כל מה שחשוב ויפה
ניבי אלרואי ועתר גבע, צולל האדמה. צילומים: מ״ל
ניבי אלרואי ועתר גבע, צולל האדמה. צילומים: מ״ל

״צולל האדמה״ בגלריה בארי

פורטפוליו Promotion: תערוכה משותפת לאמנים ניבי אלרואי ועתר גבע תפתח ביום שישי (17.2) בגלריה בארי. אוצרות: דרורית גור אריה וזיוה ילין

ניבי אלרואי ועתר גבע מפתחים רצף תערוכות אמנותי מולטי־חושי, מסע דמיוני לאתחול מחדש. הפרויקט טווה עולם מסע דמיוני העוסק בקשר בין זיכרון וטראומה ומאפשר לאתרים מצולקים ריפוי דרך אבולוציה ותנועה. הזמן: אחרי שנת 2150. סירות מפליגות, נעות מעבר לאופק, גוררות שרידי תרבות ורסיסי פסולת אל עידן חדש, אל התחלה של חיים חדשים. בעולם שאחרי, אדמה, טבע, חפצים, התרבות והידע האנושי נסחפים ונכלאים אל יבשות חדשות ועולם חדש מפעפע ונולד.

מסעם האמנותי בסדרת תערוכות בישראל ובעולם, המתייחסות לחללים וההיסטוריה התרבותית של המקומות שבהם מוצג הפרויקט, מתקיים תוך שיתוף פעולה עם חוקרים וכותבים משדות מחקר שונים. התערוכות כוללות פיסול, ווידאו, מיצב, ציור וסאונד. בפרקים הקודמים הוצב מיצב תלוי חלל במגדל מים עתיק בעמק יזרעאל. בנובמבר 2022 הוצב ברומא, בהזמנת הקונסוליה הישראלית ובמסגרת יריד האמנות Arte in Nuvola, מיצב גדול נוסף. המשכו של המסע צולם במכרות הגופרית ליד קיבוץ בארי ומלווה בתערוכה בגלריה בארי, ובאביב 2023 יפתחו השניים תערוכה במוזיאון ישראל.

המיצב פושט ולובש צורה ומתאים את עצמו לתנאי הארכיטקטורה והמטען ההיסטורי והתרבותי במקומות המארחים. הוא מציע מבט חדש על אקולוגיה, זיכרון ותרבות. בתחנה בגלריה בארי, שתיים מהסירות מגיעות למבוי סתום. סירה אחת מונחת על גל המורכב משאריות שנאספו מחופי הים בארץ והאחרת עולה על שרטון מחלקי רהיטים ולוחות עץ שחורים, מונחים בערמות היוצרים לוחות טקטוניים או לוע של הר געש. מתחתיו מבעבעות בריכות אצות וצמחיית מים.

״צולל האדמה״ (Earth Diver) הוא דמות של חיה או ציפור במיתוסים וסיפורי פולקלור קדומים, שצולל לתוך המים או לתוך התוהו כדי להעלות משם קומץ עפר, ולעיתים גרגר או זרע שממנו תצמח היבשה. דמות צולל האדמה עשויה להיות הבורא הלובש צורת חיה או ציפור שאותה שולח הבורא או גיבור המבול. במיתוסים רבים מסופר על סדרה של ניסיונות כושלים למצוא אדמה, על ידי אותה חיה או תכופות על ידי מספר חיות שונות.


ניבי אלרואי ועתר גבע | צולל האדמה
אוצרות: דרורית גור אריה, זיוה ילין
גלריה בארי
פתיחה: 17.2 בשעה 11:00; שיח גלריה ב־17.3 בשעה 11:00
נעילה: 25.3

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden