כל מה שחשוב ויפה

יותר־זה־יותר? TRASH TALK של איה לצטר בדרך להונג קונג

פורטפוליו News: איה לצטר, סטודנטית במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר, עלתה לשלב הגמר באחת מתחרויות העיצוב החשובות בעולם לאופנה בת קיימא, עם קולקציית TRASH TALK שעיצבה

איה לצטר, סטודנטית שנה ד׳ במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר עלתה לשלב הגמר בתחרות Redress Design Award, יחד עם עוד תשעה מעצבי אופנה נוספים מגרמניה, הודו, אוסטרליה, קנדה, הונג קונג, איטליה, סרי לנקה וצרפת. התחרות, אחת החשובות בעולם לעיצוב אופנה בת קיימא, שמה לעצמה למטרה לקדם מעצבי אופנה צעירים ומקיימים מרחבי העולם ולקדם תיאוריות וטכניקות עיצוב בר־קיימא, במטרה להניע צמיחה בתעשיית האופנה המקיימת. תנאי השתתפות בתחרות הוא שעל המועמד לעסוק באופנה פחות מארבע שנים במסגרת לימודים או עבודה. 

בתחילת ספטמבר תטוס לצטר להונג קונג לקחת חלק בתוכנית החינוכית שנבנית במיוחד עבור המועמדים על מנת להכיר לעומק את האפשרויות וההתפתחויות בעולם האופנה בת הקיימא, ולבסוף גם לקחת חלק באירוע הגמר הגדול. במועד זה תתקיים תצוגת אופנה של כל עשר הקולקציות של העולים לגמר, ובשלב הזה גם יכריזו על מנצח אחד שיזכה בפרס כספי, בליווי מקצועי לפיתוח קריירה בעיצוב אופנה מקיימת ובשיתוף פעולה מיוחד עם מותג האופנה וההנעלה טימברלנד.

איה לצטר, TRASHTALK

איה לצטר, TRASHTALK: החומרים

מחברת השראה

מחברת השראה

הקולקציה

הקולקציה

קולקציית TRASH TALK שעיצבה לצטר, נוצרה מתוך עיסוק בחומרים שסיימו את תפקידם: מוצרי צריכה שנזרקו, שאריות טקסטיל, סחורה פגומה וסחורות של בתי עסק מקומיים שנסגרו. היא כוללת מעיל, בגד גוף, מכנסיים, חזייה, צעיף, ג׳קט ושמלה. ״אני מחפשת להתעכב ולהתבונן בכל מה שסיים את תפקידו, נערם ונשאר מאחור״, מספרת לצטר, ״ובאמצעות פירוק והרכבה בתהליכים איטיים ובעבודות יד, להפיח בחומרים אלו חיים חדשים, בניגוד לקצב ולתחלופה הכל כך מהירים שמאפיינים את זמננו. 

״אני עוסקת בתרבות השפע ובהשלכותיה. כיום, לרוב כל דבר שמסיים את תפקידו גורלו להיזרק, ובחברה הצרכנית והמשתנה של ימינו יש לכך השלכות משמעותיות על הסביבה והחברה. ערמות הפסולת ההולכות וגדלות תורמות להדרדרות סביבתית, והזרימה המתמדת של מוצרים חדשים יוצרת תרבות של חד פעמיות וחוסר סיפוק. 

״תרבות הטראש היא תרבות המתייחסת לחשיבה החברתית שבה מתקבלים ואף מעודדים בזבוז וצריכת יתר. הרצון לצרוך יותר ויותר מוצרי צריכה הוא גורם מפתח בתרבות הזו, שכן אנשים חשופים כל הזמן למסרים שמטרתם לשכנע לרכוש את המוצרים העדכניים והחדשים ביותר, וכתוצאה מכך נוצר מעגל מתמיד של קנייה והשלכה.

בקולקציה אני מתבוננת בתרבות ה׳טראש׳ ובמאפייניה כמו צריכת יתר, שפע ובזבזנות, ומנסה להתחקות אחריהם דרך הגדלה והקצנה, חזרתיות ושימוש במאפייני המקסימליזם המדגישים עודף, ראוותנות וגישה של יותר־זה־יותר ליצירת בגדים

״בקולקציה אני מתבוננת בתרבות ה׳טראש׳ ובמאפייניה כמו צריכת יתר, שפע ובזבזנות, ומנסה להתחקות אחריהם דרך הגדלה והקצנה, חזרתיות ושימוש במאפייני המקסימליזם המדגישים עודף, ראוותנות וגישה של יותר־זה־יותר ליצירת בגדים״. 

הארגון שעומד מאחורי התחרות, Create Hong Kong, פועל בהונג קונג, ולדברי המארגנים המרכיב החינוכי של הפרס רלוונטי במיוחד בתעשיית האופנה והטקסטיל הנוכחיים. תעשיית האופנה אחראית ל־20% מפסולת המים העולמית ול־10% מגזי החממה שפליטתם תורמות לשינויי האקלים. 90 מיליון פריטי לבוש נשלחים למזבלות מידי שנה ולמעצבי אופנה, ובעיקר לצעירים שבהם, יש כוח משמעותי לשפר את הסטטיסטיקה הזו. 

״אנחנו מאמינים בטיפוח של כישרון וחדשנות שמסייעים עסקית, אבל גם ובעיקר דואגים לעתיד טוב יותר לעולם בו אנו חיים״, אומר שון קיידי, סמנכ״ל קיימות ואחריות גלובלית ב־VF Corporation, ענקית האופנה שטימבלרנד היא אחד מהמותגים בבעלותה, לצד ואנס, דיקיס, ג׳נספורט, סופרים, נורת׳ פייס ועוד. ״בעזרת התחרות הזו אנחנו מלמדים ומעודדים את הדור הבא של המעצבים לפעול בשיטות החדשניות שיסייעו לתיקון המצב הנוכחי, ולענות על הצורך של מותגי האופנה שיזדקקו למעצבים שמבינים מעגליות וכיצד כל שרשרת האספקה משתלבת יחד״.

איה לצטר (משמאל). צילום: יהב טרודלר

איה לצטר (משמאל). צילום: יהב טרודלר

מתוך קורס אתחול אופנה. צילום: עמית זאנטקרן

מתוך קורס אתחול אופנה. צילום: עמית זאנטקרן

צילום: ליאור קסון

צילום: ליאור קסון

ספרי הסקריצות, קורס אתחול אופנה

ספרי הסקריצות, קורס אתחול אופנה

את תיק העבודות לתחרות הגישה לצטר בחודש מרץ 2023, עם הצעה לקולקציה מקיימת הכוללת נושא השראה, סקיצות ופיתוחי בדים לשלושה דגמים. כחודש לאחר מכן, הודיעו מארגני התחרות על 30 מתמודדים מרחבי העולם שעלו לשלב חצי הגמר, ובשלב הזה נפתחה האפשרות לקהל הרחב להצביע למועמד החביב עליהם, ובכך להבטיח את מקומו בגמר. 

״לצערי לא זכיתי בחביבת הקהל״, אומרת לצטר בחיוך, ״אבל קיבלתי לפני מספר ימים הודעה שנבחרתי על ידי השופטים לעלות לשלב הגמר ולהמשיך ולהתמודד בתחרות. כעת אני צריכה לייצר את הקולקציה המוצעת שהגשתי ולעצב בנוסף לה עוד שני דגמים, ובסך הכל חמישה דגמים שישלחו בחודש יולי להונג קונג״. 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

6 תגובות על הכתבה

 1. יהלי

  מדהים, כמה כישרון!
  כתבה מרגשת מרתק לשמוע איך תתפתח התחרות. שיהיה בהצלחה

 2. דניאל

  איזה כתבה נפלאה, גאווה לאופנת ישראל!!
  מאילת הרבה הצלחה

 3. עדי

  איזה יופי, שיהיה בהצלחה !

 4. דנה

  מדהים ומעורר השראה! כיף לקרוא ולהתרשם

 5. דנה

  מדהים ומעורר השראה! כיף להתרשם ולקרוא
  בהצלחה בהמשך

 6. חן

  וואו! כשרון גדול
  צופה לך גדולות ובטוחה שעוד נשמע עלייך בעולם האופנה בארץ ובעולם. מדהים

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden