כל מה שחשוב ויפה
עושות נקמה. צילומים: נטפליקס
עושות נקמה. צילומים: נטפליקס

עושות נקמה: קומדיית נעורים עם מוסר השכל

הסרט של נטפליקס עוסק בתלמידת תיכון פופולרית שיוצאת למסע נקמה, אבל במהלכו היא מגלה שיש כמה דברים שהיא צריכה לדרוש גם מעצמה

הסרט ״עושות נקמה״ (נטפליקס) מתמקד בתלמידת תיכון בשם דרה טורס (קמילה מנדס, ״ריברדייל״). היא התלמידה הפופולרית ביותר בבית הספר, כולם אוהבים אותה והיא יוצאת עם הבחור החתיך של השכבה. היא גם עבדה קשה כדי ליצור את התדמית של התלמידה המושלמת, כדי שתוכל להתקבל לקולג׳ היוקרתי ייל, כמו שהיא ואמה חולמות. אבל ברגע אחד שבו מחליט החבר שלה להפיץ סרטון חושפני שלה – הכל נהרס.

בדיוק באותו הרגע היא פוגשת את אלינור (מאיה הוק, ״דברים מוזרים״), תלמידה חדשה בבית הספר. היא מספרת לדרה על ההשפלה שהיא חוותה מתלמידה אחרת, ועל כך שהיא צחקה על המיניות שלה לפני כל האנשים במחנה קיץ שאליו הלכה כשהייתה בת 13. החיבור הזה בין הרצון לנקמה של דרה ואלינור באנשים שפגעו בהן הוא מה שמוביל אותן לשתף פעולה. הן מחליטות לבצע כל אחת את הנקמה של האחרת כדי שלא יתפסו, בדיוק כמו בעלילת ״זרים ברכבת״ של היצ׳קוק (1951).

אבל ב״עושות נקמה״ יש בעיקר איזכורים לסרטים שנוצרו בשנות ה־90, בעיקר סרטים רומנטיים לנוער. תלבושות בית הספר הן בהשראת התלבושות המשובצות האייקוניות של שר ודיאן מהסרט ״קלולס״ (1995), ודרה אפילו כותבת עם העט הוורוד של שר בסצנה מסויימת. מלחמת כדורי צבע בין דרה לבחור מרדן בתיכון מתבססת על סצנה דומה בסרט ״10 דברים שאני שונאת אצלך״ (1999). סצנת ההרס במסדרון בית הספר היא העתק לסצנה מהסרט ״ילדות רעות״ (2004), ובה דרה עומדת באמצע המסדרון בדיוק כמו רג׳ינה ג׳ורג׳, והרשימה עוד ממשיכה.

כל אותם איזכורים לסרטים ישנים, יחד עם סצנות מוכרות ומשותפות לכולם, מעניקים לסרט תחושה שהוא באמת עוד אחד מאותם הסרטים המוכרים והאהובים. סצנות כמו הסיור של התלמיד החדש בבית הספר (במקרה הזה זו אלינור) בהדרכתו של תלמיד ותיק, כך שנוכל להכיר את כל החבורות השונות וההיררכיה בתיכון, או המהפך האיקוני שאלינור עוברת כדי להיראות מושכת יותר ולהפיל את החבר לשעבר של דרה – כל אלה גורמים לנו להרגיש שאנחנו צופים בסרט נוסטלגי.

דרה לא יכולה לראות את הנזק שהיא גרמה לאחרים, אלא רק את עצמה ואת הנזק הגדול שנעשה לה. רק אחרי שהיא מתחילה לקחת אחריות על הנזק שהיא גרמה לאחרים – היא זוכה לנקמה שלה

יחד עם זאת יש בו גם לא מעט נגיעות מודרניות. אחת מהן היא דמותה של דרה, שהיא אמנם התלמידה הפופולרית ביותר בתיכון (עד לנפילתה) ויש רגעים שבהם מרגישים שהיא אדם טוב, אבל היא הפכה להיות כזו באמצעות מניפולציות על הסובבים אותה, והפיכתם לנחותים על ידי השפלתם (בצורה שמזכירה את ההתנהגות של רג׳ינה ג׳ורג׳). היא אמנם מתמקדת בתכונות אישיות כמטרה לעלבונות ופחות במראה כמו רג׳ינה, אבל זה לא מפחית מהעובדה שהדמות שהכי מזדהים איתה בסרט – היא לא בהכרח האדם הכי טהור שקיים.

כאן טמון רגע מעניין בסרט: דרה מובילה מסע נקמה באדם שפגע בה, אבל האם היא לא היתה זקוקה לעונש על כל המעשים הרעים שהיא עושה ועשתה? הצופים מזדהים איתה בגלל שהם חושבים שחשיפת הסרטון בעל התוכן המיני הוא דבר נורא שאסור לאף אחד לעשות, אבל לאורך הסרט אנחנו רואים איך היא משתמשת ביכולת שלה לתמרן אנשים מסביבה בצורה משוכללת ביותר, בלי לעצור לרגע את הלשון החדה שלה – שמוכנה להעליב את כולם.

 

birds

מסע הנקמה של דרה הוא ארוך ומייסר בדיוק בגלל הסיבה הזו. היא לא יכולה לראות את הנזק שהיא גרמה לאחרים, אלא רק את עצמה ואת הנזק הגדול שנעשה לה. הניסיונות שלה להוכיח שהחבר שלה לשעבר הוא זה שפרסם את הסרטון נכשלים פעם אחר פעם. רק לאחר שהיא מודה בפני אלינור שהיא פשוט אדם רע, ומתחילה לקחת אחריות על הנזק שהיא גרמה לאחרים – היא זוכה לנקמה שלה.

״עושות נקמה״ אולי נראה כמו סרט נעורים נוסטלגי ונחמד אבל הוא עוסק ביכולת של אדם לקחת אחריות על המעשים שלו. רק לאחר הבנה והכרה בעובדה שאנשים שונים אולי נפגעו ממך, אפשר באמת להתקדם ולהפוך לאדם טוב. בדיוק כמו דרה, גם אנחנו יצורים מורכבים, ולפעמים אנחנו רואים את הסבל שלנו יותר ממה שאנחנו מסוגלים לראות איך אנחנו פוגעים באחרים. אבל הדרך להפוך לאנשים טובים באמת, ולא רק להיות כאלה כלפי חוץ – היא להכיר ברגעים הפחות יפים שלנו, ולהמשיך לצמוח משם.


עושות נקמה
בימוי: ג׳ניפר קייטין רובינסון
118 דקות; ארה״ב, 2022
3 כוכבים

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden