כל מה שחשוב ויפה
צילומים: סונוביה
צילומים: סונוביה

מה חדש // סונוביה

יהושע הרשקוביץ יסד את סונוביה, שמפתחת טכנולוגיה ירוקה לצמצום הזיהום שגורמת תעשיית הטקסטיל והאופנה. לדבריו, היא לא רק הדבר הבא - אלא זו שתציל את כדור הארץ

מי אני

יהושע (שוקי) הרשקוביץ, בן 68, מנהריה. יזם, חולם ומייסד חברת סונוביה.

במשפט אחד

סונוביה היא חברת בורסאית שפיתחה טכנולוגיה ירוקה פורצת דרך לצמצום הזיהום בתעשיית הטקסטיל באמצעות גלי קול ולהגברת הקיימות בעולם האופנה.

יהושע (שוקי) הרשקוביץ

יהושע (שוקי) הרשקוביץ

מה חדש

תעשיית הטקסטיל היא אחת משיאניות הזיהום העולמי. היא אחראית ל־20% מהשפכים המזהמים בעולם ולפליטת 1.2 מיליארד טון של גזי חממה, המהווים 10% מכלל הפליטות. הסיבה לכך היא שהטכנולוגיות הקיימות לצביעת אינדיגו בג׳ינס והקניית תכונות לטקסטיל, כמו דחיית ריח ואנטי־בקטריאליות בבגדי ספורט והלבשה תחתונה, נעשות באמצעות הספגת חומר לתוך הבד באמצעות כימיקלים ודבקים מזהמים.

סונוביה מבצעת את הטיפולים הללו באמצעות טכנולוגיה ירוקה של גלי קול. הטכנולוגיה שהחברה פיתחה מייתרת את הצורך בשימוש בכימיקלים מזהמים ומפחיתה משמעותית את הזיהום שנגרם בתהליך הייצור.

birds

בשנים האחרונות הרגולציה העולמית בתעשיית הטקסטיל מקשיחה את דרישותיה כלפי יצרני האופנה ודורשת מהם לעמוד בסטנדרטים מחמירים של שקיפות ושמירה על איכות הסביבה. שורת מדינות באירופה וארה״ב מקדמות באופן עצמאי חוקים שאוסרים על שימוש בכימיקלים מסוימים, ודורשים דיווח ביחס לטביעת הרגל של פחמן ומים וצריכת אנרגיה בייצור הבגד. יותר ויותר מותגים מאמצים נורמות ירוקות לצד מודעות הולכת וגדלה של צרכנים לתרבות הקלוקלת של האופנה המהירה.

הטכנולוגיה של החברה מותקנת בימים אלה בקו היצור של יצרן ג׳ינס איטלקי לאופנת העילית, לקראת ייצורו של הג׳ינס האקולוגי הראשון וכן והותקנה בקו הייצור של חברת דלתא־גליל המייצרת בגדים למותגי אופנה בינלאומיים.

טיימליין

מהיום שאני זוכר את עצמי אני יזם וחולם, אוטודידקט שפותח עסקים ואת הרווח משקיע בעסקים חדשים. כבר בגיל 11 הפגנתי לראשונה את כישורי היזמות שלי כשהצעתי שירותי גינון בחצי מחיר לשכנים. בגיל 15 קיבלתי מלגת הצטיינות בבית הספר והחלטתי להשקיע אותה במסחר בבורסה.

המוטו שלי בתחילת הדרך היה ״כסף שיושב בבנק לא מביא כלום״. גם במקרה של סונוביה הבנתי בשלב מוקדם שמדובר בטכנולוגיה שתשנה את העולם והחלטתי לרכוש את הפטנטים שלה. כמו כילד כך גם עכשיו – אני הולך לישון בלילה וקם בבוקר עם שכנוע עמוק שהטכנולוגיה של סונוביה היא לא רק הדבר הבא, אלא היא תציל את כדור הארץ. אני עושה הכל כדי לקדם את המסחור שלה לטובת האנושות.

אולי יעניין אותנו גם

המשקיעים של סונוביה שהחליטו להשקיע עשרות מיליוני שקלים בהנפקה של החברה לפני כשנתיים ולהצטרף למהפכה שהחברה מובילה להגברת הקיימות בעולם האופנה – הם מקור ההשראה שלי. הם הבינו את מה שיותר ויותר כולם מבינים: חייבים לעצור את הזיהום העצום בתעשיית הטקסטיל לפני שיהיה מאוחר מדי. לסונוביה, שפיתחה טכנולוגיה ירוקה שתעצור את הפאסט פאשן, יש תפקיד היסטורי במירוץ הזה.

מהו פרויקט החלומות שלך ומה צריך לקרות כדי שהוא יתגשם?

פרויקט החלומות שלי הוא לייצר את הג׳ינס האקולוגי הראשון, הגי׳נס הראשון שמיוצר בטכנולוגיה הנקיה של סונוביה ולהשאיר עולם טוב יותר למען נכדיי והאנושות כולה. אני משוכנע שכל אחת ואחד ירצו ללבוש אותו כי הוא לא רק ייראה וירגיש כמו ג׳ינס אמיתי, אופנתי, יפה וטרנדי אלא גם ישמור על כדור הארץ. כדי שזה יקרה, אנחנו מזמינים משקיעים וקרנות שהקיימות חשובה להם להצטרף אלינו ולהוביל יחד את המהפכה.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden