כל מה שחשוב ויפה

מה הולך // יריד ספרי אמן ובלט מצ׳כיה בישראל

יריד ספרי אמן: ארטפורט; יום הקומיקס הבינלאומי: המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס; מעבר לידוע לנו במוזיאון ארץ ישראל; הממלכה: סדרת הפולחן בהקרנה בסינמטק; בלט אוסטרבה מצ׳כיה: ביקור ראשון בישראל; Bodyways - דרך הגוף: פסטיבל תנועה בגליל המערבי

יריד ספרי אמן // ארטפורט

יריד הספרים של ארטפורט חוזר במהדורה אביבית וחגיגית במיוחד. בימים רביעי עד שישי (3-6.5) יוצגו למעלה מ־400 ספרים של יותר מ־200 אמנים, ויתקיימו כ־20 אירועים יחודיים ליריד, הכוללים שיחות, פאנלים והשקות ספרי אמן שיצאו השנה, לצד עבודות ומיצגי אמנות חדשים שנוצרו במיוחד לאירוע, מתחם הכנת פנזינים למבוגרים וילדים והפתעות נוספות.

ספרי האמן שיוצגו ביריד הם אובייקטים אמנותיים ייחודיים שעומדים בפני עצמם ומרחיבים את פעילותו של האמן. חלקם מלווים תערוכות, חלקם מסכמים תקופה וכולם יוצרים עולם חדש שמתחבא בין הדפים. צילום, ציור, הדפס ואיור, כריכות קשות לצד דפים שחוברו במהדק סיכות, מילים שנשזרות בדימויים, דימויים שהופכים לסיפור, דפדוף שהופך למסע – יריד ספרי האמן הוא חוויה מסעירה ומעוררת חושים. מבחר הספרים ביריד נע בין ספרים שצוירו ונכרכו ביד לכאלו שהודפסו בבית דפוס, בין מהדורות של אלף ספרים למהדורה של ספר אחד יחיד ומיוחד.

בין האירועים המיוחדים שיתקיימו במהלך היריד: טעימות גלידה עם אלעד רוזן לרגל צאת ספר האמן שלו המוקדש לגלידות פלומביר ממזרח אירופה; מאיה דוניץ בהופעת יחיד בליווי אקורדיון לרגל צאת ספר האמנית שלה; רונית פורת בשיחה לרגל ספר האמנית שלה; עבודות אמנות שנוצרו במיוחד ליריד על ידי להלי פריילינג, גיא פיטשון ועוד.

יריד הספרים בארטפורט. צילומים: ארקדי ספיבק

יריד ספרי האמן בארטפורט. צילומים: ארקדי ספיבק


יום הקומיקס הבינלאומי // המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס

לרגל יום הקומיקס הבינלאומי שיתקיים בשבת (6.5) מציעים המדיטק המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס הזדמנות לפגוש במקום אחד את מיטב יוצרי הקומיקס בישראל: אורי פינק, אילנה זפרן, דודי שמאי, זאב אנגלמאיר, נעה כ״ץ, עמוס אלנבוגן, ערן אביאני, עופר זנזורי ועוד. לאורך היום ינחו היוצרים סדנאות קומיקס לקהל הרחב.

במקביל, יוכלו המבקרים לבקר בשלוש התערוכות שמוצגות כעת במוזיאון: התערוכה הקבוצתית ״השנה שהיתה 2022״, תערוכת היחיד של יובל רוביצ׳ק He and Who, ותערוכה המפגישה בין יעקב ״זאב״ פרקש ויונתן וקסמן, דרך הקריקטורות.

אורי פינק, המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס

אורי פינק, המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס


מעבר לידוע לנו

רצף הרצאות לא ידוע, מפתיע ואינטרדיסציפלינרי על גבולות הידע, התפיסה והמציאות: האירוע יערך כחלק מתערוכת ״אופק האירועים״ של תכנית התואר השני לעיצוב תעשייתי בצלאל, בביאנלה לעיצוב ולאומנויות, מוזיאון ארץ ישראל. לאירוע הוזמנה הדוברת הראשונה, נטע אחיטוב, עיתונאית ״הארץ״, שהזמינה את הדובר/ת אחריה במכתב שרשרת שהתגלגל לשישה דוברים ודוברות לא ידועים.

מנחה: ד״ר רומי מיקולינסקי; אוצר התערוכה: טל ארז. יום שלישי 2.5, רחבת המגדל, מוזיאון ארץ ישראל. התכנסות בשעה 18:00, לאחר האירוע בשעות 20:00-21:00 סיור חופשי בתערוכה. השתתפות באירוע מותנית ברכישת כרטיס כניסה למוזיאון למועד האירוע.

אופק האירועים, חממת בצלאל. צילומים: דור קדמי

אופק האירועים, חממת בצלאל. צילומים: דור קדמי


הממלכה // סדרת הפולחן בהקרנות בסינמטק

לרגל עליית העונה החדשה ב־yes ולציון אירועי שנת ה־50 של סינמטק תל אביב, יתקיימו במהלך החודש הקרוב הקרנות מרתוניות חינמיות של שתי העונות הראשונות המיתולוגיות של הסדרה ״הממלכה״ של הבמאי לארס פון טרייר, לצד הקרנת בכורה ארצית חגיגית של העונה החדשה ״הממלכה: אקסודוס״ – שלא נחשפה עד כה לקהל בישראל.

לפני שפון טרייר השפיע עמוקות על עולם הקולנוע עם סרטים כמו ״לשבור את הגלים״ ו״רוקדת בחשיכה״, הוא יצר מהפיכה קטנה ומשמעותית בטלוויזיה הדנית עם ״הממלכה״ – הסדרה שיצר ונקראת על שם בית החולים בו היא מתרחשת. ״הממלכה״ הפכה למבשרת ומייצגת של קול טלוויזיוני חדש ואחר, ולמול עיניהם המשתאות של הצופים ערבבה פנטזיה, אימה, דרמה, וקומדיה שחורה, ומיצבה עצמה מהר כקאלט מרענן ואיכותי. 22 שנה חוזר פון טרייר עם העונה השלישית של הסדרה ״הממלכה: אקסודוס״ הכוללת חמישה פרקים בני כשעה כל אחד, ומשלבת בין דמויות שהופיעו בסדרה המקורית לדמויות חדשות.

הממלכה אקסודוס. צילום: כריסטיאן גיינייס / יס

הממלכה אקסודוס. צילום: כריסטיאן גיינייס / יס

צילום: הנריק אוסטן / יס

צילום: הנריק אוסטן / יס


birds

בלט אוסטרבה מצ׳כיה // ביקור ראשון בישראל

להקת בלט אוסטרבה (NDM Ballet Ostrava) מצ׳כיה תגיע לביקור ראשון בישראל ותופיע השבוע (2-7.5) בהרצליה, בחיפה ובירושלים. הלהקה, הפועלת בבית האופרה הידוע בעיר אוסטרבה ומונה 36 רקדנים מ־12 מדינות, היא אחת מלהקות המחול הוותיקות בצ׳כיה, עם מסורת של 100 שנה.

בישראל תבצע הלהקה שתי יצירות: ״היום שאחרי״ (Consequence) לכוריאוגרפיה של חואנז׳ו ארקז ומוזיקה של אלבה נוטו, רואיצ׳י סקמוטו ויוהאן יוהנסון. היצירה עוסקת באבולוציה הבלתי נגמרת של הקשר בין האדם לטבע והשפעות אסונות הטבע מצד אחד, והטכנולוגיה המודרנית מצד שני על מערכת היחסים בין אנשים בכלל ובין בני זוג בפרט. בחלקו השני של הערב תבוצע היצירה ״מתכוני רוסיני״ (Rossini Cards) לכוריאוגרפיה של מאורו ביגונזטי ומוזיקה של המלחין האיטלקי המפורסם רוסיני. היצירה היא קלידוסקופ המורכב מרצף של סיטואציות מקבילות של החיים וכוללת עירום חלקי.

בלט אוסטרבה מצ׳כיה. צילום: לוסי מסצ׳קובה

בלט אוסטרבה מצ׳כיה. צילום: לוסי מסצ׳קובה

צילום: Przemyslaw Sroka

צילום: Przemyslaw Sroka


Bodyways – דרך הגוף // פסטיבל תנועה בגליל המערבי

פסטיבל התנועה Bodyways – דרך הגוף יתקיים השבוע (4-6.5) ביישוב שלומי ובקיבוץ געתון בגליל המערבי. הוא יתקיים זו הפעם השביעית, ביוזמת מיזם דרך גוף ובשיתוף להקת המחול הקיבוצית ומרכז היוצרים שלומי, לצד עשרות אמנים עצמאיים.

במשך שלושה ימים יחוו האורחים הופעות מחול, מוזיקה ותיאטרון, ויהנו מבחירה של תשע מתוך 52 הסדנאות שאותן יעבירו מורים נבחרים בתחומי המחול, תיאטרון, מוזיקה, תנועה, מודעות סומטית, קול וקצב, אלתור, תבונת הגוף, ריקודי עולם, קול בתנועה, ביטוי ובמה, תנועה ויציבה, תנועה מודעת, אקרו ומגע. הופעות חיות, פעילות לילדים ולכל המשפחה.

Bodyways - דרך הגוף. צילום: אדוארד שמיס

Bodyways – דרך הגוף. צילום: אדוארד שמיס

צילום: צביקה תורן

צילום: צביקה תורן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden