כל מה שחשוב ויפה
נועה קלגסבלד, יפו-לוד
נועה קלגסבלד, יפו-לוד

הרשימה המשותפת // 15.6.23

נועה קלגסבלד בגלריה מזל דגים 5; מקבץ תערוכות בגלריה לאמנות עכשווית בעין הוד; רויטל לסיק ואורית חסון ולדר בגלריה מאיה; פעימות – תערוכה קבוצתית בבית אריה קלנג; התנגדויות – 20 שנה להכרזת העיר הלבנה בבית ליבלינג; נעמי רבגד בגלריה פריסקופ

נועה קלגסבלד בגלריה מזל דגים 5

״יפו-לוד״, תערוכת יחיד לנועה קלגסבלד תפתח מחר (16.6) בגלריה מזל דגים 5 ביפו העתיקה (אוצרת: שירלי וגנר). התערוכה מבקשת לספר סיפור שטרם סופר על הספורט הישראלי: הפרויקט המוצג במסגרתה מתמקד בקבוצת הכדורגל המעורבת הפועל בני לוד, ונוצר בתקופה המתוחה של אירועי מאי 2021 ומבצע ״שומר החומות״. קלגסבלד עקבה עם מצלמתה אחר השחקנים הן במגרש והן מחוצה לו, ובהשראת רגעים אינטימיים ויומיומיים יצרה איתם גוף עבודות המהווה דיוקן של מיקרוקוסמוס אפשרי.

כמו בלוד, גם ביפו בשנים האחרונות חלות תמורות משמעותיות, אשר כוללות בין היתר לחימה בפשיעה והשקעה ברווחה ובחינוך דרך הקהילה המגוונת. הצגה ראשונה זו בארץ של הפרויקט, בתוספת עבודות חדשות שנעשו בשנה האחרונה, מציירת תמונה רחבה שחוצה זהויות ומגזרים, ומתעקשת להדגיש את מה שמחבר ומאחד מאשר את מה שמפלג. דרך כלל העבודות המוצגות בתערוכה, אחורי הקלעים של המשחק ושל היצירה מתערבלים בייצוג הפרפורמטיבי. באמצעות קבוצת הכדורגל, נאספו רגעים קטנים ואינטימיים המספרים סיפור של דו קיום, גיוון ושותפות.

נועה קלגסבלד, יפו-לוד

נועה קלגסבלד, יפו-לוד


מקבץ תערוכות בגלריה לאמנות עכשווית בעין הוד

מקבץ תערוכות תחת השם ״מוקדי – ביקור חוזר״ ייפתח בשבת (17.6) בגלריה לאמנות עכשווית בעין הוד. הראשונה היא תערוכת מחווה לאמן משה מוקדי (אוצרות: טלי תמיר וצאלה קוטלר הדרי), מחשובי האמנים הישראלים, מנהלו המיתולוגי של בית ספר אבני לציור ולפיסול, מוזיקאי, מורה ומחנך, מעצב תפאורות ותלבושות לתיאטרון, פעיל חברתי ואינדיבידואל מוצהר.

לצד תערוכת היחיד למוקדי יפתחו גם התערוכות ״מעמקים: בחזרה למופשט״ בהשתתפות קולקטיב אמני עין הוד שחוזרים אל המופשט הישראלי. בין האמנים המשתתפים אמני הווה וגם אמני עבר שפעלו והתגוררו בכפר האמנים ויצרו בשפת המופשט: רות אריון, אברהם (ברה) בזק, סימה סלונים, גילה גבעון, בתיה גרוסברד, יעקב חיים, ועוד.

עוד תפתח התערוכה ״שמיים״ בהשתתפות האמנים נעה אורליצקי, ענבל טימור, ולנטינה ברוסלובסקיה וגד צ׳רני הכוללת אינסטליישן וידאו, סאונד, תאורה ומים. עבודת הווידאו ״להחזיק את השמיים״, נעשתה על ידי האמנית נעה אורליצקי במיוחד לתערוכה בהשראת עבודותיו של משה מוקדי וביחס אליהם, בטכניקה מעורבת: רישום, צילום, וידאו וסאונד.

במבואת הארכיון של גלריה עין הוד תפתח התערוכה ״הילד שלי יודע לצייר ככה״ ובה יוצגו ציורים מופשטים שיצרו בימים אלו כ־20 ילדי עין הוד בני 3-8. תערוכה זו ממשיכה מסורת של תערוכות לילדי כפר האמנים, שהחלה עוד בשנות השישים.

משה מוקדי. צילום: נעה אורליצקי

משה מוקדי. צילום: נעה אורליצקי

ענבל טימור, נשמה שלי. צילום: מ״ל (מהתערוכה שמיים)

ענבל טימור, נשמה שלי. צילום: מ״ל (מהתערוכה שמיים)

יעקב חיים. צילום: נויה חיים (מהתערוכה מעמקים)

יעקב חיים. צילום: נויה חיים (מהתערוכה מעמקים)


רויטל לסיק ואורית חסון ולדר בגלריה מאיה

שתי תערוכות חדשות ייפתחו הערב (15.6) בגלריה מאיה. הראשונה, ״רחובות נטושים״, תערוכת יחיד לרויטל לסיק (אוצרות: רותי שגיא וקרן ויסהוז). לסיק מציגה עולם מסויט ופרברטי שהשתלט על רחובות מוכרים, מותיר בהם חותם של הרס וחורבן. דמויות מטורפות ומפלצתיות סובבות ברחובות הנטושים, עסוקות בפעילות קדחתנית של התענגות על יצרים אפלים ופריקת כל עול. אלומת אור יחידה מפלחת את חלל התערוכה האפל, סורקת את הרחובות והבניינים כמו אצבע מאשימה ומקורה במעין מגדל שמירה מאולתר, אולי בכדי למנוע מהטירוף לזלוג החוצה ולהימלט מתוך כלא התת מודע.

השנייה, ״כלבים בחזית״, תערוכת יחיד לאורית חסון ולדר (אוצרת: עפרה חרנ״ם). חסון ולדר מציגה עבודות עשויות פסי פלנלית צפופים, כמו דגלי שלטון המכסים בחגיגיות מבני ציבור. על פסי הפלנלית חוזרים שוב ושוב דימויים וסיסמאות, שגולפו והודפסו בהשראת מטבעות ממלכתיים מזהב, כסף וארד, מאוסף המטבעות של אבי האמנית. הדחיסות של ההצבה מזמינה חוויית צפייה לא מרגיעה, וכמו ״כולאת״ את הצופים בין הסיסמאות: בין ״ארבעים שנה למדינה״ לבין ״שאלו שלום ירושלים״, בין ״כוחנו באחדותנו״ לבין ״כוח לישראל״.

רויטל לסיק, מתוך מקלחת זהב. צילום: אמנון יוהס

רויטל לסיק, מתוך מקלחת זהב. צילום: אמנון יוהס

אורית חסון ולדר, מתוך כלבים בחזית. צילום: מ״ל

אורית חסון ולדר, מתוך כלבים בחזית. צילום: מ״ל


birds

פעימות – תערוכה קבוצתית בבית אריה קלנג

״פעימות״ – תערוכה קבוצתית תפתח הערב (15.6) בבית האמנים – בית אריה קלנג באשדוד (אוצרת: איסי וינטר אבקסיס). התערוכה בוחנת את חוויות החיים, רגשות, תחושות, והתרחשויות כאשר הלב מחסיר פעימה, או מאיץ את קצב דפיקותיו. בתערוכה יחוו הצופים מנעד רחב של עוצמות וגוונים רגשיים באמצעות המפגש עם יצירות ממגוון תחומים: ציור, מיצב, גרפיקה, צילום, ווידאו ארט. התערוכה תארח לצד אמני אשדוד אמנים יוצרים מרתקים המותחים את גבולות היצירה והחוויה האמנותית, ביניהם: אליסיה שחף, דורון אדר, לוסי אלקויטי ועוד.


התנגדויות – 20 שנה להכרזת העיר הלבנה בבית ליבלינג

״התנגדויות״ – תערוכה קבוצתית לציון 20 שנה להכרזת אונסקו על העיר הלבנה כאתר מורשת עולמי תפתח הערב (15.6) בבית ליבלינג (אוצרת: סברינה צגלה). במהלך כחמישה חודשים, בין ספטמבר 2022 לפברואר 2023, דנו משתתפי תוכנית הרזידנסי ״הדירה״ בבית ליבלינג – כחלק ממחקר רב תחומי משותף עם אנשי המעבדה למדיניות התכנון בטכניון – בשאלות עכשוויות שמתעוררות סביב שימור היסטורי ונחלת הכלל, בין האינטרס הפרטי לציבורי.

הרזידנטים בחנו את הקונפליקטים השונים שמעוררת הכרזת אונסקו ב־2003 ואת האתגרים העולים ממנה 20 שנה אחרי. בתערוכה תוצג סדרה של ביטויי התנגדות אומנותיים שיצרו משתתפי הרזידנסי, ולצדם קטעים מתהליך הגשת ההתנגדויות ב־2003. משתתפים.ות: סוזנה מריאכר, דניאל צ׳צ׳יק, ציפה קמפינסקי, עומר קריגר, שיר רז, אלנה שטלצר.

דניאל צ׳צ׳יק

דניאל צ׳צ׳יק

ציפה קמפינסקי

ציפה קמפינסקי


נעמי רבגד בגלריה פריסקופ

״הנשר הכחול״, תערוכת יחיד לנעמי רבגד מוצגת בגלריה פריסקופ (אוצרת: טליה טוקטלי). רבגד פועלת ויוצרת מתוך רגישות עמוקה כלפי אנשים שקופים החיים בקהילות מוחלשות, כפי שזה בא לידי ביטוי ביצירות המוצגות בגלריה. שתי אלונקות מונחות על מעמדים; בין שני מוטות הנשיאה של כל אלונקה פרושה יריעה שאותה סרגה רבגד מרצועות בד ועליהן מונחות כיכרות לחם; סדרה של פסלים עשויים חומר שבהם היא מתארת תהליך בו כף רגל אדם משתנה עד להפיכתה לרגל ניצית ועוד.

בכל אחת מהעבודות אפשר להבחין בפרט צורני המוכר לנו הצופים מהעולם הממשי. תהליכי היצירה בתחומם פועלת רבגד כוללים התערבות בסדר או במבנים המוכרים. מהלך כזה מצביע על סכנה קרובה ומאיימת, כפי שהיא באה לידי ביטוי באופיו הניצי של הנשר כעוף טורף, ובו בזמן יש סימן לחיים שיש בהם תקווה.

נעמי רבגד, עץ העוברים. צילום: סדן הפקת אמנות

נעמי רבגד, עץ העוברים. צילום: סדן הפקת אמנות

צילום: רן ארדה

צילום: רן ארדה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden