעיקר סיפור יומיומי המקשר לרחוב.

דודי שובל, One Love

דודי שובל, One Love

תמיר שפר, Love

תמיר שפר, Love


זוהר גוטסמן ושעת אין־מנוח במוזיאון ישראל

״שכבה מופרעת״, תערוכת יחיד לזוהר גוטסמן, תפתח היום (15.12) באגף לארכיאולוגיה במוזיאון ישראל (אוצרות: טלי שרביט וסאלי הפטל נוה). בתערוכה מתערב גוטסמן בתצוגת הקבע של האגף לארכיאולוגיה, מציב בחלליה השונים שבעה פסלים עכשוויים, ומציע קריאה חדשה של התצוגה – קריאה שמשבשת את רצף הזמן הליניארי שהתצוגה בנויה לפיו, מסירה את החיץ בין תקופות, תכנים ושיטות עבודה, ומרחיבה את גבולות השיח על ארכאולוגיה, היסטוריה ותולדות האמנות. שם התערוכה מאזכר מצב שקורה לעיתים באתר ארכאולוגי, שבו פריטים משכבה היסטורית אחת מתגלים בשכבה היסטורית אחרת ועלולים לשבש את פענוחה.

במקביל נפתחה במוזיאון התערוכה ״שעת אין־מנוח״ בעקבות ספר הג׳ונגל (אוצרת: טליה עמאר). התערוכה מפרה את האופטימיות והסנטימנטליות של הסרט הקלאסי של דיסני, המבוסס באופן רופף על ספרו של רודיארד קיפלינג. היא עוקבת אחרי דמויות מרכזיות מספר הג׳ונגל שחוצות את גבולות הדמיון, פורצות מתוך הסרט והספר אל מרחב התערוכה ויוצאות מהג׳ונגל הבדיוני אל ג׳ונגל המציאות. דרך יצירות של אמנים עכשוויים מהארץ והעולם, התערוכה מציבה שאלות על היחסים המורכבים בין האדם לבעלי החיים. איך יחסו הדורסני של האדם אל כדור הארץ והשוכנים בו עטוף בשכבות מטעות של האנשה מצד אחד ואכזריות מצד שני.

טרין סונדרגרד וניקולאי הוואלט במוזיאון ישראל

טרין סונדרגרד וניקולאי הוואלט במוזיאון ישראל

זוהר גוטסמן במוזיואן ישראל. צילום: אלי פוזנר

זוהר גוטסמן במוזיואן ישראל. צילום: אלי פוזנר


אלונה רודה בגלריה רוזנפלד

City Dummies, תערוכת יחיד לאלונה רודה (בשיתוף עם ראשיד מורו), תפתח במוצ״ש (17.12) בגלריה רוזנפלד (אוצרת: מיה פרנקל טנא). רודה מציגה סדרה של סרטוני Computer Generated Imagery) CGI) שנוצרו בתוכנת תלת־ממד המשמשת בעיקר לבניית משחקי מחשב. העבודות מסמנות מעבר ממסורת של וידאו וקולנוע לפרקטיקות פוסט־קולנועיות.

רודה מביימת סצנות המתרחשות בסביבות עירוניות בדיוניות, שבהן מככבות מכונות המתעוררות לחיים עצמאיים בשעות הלילה: קורקינטים חשמליים מבצעים כוריאוגרפיה של אורגן אורות; כספומט מקולקל פולט שטרות כסף עד שמושמד על ידי רחפן; משאבת דלק מתיזה בנזין ללא שליטה; מחסום־עמוד פנאומטי הופך למאפרת־רחוב ציבורית ועוד. אור, תנועה, סאונד ואפקטים חזותיים סוללים דרך אל עבר עיר גנרית, היפר־ריאליסטית, הכפופה יותר ויותר לסדר היום הצרכני העכשווי.

אלונה רודה בגלריה רוזפלד

אלונה רודה בגלריה רוזפלד

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden