כל מה שחשוב ויפה
מתוך עמוד הפייסבוק ״הדמוקרטיה תנצח - כרזות מחאה״
מתוך עמוד הפייסבוק ״הדמוקרטיה תנצח - כרזות מחאה״

23.3.23 - יום שיתוק ומחאה

נשיא בצלאל, פרופ׳ עדי שטרן: דמוקרטיה היא לא עמדה פוליטית. מנכ״לית מוזיאון תל אביב, טניה כהן עוזיאלי: המוזיאון הוא היכל של תרבות, חירות המחשבה והביטוי

היום, יום חמישי 23.3, הוא היום שבו מוסדות תרבות ואקדמיה רבים החליטו למתוח קו גבול ולהצטרף באופן פעיל למחאה ההולכת וגוברת כנגד מתקפת הקואליציה על הדמוקרטיה הישראלית. ההפיכה המשטרית שמובילה ממשלת נתניהו מטילה צל ואיום על כל פעילות עצמאית וחופשית כפי שהיכרנו עד כה. חיי התרבות, היצירה, הרוח וההשכלה הישראלית, וגופים האמונים על חופש הביטוי והמחשבה, נמצאים בסיכון גבוה, לצד ענפים אחרים במשק המשגשג. 

העברת חוקים במחטף, ללא עצירה למחשבה, ללא התייעצות עם גורמים מקצועיים, ללא בחינה וקבלת החלטות מושכלת, מעידה כאלף עדים על כוונת הזדון של מובילי ההפיכה. הבהילות מעידה על בהלתם. לצד החקיקה הראשית שנועדה לפגוע בעצמאות מערכת המשפט, צצים חוקים וסעיפים פוגעניים, גזעניים ומפלים. חוקים, גזירות ושליפות מטורללות נמצאים לפתע במעמד שווה, ומשמעותם פגיעה במרקם החיים ובסטטוס קוו; החלשת ציבורים פגיעים עד כדי סכנת חיים; גזל וניצול מצד אחד, עידוד השתמטות וטפיליות מצד שני; העברת תקציבים וסמכויות כאתנן לשותפים קואליציוניים חסרי אחריות וכישורים.

היתממות ומצג שווא של חברי הקואליציה, כאילו פניהם להידברות, שקרים בוטים ופעולות הסחה תחת כותרות של תיקונים, ריכוכים ופשרות, שלמעשה סוכמו בינם לבין עצמם – כל אלה מחדדים את הצורך הדוחק בסנקציות ומחאה אזרחית, שימנעו את התקדמות ההרס. 

המוזיאון יוחשך, נתמוך ביצירה ובשיח ביקורתי

מראשית המחאה קראו מוסדות תרבות ואקדמיה רבים לעובדיהם וחבריהם, לסטודנטים ולסגל, לנקוט עמדה ולהשפיע על המתרחש. ברשימה המתארכת נמצאים לצד האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, הטכניון, אוניברסיטת חיפה גם האקדמיות לאמנויות בצלאל, שנקר, בית ברל, ויצו חיפה ועוד.

טניה כהן עוזיאלי. צילום: גבריאל בהרליה

טניה כהן עוזיאלי. צילום: גבריאל בהרליה

מנכ״לית מוזיאון תל אביב, טניה כהן עוזיאלי הצהירה תחילה באומץ על מחוייבותו של המוזיאון לערכי מגילת העצמאות שנחתמה בין כתליו. כעת, מצטרף המוזיאון למחאה באופן פעיל. במכתב לעובדים כתבה כהן עוזיאלי: ״מוזיאון תל אביב לאמנות הנו מוסד ציבורי, אך בראש ובראשונה – מוזיאון לאמנות; היכל של תרבות, יצירה, מבע ופתיחות, ומעל לכל – מוסד החורת וימשיך לחרות על דגלו את חירות המחשבה והביטוי.

״ביום חמישי מצטרף מוזיאון תל אביב לאמנות למחאה אל מול הקצנת צעדיה של הממשלה אל עבר אישור החקיקה האנטי־דמוקרטית. המוזיאון יוחשך, גלריות התערוכות המתחלפות והאוספים ייסגרו לקהל, הרצאות וסיורים יבוטלו. תערוכת אוסף האמנות הישראלית דמיון חומרי: מרכז הכובד תהיה פתוחה בחינם לקהל – וזאת כעמדת תמיכה בלתי מתפשרת ביצירה המקומית ובשיח מאפשר, גם אם ביקורתי״.

אתם אנשים צעירים, תחשבו על העתיד

נשיא בצלאל, עדי שטרן, פנה אל הסטודנטים באירוע פתיחת הסמסטר בקמפוס החדש שבמרכז העיר ירושלים, ואמר דברים קשים: ״בצלאל מושתתת על יסודות עבותים של כבוד האדם, של שוויון מלא לכל אחד ואחת, על פלורליזם, על חופש המחשבה, על חופש הביטוי וחופש היצירה. אלו דברים מובנים מאליהם. היום אני כבר לא בטוח שהם מובנים מאליהם. לתפיסתנו האפשרות של המימוש של הערכים האלה בחיי היומיום של כל אחת ואחד מאיתנו מאויימת היום באופן ישיר על ידי שינויי החקיקה. 

״דמוקרטיה היא לא דעה פוליטית. בצלאל היא לא מגדל שן ואסור לנו להפנות את הגב ולהסיט את המבט. אני מעודד אתכם ואת הקהילה כולה לפעולה ולאקטיביזם. אנחנו מחנכים תמיד למעורבות אזרחית. ליוצרים ויוצרות, אמנים ומעצבים, אדריכלים ואדריכליות יש תפקיד בחברה ועליכם להשמיע את קולכם כל אחד על פי צו המצפון ותפיסת עולמכם. 

״הקהילה הזו היא קהילה מגוונת ואנחנו חייבים להמשיך ולהיאבק ולהצליח לחיות במרחב של מורכבות ואף של מחלוקת. נאפשר לכל אחת ואחד מכם להביע את העמדות שלכם ללא פחד וללא מורא.

״אני מבקש מכם: חשבו על העתיד, חשבו על עצמכם – אתם אנשים צעירים. תשאלו את עצמכם באיזו מדינה אתם רוצים לחיות ותחת איזה משטר. תשאלו את עצמכם מה תעשו כשדעתכם תהפוך להיות לא לגיטימית – וזה לא משנה אם זה ימין שמאל או מרכז. מי יגן על החופש שלכם ליצור? מי יגן על הזכות שלכם להיות שווים ושוות כבני אדם, להיות שווים כלהט״בים, להיות שוות כנשים, להיות שווים ושוות כערבים, כיהודים, כדתיים, כחילוניים. מי יגן על השוויון ועל זכויות האדם הבסיסיות ביותר, כשבתי המשפט יהיו כפופים לשלטון כזה או אחר״.

גם הנהלת המרכז האקדמי ויצו חיפה פרסמה מכתב לאזרחי ואזרחיות האקדמיה: ״ממשלת ישראל נמצאת בעיצומו של מהלך אשר לבטח ישנה את אופייה, מהותה וצביונה הדמוקרטי של מדינת ישראל. מדי יום הבטן מתהפכת רק מלשמוע על עוד הצעת חוק, עוד אמירה ועוד החלטה שאינם עולים בקנה אחד עם מה שנבנה כאן לאורך 75 שנה בתוך מרקם עדין ואשר הפך להיות מקור לגאווה בקרב אומות העולם… הגענו כעת לשלב בו המשבר מאיים על קיומה של החברה שלנו, על האחדות בינינו ועל חוסנה הביטחוני והכלכלי של המדינה״.

ואילו מנחי קורס עיצוב מוצר בויצו חיפה, טליא ינובר, רמי טריף, ומיכל דרעי וימן כתבו לסטודנטים: ״עיצוב הוא דיסציפלינה אופטימית המאפשרת לנו באמצעות מחקר ופעולה, ללמוד וליצור עבור האחר מתוך אמפתיה. אנחנו מאמינים שיש בידנו את הכוח לעצב עתיד אפשרי אחר״.

צאו להפגין.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden