כל מה שחשוב ויפה

תערוכות חדשות בבית האמנים // פתיחה: 29.12

פורטפוליו Promotion: בבית האמנים ייפתחו השבוע תערוכות יחיד לעמי לוי, דני פילדס, דנה מנור כהן, דפנה בן אמיתי, יפה כפיר, עדן הרמן רוזנבלום ומירי טללים שטראוס

עמי לוי // קו המים

אוצרת: ענת גטניו

תערוכת סיכום ליצירתו של האמן עמי לוי שהלך לעולמו בטרם עת בשנת 2013. לוי נולד ב־1954 בצרפת ועלה לארץ כילד ב־1961. תחומי האמנות והאדריכלות הקיפו אותו בסביבתו הקרובה. אביו היה אדריכל ואמו היתה הגלריסטית שרה לוי, שדירת מגוריה שימשה גלריה שהפכה למוסד אמנות ייחודי וחשוב בשדה האמנות הישראלי. לוי ראה את עצמו קודם כל כפסל, אבל גם הציור היה עניין משמעותי בעבודתו. הוא לימד במשך כ־30 שנה במוסדות אמנות מרכזיים והשפיע על דורות של תלמידי אמנות ואמנים לעתיד.

בתערוכה נעשה ניסיון לייצג גופי עבודות מתקופות שונות של יצירתו ברישום ובפיסול – שני מדיומים בהם עסק במקביל במהלך כל חייו. יוצגו בה בין השאר רישומי גרפיט גדולי ממדים בהם אפשר לזהות ניסוח ראשוני של שפתו המגובשת של לוי: מוטיבים השאובים מהקשרים תרבותיים של נוף ואדריכלות ושפה צורנית המקשיבה לסדר, הרמוניה ודיוק. השקיפות והשבירות של הזכוכית באות לידי ביטוי בסדרת עבודות היברידיות המוצגות בתערוכה, המשלבות רישום וזכוכית והאופייניות לעשורים האחרונים לחייו. מוטיבים נוספים שהלכו והתעצמו הם מוטיב המים שהכניס ליצירתו קוויות זורמת וצורות דמויות מערבולת, וצורת העין המופיעה כמתבוננת הן ברישום והן בפיסול.

עמי לוי, בית מכונף. צילום: אברהם חי

עמי לוי, בית מכונף. צילום: אברהם חי


דני פילדס // Genesis-2023

אוצר: אריה ברקוביץ

המסתורין סביב הזיהוי של בני האדם המשתתפים בפרויקט משכה ממחשבותיו של דני פילדס לעבר אדם וחווה ועידן קוביד 19, בעוד המסכות דומיננטיות בחיי היומיום שלנו. הנוף והעירום מדגישים את הבריאה, בעוד המסכות והאינטראקציה בין הדמויות יוצרים את הלא נודע.

דני פילדס

דני פילדס


דנה מנור כהן // הדרך לעוץ

אוצרת: ורה פלפול

דנה מנור כהן מתגוררת בגליל העליון, הקירבה לטבע היא חלק מהותי בחייה ובחיי משפחתה והדבר ניכר בכל אורחות חייה ויחסה לסביבה. את הטבע הסובב אותה היא מציירת מתוך התבוננות, לאורך כל עונות השנה. בתערוכת היחיד הראשונה שלה מוצגים ציורי נוף טבע צפוני לצד רישומי זיכרונות ילדות וטבע דומם.

דנה, בוגרת המחלקה לאנימציה בבצלאל, בחרה להתגורר עם משפחתה בקיבוץ שבו הקשר לטבע וחיי פשטות, חיפוש האמת וחיים אותנטיים – הוא מהותי וחובק כל אספקט בחייה. מביתה שנמצא פסיעות אחדות משביל ישראל, ליד שמורת הטבע של נחל צבעון, היא יוצאת למסעות יומיים, המאפשרים לה את אותה קרבה ומיידיות יומיומית לחיבור לטבע לתנועה ולנחמה שבו. היא מציירת מתוך התבוננות במרחבי הנוף הבראשיתי שבו עמקים, הרים וצמחיית בר סבוכה לצד מטעי עצים עתיקים, אותם היא מציירת באקריליק ושמן על כריכות ספרים ישנים.

פורמט קטן זה טומן בחובו סימניהם של חיים קודמים, ומאפשר לדנה לתעד את הכאן ועכשיו. במהלך ציורי המתמשך יום אחד, יוצרת האמנית יומן מסע ובמקרה של דנה זה גם כמו לפתוח חלון. לצד ציורי הנוף אוספת דנה בסיוריה נוצות, אצטרובלים, בלוטים וחומרים שונים שמוצאת על אם הדרך. היא מתעדת ורושמת אותם וכך גם את בני משפחתה, חלקים מתוך זיכרון רגעים של שלווה, של נחת. בתערוכה מוצגים רגעים וחומרים שחוט שזור בניהם, חוט חייה וזכרונותיה המוצגים מתוך מבטה האותנטי ועולמה הפנימי.

דנה מנור כהן, בחצר האחורית של פאולה. צילום: מ״ל

דנה מנור כהן, בחצר האחורית של פאולה. צילום: מ״ל


birds

דפנה בן אמיתי // פירוק והרכבה

אוצר: אריה ברקוביץ

דפנה בן אמיתי היא קולוריסטית שבציוריה אפשר לזהות שרידים של אימפרסיוניזם מהול בפופ, סימבוליזם ופנטזיה. היא יוצרת על הבדים מעשה מרכבה חזותית . יש בהם פירוק והרכבה של סיטואציות אנושיות, כמו גם שילוב בין האישי והציבורי ,מרחב ביתי מול מרחב ציבורי, עולם הפוך ותנועת מחול צורנית וצבעונית. הדימוי האנושי עומד במרכז יצירתה. דמויות אנונימיות יומיומיות רפטטיביות, הופכות למיצג על גבול המופשט תוך עירוב בין מציאות ודמיון, גוף ורוח ישות והיעדר. הציורים בנויים מתשתית רישומית שמהווה בסיס למרקם צבעוני עשיר שמעניק ליצירות רטט דינמי, צלילים שמשמיעים מטאפורה של שאון הרחוב מצד אחד ופנים הבית מצד שני.

עבודותיה של בן אמיתי רגישות וכנות. הוא מתרגמת ומבטאת את המציאות על פי דרכה האישית, תוך צירופים של אסתטיקות שונות שעובדו מחדש על ידה לכדי שפה אישית. דפנה מציירת מתוך התרשמות, זיכרונות וחוויות אישיות. רצף הדמויות המאכלסות את הבדים לא מזוהות. נדמה לרגע כי הן מוכרות וגם לא, דמויות שהן רצף צלילים וכתמים צבעוניים הנעים במרחב ויוצרים קומפוזיציה מוזיקלית רב גונית עדינה ומהורהרת. לפעמים דפנה מציירת אירוע אישי כמו אב ובתו אבל מיד אפשר להרחיב את הסיטואציה לאוניברסלית, כזו שאפשר להזדהות איתה. את החוויות האישיות והעברתן על הבד השטוח בסטודיו תיארה כפירוק והרכבה של מרחב החיים . ואכן, את הציורים החלה בדחף ספונטני שבא מתוך חווית הזיכרון, הצבעים, הדמויות והרעש העירוני והכפרי. כל אלה היו חומרי הגלם ליצירה שעברה תהליך חשיבה ותכנון.

דפנה בן אמיתי. צילום: אלה אורגד

דפנה בן אמיתי. צילום: אלה אורגד


יפה כפיר // על גדות ירדן

אוצרת: נורית ירדן

מסעות צילום לאורך נהרות הם דרך אוניברסלית להתבונן בתרבות המקומית. לפני חמש שנים התוודעה כפיר להפרויקט של הצלם אלק סות׳ – SLEEPING BY THE MISSISSIPPI – פרויקט צילום מכונן. היא בחרה בירדן. קרוב לבית. עמוס מראות. עמוס משמעויות, וצילמה מקומות ואנשים שנהר הירדן נוגע ישירות בחייהם. הם באים אל הירדן מהמציאות – אל תוך השקט: ביני מיצהר שבהרי חברון, מלב הסכסוך הגדול שמנהל את חיינו; דייגו מאוקראינה משוטט ולא יודע מה יביא לו המחר – וגם לא ממש אכפת לו; גלי מחולתה, שנמלטה אל הירדן בימי קורונה – מן המתח, מן התסכול, משידורי החדשות בטלוויזיה. היא באה עם בנותיה אל הטבע והשתכנה כאן על המים.

יפה כפיר

יפה כפיר


עדן הרמן רוזנבלום // Solastalgia

אוצרת: ורד בבאי

משבר האקלים ההולך ומחריף הביא את עדן הרמן רוזנבלום – אמנית הפועלת בתחום הצורפות העכשווית – ליצור אובייקטים אישיים, שדרכם היא שואפת לקיים דיון על הקשר המורכב שבין טבע ואדם. בתערוכה תציג שלוש סדרות של עבודות ושני סרטוני וידאו העוסקים בנושא נוודות, הגירה אקלימית והנמסות קרחונים. לצד זה היא שוזרת את סיפור ההגירה האישי שלה לישראל ותחושת השייכות־זרות שמלווה אותה.

בתערוכתה היא שואפת להציף את תחושת ה־SOLASTALGIA. היא מתבוננת בעיניים פקוחות אל נקודת הזמן שבה אנו חיים ומציבה אמירה בלתי מתפשרת הנוגעת לחייה הפרטיים ולחיי אוכלוסיית העולם. דרך תערוכתה, היא מקווה לעורר מודעות להשפעת מעשי האדם על מצבו של כדור הארץ, ולעודד לפעולה לשמירתו, ובדחיפות. כי פשוט נגמר הזמן.

עדן הרמן רוזנבלום, Solastalgia. צילום: בועז נובלמן

עדן הרמן רוזנבלום, Solastalgia. צילום: בועז נובלמן


עוד תפתח תערוכת יחיד למירי שטראוס טללים, ״מקהלת ילדים שתוקים״ (אוצר: גבי יאיר).


בית האמנים תל אביב
אלחריזי 9, תל אביב
פתיחה 29.12; נעילה 21.1

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden