כל מה שחשוב ויפה
אנה גרינבנד, מלאכים ב׳ המרכז לאמנות עכשווית ערד
אנה גרינבנד, מלאכים ב׳ המרכז לאמנות עכשווית ערד

הרשימה המשותפת // 19.1.23

מרחב בלתי צפוי במרכז לאמנות עכשווית בערד; מעצבים גרפיים בבית הנסן; מרחקים ארוכים בנסימה לנדאו; נעמה רונה בגלריה אינדי; רוץ בן סוסי במוזיאון נחום גוטמן; נילי שחורי ודליה זלצברג בגלריות קיבוץ מחניים

מרחב בלתי צפוי במרכז לאמנות עכשווית בערד

״מרחב בלתי צפוי״ – תערוכה קבוצתית במסגרת ״הקופסא״ – התערוכה המקומית השנתית, תפתח בשישי (20.1) במרכז לאמנות עכשווית בערד (אוצרת: תמר רודד שבתאי). סדרת התערוכות מתבססת על יצירתם של אמניות ואמנים מהאזור, שבתערוכה זו מציגים לצד אמניות ואמנים שהתארחו בתכנית שהות האמן של המרכז. לאוצרות התערוכה הוזמנה השנה תמר רודד שבתאי, אמנית ואוצרת שגדלה וחיה בעיר.

הקול הקורא שהפיצה בקרב תושבות ותושבי העיר הזמין אותם לצאת לשוטט ולגלות מחדש את המרחב היומיומי המוכר, כתיירים בעירם. עבודותיהם של האמניות והאמנים שהגיעו מחוץ לעיר אף הן מתבססות על פעולת השיטוט ועל איסוף ממצאים שונים, כדרך ליצירת קשר עם המקום. ממצאים אלו אינם משמשים רק ליצירת ידע קונקרטי, עובדתי ובינרי, אלא כמצע המוביל אל יצירת מיתולוגיה אישית על המקום.

אלי סינגלובסקי, מצפור

אלי סינגלובסקי, מצפור

אולג ברגמן, רחוב עם דקלים

אולג ברגמן, רחוב עם דקלים

אבישי פלטק, צלף קוצני

אבישי פלטק, צלף קוצני


מעצבים גרפיים בבית הנסן

Hansen_10, תערוכה קבוצתית שמעניקה זרקור למיטב המעצבים הגרפיים שפועלים בישראל היום, תפתח הערב (19.1) בבית הנסן בירושלים (אוצרות: סמדר צוק, קארין שבתאי). התערוכה מציינת עשור לפעילות של בית הנסן, מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה. כמרכז תרבות, בית הנסן מהווה במה לפעולות וגופים משדות שונים, בעוד הצוות המניע את העשייה המגוונת שם למטרה את קידום קהילת המעצבים המקומית. מאז פתיחת השערים מחדש לציבור בשנת 2013, אירועים מובילים הפכו מסורת ועוגן בבית הנסן ומדי שנה ממתגים אותם מעצבים גרפיים שונים.

משתתפים.ות: אור בורנשטיין, גיא בנאים, גל בן דוד, ענת גוטברג, שירה גליק, אמיתי גלעד, טל הרדה, איתם טובול, סטס טוצ׳ינסקי, גבריאל יעבץ, קובי לוי, אלי מגזינר, שקד מזרחי, עמית מנדה־לוי, דן עוזרי, רננה עירשי, עידן עם־שלם, יואב פרי, זוהר קורן, רוני קרדי, אביגיל רוביני, גיא שגיא, אלה שדה, מירב שחם, מאיה שלייפר.

גיא שגיא, יואב פרי. איים - שבוע העיצוב ירושלים, 2017

גיא שגיא, יואב פרי. איים – שבוע העיצוב ירושלים, 2017

סטודיו Field-Day: זהר קורן ועידן בר שלם, אלי מגזינר. השמורה - שבוע העיצוב ירושלים, 2018

סטודיו Field-Day: זהר קורן ועידן בר שלם, אלי מגזינר. השמורה – שבוע העיצוב ירושלים, 2018

גיא בנאים, ענת גוטברג, סטס טוצ׳ינסקי, שקד מזרחי. מזרח - שבוע העיצוב ירושלים, 2019

גיא בנאים, ענת גוטברג, סטס טוצ׳ינסקי, שקד מזרחי. מזרח – שבוע העיצוב ירושלים, 2019


מרחקים ארוכים בנסימה לנדאו

״מרחקים ארוכים״, תערוכה קבוצתית של עבודות וידיאו תפתח הערב (19.1) בחלל האמנות נסימה לנדאו (אוצרת: סוזן לנדאו). בתערוכה יוצגו עבודות של חמישה אמנים.ות: פרנסיס אליס (בלגיה), הילה בן ארי (ישראל), סבסטיאן דיאז מורלס (ארגנטינה), טאוֹ הוּאִי (סין) ולדימיר ניקוליץ׳ (סרביה).

התערוכה מתמקדת בתנועתם של יחידים, הנראים הולכים, משוטטים, שוחים או מחליקים, תוך שהם חוצים מרחבים, גומאים מרחקים, טובלים במים ומתבוננים בנופים עירוניים וכפריים, בין באופן פיזי ובין בכוח המחשבה. פעולות מדיטטיביות מעין אלה של אדם בגפו מזמנות פרשנויות פילוסופיות, רוחניות והיסטוריות.

הילה בן ארי, אות

הילה בן ארי, אות

פרנסיס אליס, Albert’s Way

פרנסיס אליס, Albert’s Way


נעמה רונה בגלריה אינדי

״עוד נשמח ב־HD״ – תערוכת יחיד לנעמה רונה תפתח הערב (19.1) בגלריה אינדי (אוצרת: קרן זלץ). רונה מצלמת אוביקטים פיסוליים שהיא יוצרת מתוך חומרים ביתיים או אוספת מתוך השאריות של היומיום. היא מקימה סטודיו מאולתר הנשען על הנמצא בהישג יד, וממירה את האוביקטים בדימוי דו ממדי רווי בצבע, טקסטורה, ריח, צליל וטעם.

האייקונים המופיעים בעבודות לקוחים מתוך השפה הוויזואלית המאפיינת את צורת התקשורת שלנו כיום, שימוש בסמלים המייתר את הצורך בטקסט ומחליף באופן תמציתי רגש, ניואנסים וטון דיבור. הבית, הפרבר בהתגלמותו המקומית, האמהות וההתבגרות, והניסיון למצוא את רוח היצירה בתוך כל אלו הם המקורות לעבודותיה של רונה.

נעמה רונה בגלריה אינדי

נעמה רונה בגלריה אינדי

Rainbow

Rainbow

FOMO

FOMO


birds

רוץ בן סוסי במוזיאון נחום גוטמן

״רוץ בן סוסי״ – תערוכה מאיוריו של נחום גוטמן לספר הילדים הקלאסי של ביאליק ״שירים ופזמונות לילדים״ תפתח ביום רביעי (25.1) במוזיאון נחום גוטמן לאמנות (אוצרת: מוניקה לביא). בשנת 1933, שנה לפני מותו של ביאליק, אייר גוטמן את ספרו ״שירים ופזמונות לילדים״. שירי הספר ואיוריו הפכו לקלאסיקה בספרות הילדים העברית ומוּכרים לרוב הילדים הישראלים. אפשר למצוא בהם את ״קן לציפור״, ״שתי בנות״, ״הפרח לפרפר״, ״עציץ פרחים״ ו״נדנדה״, המוקראים ומוּשרים עד היום.

ביאליק, שהיה חשוך ילדים הכיר את נחום כילד קטן באודסה והוא למעשה היה זה שהסב את תשומת הלב של אביו לכישרון הציור שנתברך בו הילד. האיורים הראשונים של גוטמן כללו בין היתר את איוריו עבור ״ויהי היום״ – קובץ סיפורים לילדים שכתב ביאליק. כמו כן, גוטמן צייר לעיתים קרובות את דמותו של המשורר גם לאחר מותו מתוך רשמי זכרונו ואף הפליא לכתוב את זכרונותיו כילד בספר ״בין חולות וכחול שמיים״, שם תיעד את ביקוריו של ביאליק בבית הוריו. את התערוכה ילוו הפעלות להורים וילדים.

רוץ בן סוסי במוזיאון נחום גוטמן

רוץ בן סוסי במוזיאון נחום גוטמן


נילי שחורי ודליה זלצברג בגלריות קיבוץ מחניים

שתי תערוכות יחיד ייפתחו בשבת (21.1) בגלריות בקיבוץ מחניים בגליל העליון. הראשונה, ״קוראת את העיר״, תערוכת יחיד לנילי שחורי (אוצר: עידו כהן). שחורי מציגה כ־20 תצלומים של בנייני מגורים במספר ערים בישראל, שצולמו דרך הפריזמה של השכלתה וניסיונה רב השנים בתכנון עירוני וכלכלי. דרך תצלומיה, היא מבקשת לעורר סקרנות ושאלות על סוגיות שהן לכאורה מקצועיות, אך בעצם נוגעות לאיכות החיים של כולנו: שאלות על איזון ראוי בין גיוון בינוי לגנריות; בין רווח כלכלי ליזמים ולקבלנים, לבין תכנון מותאם מקום, מאפייני קהילה וצרכי הפרט; בין היעדר האינטימיות שכופים מוצרי בינוי שקופים, לבין שמירת הפרטיות ושימת גבולות בין החלל הפרטי והציבורי; ובין מתן מקום לביטוי אסתטי של פאזל אנושי מגוון לבין התגבשותו של מרחב מגובב ורועש ויזואלית.

התערוכה השנייה, ״הפרעות קשב״, היא תערוכת יחיד לדליה זלצברג (ליווי אוצרותי: דלית טיאר). זלצברג עובדת במיקס מדיה, בחומרים, סגנונות וטכניקות שונים, נותנת לחופש להוביל אותה ולחבר חומרים שונים ליצירה אחת.

נילי שחורי, ללא כותרת (באר יעקב)

נילי שחורי, ללא כותרת (באר יעקב)

דליה זלצברג, ללא כותרת

דליה זלצברג, ללא כותרת

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden