כל מה שחשוב ויפה
בית בכפר סאלד. תכנון ועיצוב: ינון בן דוד; צילומים: שי אפשטיין
בית בכפר סאלד. תכנון ועיצוב: ינון בן דוד; צילומים: שי אפשטיין

חדר משלי // ינון בן דוד

הקרבה היומיומית לטבע של האדריכל ינון בן דוד באה לידי ביטוי באופן ברור גם בעבודתו: את הכבוד הוא מעניק קודם כל לטבע ואז למבנה, ומתכנן את הבתים כך שכמה שיותר מהחוץ שלהם ייכנס פנימה

תעודת זהות

אדריכל ינון בן דוד. נולד וגדל ברמת הגולן, בוגר תואר הנדסאי אדריכלות ממכללת תל חי. אב לשלושה ילדים. את המשרד העצמאי הקים בשנת 2014 – בשנים הראשונות עבד בעיקר באזור הצפון. לפני מספר שנים עבר המשרד המרכזי לכפר סבא והסניף בצפון מתפקד כשלוחה שלו.

אהבה ראשונה

כל הילדות שלי גדלתי בטבע והרביתי לצייר. הדף והמכחול ליוו אותי לאורך כל היום. ציירתי הרבה את הים, את הטבע והרבה פרצופים. האדריכלות הגיעה אחרי הצבא ועד היום אני שואל את עצמי איך הפלא הזה הגיע. לא היה לי חבר או איש משפחה שקרוב לתחום. זה משהו שקרה בעקבות הידיים, שהן אלה שהוציאו את האהבה הזו לפועל בשרטוטים ובנייה. משם המשכתי ללימודים.

באדריכלות יש ראייה מרחבית ותלת־ממדית. היא משלבת את האמנות, התכנון, הייצור, הציור – כל האהבות שלי. כבר בניווטים בצבא התחברתי לחוץ. היום בדיעבד אני מבין שמה שבלט בעבר – האהבה לשטח והראייה המרחבית – איך לדעת לנווט, לקרוא מפות, להבין מסלולים – בא לידי ביטוי בחיבור לאדריכלות. האדריכלות שלי חושבת שטח. היא מתחברת אליו וגם לטופוגרפיה, מנסה להבין איך ישתלב המבנה במגרש בצורה הטובה ביותר.

אהבה שנייה

הטבע. כמי שחי ברמת הגולן אני חווה את הטבע מדי יום. במהלך הילדות שלי טיילתי עם משפחתי בעולם, אבל בעיקר טבע בטיולים מאתגרים. הטבע מבחינתי הוא המקום שהכי מאזן אותי. כשאני רוצה לקבל תשובות או איזון, אני יוצא לטבע. הוא גם נמצא במרחק הליכה מהבית שלי. גם כשאני עובד בכפר סבא, אני משתדל לסיים את היום בשהייה בטבע, בצפייה על השקיעה, בריצה קלה ועוד.

חילוף חומרים

החיבור לטבע בא לידי ביטוי גם באדריכלות. ביצירות שלי אני מתחיל בהבנת המבנה והמיקום שלו, אני בוחן את מקסום הטבע בכל הקשור לכיווני שמש, רוח, נוף. המטרה שלי היא למקסם את איכויות הטבע לטובת המבנה. מצד שני, אני אעשה הכל כדי לשמור ולהגן על הטבע מפני המבנה. המטרה היא ששניהם יוכלו להתמזג אחד עם השני מבחינת חומר, ממדים, פרופורציות, צורניות. אני נותן לטבע את הכבוד, ולא למבנה.

אני מרבה לעשות שימוש בחומרים טבעיים וניטרליים ללא צבע חזק כדי לאפשר מקום לבעלי הבית. כשהם נכנסים הם מעבירים את החיים שלהם אליו. כשהאדריכלות נכונה, אני שומר על בעלי הבית שיכניסו את החיים לבית וגם מעניק מקום לטבע להתקבל בצורה משמעותית.

ינון בן דוד. צילום: נתנאל ישראל

ינון בן דוד. צילום: נתנאל ישראל

בית בקיבוץ כפר סאלד

הבית נבנה בשטח של חצי דונם וממחיש בצורה טובה איך הכנסנו את הנוף לחלקים המרכזיים שלו, ואיך התחשבנו בכיווני השמש והרוח ביחס לכל הפונקציות של הבית. החומרים יחסית צנועים והנוף הוא מאוד חזק. האדריכלות של הבית מבוססת על חומרים טבעיים שמשתלבים בגוונים שלהם באזור, בין היתר ברזל, עץ, ופלדה. הבית בחלקו מחופה בסרגלי עץ אקולוגיים, חומר 100% ירוק. אלה הם חומרים שנותנים מקום.

פרויקט נוסף שנמצא בתכנון בימים אלה ואהוב עליי במיוחד נמצא בחופית, בשטח של דונם. הוא גובל בשמורת טבע ונמצא על שטח משופע. הצלחתי להביא בו לידי ביטוי את כל העקרונות שלי: החיבור לטופוגרפיה במבנה ובדירוג שלו, ההתחשבות בנוף, ההפניות והמבטים המדוייקים לחלקים השונים של השמורה. עמדתי בשטח והפניתי מבט לנוף דרך החללים השונים שעתידים להיות הסלון, המטבח וחדרי שינה, על מנת לדייק ולמקסם את הנוף מכל חלל וחלל. הפרוייקט מתחילתו נעשה בשיתוף עם אדריכלי נוף, דבר שאני מקפיד לעשות בכל פרויקט שלי.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. דריה אילון

    סוף סוף בית שמעבר להיותו יפיפה ומלא אור ולא ״מתפלצן״. בית מלא נשמה. מתאים לגודל בני אדם. שאפו!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden