כל מה שחשוב ויפה
סופי דופון במוזיאון חיפה. צילום: אלן אליגרודיק
סופי דופון במוזיאון חיפה. צילום: אלן אליגרודיק

הרשימה המשותפת // 9.2.23

עונת תערוכות חדשה במוזיאון חיפה; תרגילי ראייה בגלריה עזריאלי; דם לבן במקום לאמנות; דיו דיו - אין עוד מלבד דיו בגלריה ND

עונת תערוכות חדשה במוזיאון חיפה

עונת תערוכות חדשה שמזמינה את המבקרים לבחון לעומק את הגוף האנושי תפתח הערב (9.2) במוזיאון חיפה. בתערוכות החדשות, אמניות ואמנים מרכזיים מהארץ ומהעולם, מפנים מבט אל תוככי הגוף וחושפים את שמתרחש מתחת לעור. התערוכות בוחנות את האפשרויות השונות שגלומות בגוף – את כוח החיים האצור בו, את יכולתו להתרומם ולהתקומם נגד גורמים ממשטרים, את הזיקה ההדוקה שבינו ובין הנפש, ואת היותו מוקד של חום, קשר ואהבה.

התכנים הרפואיים שעולים כהד מהתערוכות והעבודות המוצגות בהן, זימנו שיתוף פעולה ייחודי עם המרכז הרפואי בני ציון בחיפה. בתערוכה הקבוצתית ״מדדים חיוניים: דופק וקצב נשימה באמנות עכשווית״ (אוצר: קובי בן־מאיר) פעולות גופניות של שאיפה ונשיפה, זרימת הדם ודופק הלב מקבלות ביטוי חזותי וקולי ומעצבות את צורת העבודות, המאפשרות התבוננות במנגנון הפעולה של הגוף בעודן משקפות את מה שמתחולל מחוצה לו.

בתערוכת היחיד של חן כהן, ״מכשירים ומחוות״ (אוצר: קובי בן־מאיר) היא מציגה עבודות שבהן צילמה את השגרה הרפואית שלה במרפאות ובמרכז הרפואי בני ציון בחיפה. היא התמקדה במכשירים רפואיים שונים ובמפגשיה עם הצוות הרפואי – מפגשים שתכליתם טיפול בגוף, ועבורה הם מלאים רוך וחמלה ומרפאים את הנפש. ב״נקודת איזון״, תערוכת היחיד של נגה יודקוביק־עציוני (אוצרת: לימור אלפרן) מקבל גוף האדם ביטוי מרומז בסדרת פסלים שנמצאים על סף קריסה, הממחישים מעט משבריריותו של האדם. בפעולה עמלנית היא רוקחת, מפרקת ומרכיבה מחומרים שונים אובייקטים שכמו נוצרו מעץ.

במקביל, יוצגו שני פרויקטים שהתהוו בחממה לאמנות מקום (אוצר: עוז זלוף): ״ארוחות זרים״ של שחר סיון ורועי כהן שחקר את משמעויותיהם של אוכל ואכילה לזהות האישית,וחלקם ביצירת קבוצה; ו״האומר לא״ של האמנית תמר נסים שמסכם את פעולתה עם א.נשים מבית הלוחם בחיפה, שאיתם המחיזה את המחזה ״האומר לא״ של ברטולט ברכט.

דור זליכה לוי, לשאוף. צילום: נועם פרייסמן

דור זליכה לוי, לשאוף. צילום: נועם פרייסמן

חן כהן, ללא כותרת (זהר)

חן כהן, ללא כותרת (זהר)

ענבל הופמן, אנכי מתנפח. צילום: אלי פוזנר, מוזיאון ישראל

ענבל הופמן, אנכי מתנפח. צילום: אלי פוזנר, מוזיאון ישראל


תרגילי ראייה בגלריה עזריאלי

התערוכה הקבוצתית ״תרגילי ראייה״ מוצגת בגלריה עזריאלי של מכללת הדסה ירושלים (אוצרת: טלי קיים). בתערוכה עבודות וידיאו, מיצב תלוי מקום, פיסול, צילום ועיצוב ועבודות אינטראקטיביות ומחברת בין האנליטי, המדעי והיוצר.

הקשר המסומן בלב התערוכה בין אופטיקה ויצירה מלווה את תולדות האמנות במשך מאות שנים. מאז ציורי המערות דרך כתב החרטומים וציורי נוף בתקופת הרנסנס ועד לצילום עכשווי – ניסה האדם ללכוד ולתווך בעזרת צורות וטכנולוגיה את מה שהוא רואה. בתערוכה משולבים מיצבים של אמניות.ים אורחות.ים לצד אלה של סטודנטיות.ים מהמכללה ועבודות של אמנים צעירים לצד כאלה של אמנים ותיקים ומוערכים.

דניאל פישר, Can you see crazy. צילום: יהל עידן

דניאל פישר, Can you see crazy. צילום: יהל עידן

נטע מוזס, שתיים יחד, כל אחת לכוד

נטע מוזס, שתיים יחד, כל אחת לכוד


דם לבן במקום לאמנות

״דם לבן״ – תערוכה קבוצתית (אוצר: יונתן אולמן) תפתח הערב (9.2) במקום לאמנות בקרית המלאכה. התערוכה משילה שכבה אחרי שכבה של מעטפת לבנה ומגוננת – קירבה ואינטימיות, אהבה וחלום. מבפנים נחשף לב ליבו האדום, הפועם והמבעית של היצירה. משתתפים.ות: אלחנדרה אוקרט, ג׳ניפר בלוך, חן בלילי, אורה בריל, ברכה גיא, רבקה גלעד, אלי דינר, אורית טוכמן, תמר לדרברג, הילה ליזר בג׳ה, אליקו נר גאון, איילת עמרני נבון, ורוניק ענבר, לילי פישר, אפרת פלג, לילך פלד־צ׳רני, גלית ראוכוורגר, ליטל רובינשטיין, איילת ריזה, טובה פסח, דפנה שרתיאל.

אורית טוכמן. צילום: אבי אמסלם

אורית טוכמן. צילום: אבי אמסלם

הילה ליזר בג׳ה, פייטה. צילום: מ״ל

הילה ליזר בג׳ה, פייטה. צילום: מ״ל

איילת ריזה, כאוס. צילום: מ״ל

איילת ריזה, כאוס. צילום: מ״ל


birds

דיו דיו – אין עוד מלבד דיו בגלריה ND

״דיו דיו – אין עוד מלבד דיו״ – תערוכה קבוצתית (אוצרת: רונית רוט חדד) תפתח ביום שישי (10.2) בגלריה ND ברמת גן. העבודות שנבחרו לתערוכה עשויות כולן במדיום של דיו, רובן על נייר. קונספט העבודות עצמן משתנה, מספר סיפורים שונים של כל אחד ואחת מהמשתתפות והמשתתפים. הדיו כחומר צבע, מנסח שפה של נראות המאפשרת מגוון רחב של תוצרים בעלי אופי ספציפי. התערוכה מבקשת להנכיח את השפה הייחודית שבה הדיו כצבע נוזלי מוטבע כחותמת. מעניין שהשימוש בדיו כחותם, לרוב אינו חותם דבר בשל האופי הנוזלי והכתמי שבו. הוא לגמרי שולט ביד היוצר, מקשה מפתה ומסבך.

שלמה כץ

שלמה כץ

מרינה קוטלר. צילומים: מ״ל

מרינה קוטלר. צילומים: מ״ל

 

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden