כל מה שחשוב ויפה
מרטן באס וג׳י סטאר רו. צילומים: יובל סער
מרטן באס וג׳י סטאר רו. צילומים: יובל סער

ספיישל קיץ של פורטפוליו לייב: מילאנו, באזל, ונציה מגיעות לתאו

פורטפוליו Live: הרצאות חדשות, היישר מהתערוכות החשובות בעולם - שבוע העיצוב במילאנו, יריד האמנות ארט באזל, הביאנלה לאדריכלות בוונציה. ספיישל קיץ של פורטפוליו לייב במרכז תאו, הרצליה

כמדי שנה, עורכי פורטפוליו מבקרים בתערוכות הגדולות והחשובות בעולם – שבוע העיצוב במילאנו, יריד האמנות ארט באזל והביאנלה לאדריכלות בוונציה – מלקטים מידע ומפענחים את המגמות המסתמנות, ואורזים את אלה בהרצאות מאירות עיניים, שיתקיימו בקיץ במרכז תאו בהרצליה.

שבוע העיצוב מילאנו

שבוע העיצוב של מילאנו, אירוע העיצוב הגדול והחשוב בעולם, מציע שפע מסחרר של חדשנות עיצובית, רעיונות פורצי דרך וטכנולוגיות מתקדמות, לצד קיימות ובקרת עודפות, התמודדות עם תופעות גלובליות של חוסר ביטחון אישי, שינויי אקלים, שימור מסורות ותרבות.

בעוד שליבו המסחרי של שבוע העיצוב שוכן ב״סלוני דל מובילה״ במרכז הירידים של מילאנו, רו פיירה, עיקר העניין, העיצוב העצמאי כמו גם היוקרתי והתגליות החדשות, מתרכזים ברחבי העיר, ב״סלון החיצוני״. בשנתו ה־61, נראה ששבוע העיצוב חוזר לממדיו המוכרים ואף מעבר לכך, מגמה של עודפות שמבטאת אולי צמא שהצטבר בקהילת העיצוב העולמית.

התחרות בין מתחמי תערוכות אלטרנטיביים ברובעים השונים של העיר מעולם לא הייתה צבעונית כל כך. מסגרות תצוגה ותיקות, כמו בררה דיזיין דיסטריקט או האיזור התעשייתי טורטונה, שם מציגים איקאה ומתחם התערוכות סופרסטודיו, מתחרות ביוזמות צעירות ומגניבות כמו אלקובה (מיזם נודד שמתמקם בכל שנה באזור אחר בעיר), 5VIE ואיזולה, ומותגי על מבוססים כמו הרמס ומורוסו מגלים תושייה ומקדישים מאמץ לשמור על בולטות.

על כל מה שראינו שם ומה המסקנות שלנו, גם לאור ההיכרות ארוכת השנים, יובל סער יספר בהרצאה ביום ה׳, 22.6, בשעה 20:30.

ארט באזל

איפה אפשר למצוא במקום אחד עבודות של פיקאסו, יוקו אונו, אי ווייוויי ויעל ברתנא? יריד האמנות ארט באזל המתקיים בחודש יוני, נחשב למחולל ראשי בשוק האמנות הבינלאומי, מאז הוקם בשנות ה־70. הגלריסטים של באזל הצליחו לשכנע את עמיתיהם בעולם להגיע ולהציג במרחב משותף, במספר ימים מרוכזים. היריד הוא מסגרת מסחרית ותחרותית, אך גם קולגיאלית – כמעין תערוכה ענפית, שמאוד חסרה בתחום האמנות. הצלחתו הביאה להקמת ירידי משנה שמתקיימים בעונות אחרות של השנה במיאמי ובהונג קונג, אך החגיגה בבאזל נותרה מיוחדת במינה וזה המקום שאליו נוהרים אנשי עולם האמנות, לראות, להיראות, להתעדכן ולעשות קניות.

מדי שנה בחודש יוני היריד משמש במה פתוחה לגלריות המובילות בעולם, שמנסות להקדים את התערוכות במוזיאונים ובביאנלות, ולהשאיר את הצופים בלסת שמוטה. סביבה יריד ארט באזל המבוסס מתקיימים ירידי לוויין – וולטה, סקופ, ליסטה ועוד – וכן תערוכות חוצות מצוינות.

חגית פלג רותם נוסעת לארט באזל ותחזור לספר, בהרצאה שתתקיים ביום רביעי, 28.6, בשעה 20:30.

Grohe ואבן קיסר

Grohe ואבן קיסר

הביאנלה ה־18 לאדריכלות בוונציה

הביאנלה לאדריכלות בוונציה תיפתח בסוף מאי בפעם ה־18, והיא שואפת לחולל שינוי – אם לא בעולם לפחות בנקודת המבט. תחת הכותרת ״מעבדת העתיד״ האוצרת לזלי לוקו מתייחסת להזדמנות שניתנה בידה לייצג ולהציג את אפריקה – והתפוצות של אנשי אפריקה בעולם – במרכז הסיפור. בנוסף, מפנה לוקו את המבט פנימה: ״תערוכת אדריכלות היא בו זמנית רגע ותהליך. היא שואלת את הפורמט מתערוכות אמנות, אך בשונה מהן, היא מציבה שאלות על משאבים, דרכי ייצור ובנייה, שלה עצמה כמו של התוצרים האדריכליים בעולם״.

גם השנה התערוכה מורכבת מחלק מרכזי שאוצרת לוקו ומביתני המדינות המשתתפות – כ־90 מדינות – המציגים תערוכות עצמאיות, שבחלקן מתכתבות עם התמה ובכותרת של התערוכה המרכזית.

חגית פלג רותם תרצה על הביאנלה לאדריכלות בוונציה 2023 ביום רביעי 5.7 בשעה 20:30.


ספיישל קיץ של פורטפוליו לייב במרכז תאו

שבוע העיצוב מילאנו 2023: מגמות חדשות
יום חמישי, 22.6.23, בשעה 20:30
מרצה: יובל סער

ארט באזל 2023: אמנות כמגרש משחקים
יום רביעי, 28.6.23, בשעה 20:30
מרצה: חגית פלג רותם

הביאנלה לאדריכלות בוונציה 2023: מעבדת העתיד
יום רביעי, 5.7.23, בשעה 20:30
מרצה: חגית פלג רותם

הטבת קיץ מיוחדת ברכישת הסדרה (3 הרצאות): 195 ₪ (מחיר הרצאה בודדת: 89 ₪)
לרכישת כרטיסים >>>

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden