כל מה שחשוב ויפה
אליס ריפול, LAVAGEM, פסטיבל ישראל 2023 צילום: רנטו מנגולין
אליס ריפול, LAVAGEM, פסטיבל ישראל 2023 צילום: רנטו מנגולין

פסטיבל ישראל ה־62 בירושלים ייפתח באוגוסט תחת התמה ״אמנות | לחימה״

פורטפוליו News: פסטיבל ישראל שייפתח ב־1.8 יתקיים השנה בשלושה מוקדים בירושלים. הוא יארח את גורו הפודקאסטים איירה גלאס לצד אורחים נוספים מחו"ל וסדרה של יוצרים.ות ישראליים כמו ריטה, יסמין מועלם, ברוקן פינגאז ואתגר קרת

פורטפוליו בשיתוף פסטיבל ישראל


פסטיבל ישראל ה־62 יתקיים בתאריכים 1-11.8 בשלושה מוקדים בירושלים: גן העצמאות, תיאטרון ירושלים וקמפוס ירושלים לאמנויות. ״אנחנו חיים בתקופה מיוחדת. תקופה בה האמנות פוגשת את המאבק״, אומרים המנהלים האמנותיים של הפסטיבל, איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין. ״הרחוב פוגש את הבמה. האמנים פוגשים את כיכר העיר. השנה הפסטיבל מציע הרפתקאות אמנותיות שבעינינו הן תשובה למערכת היחסים המרתקת בין מושגים מנוגדים לכאורה – אמנות | לחימה״.

בפסטיבל השנה ישתתפו שמות עולים וכוכבות גדולות מהעולם: גורו הפודקאסטים איירה גלאס; טריונה Tank בול סולנית Tank and The Bangas; הכוריאוגרפית אליס ריפול מברזיל; יוצרת התיאטרון לולה אריאס והכוריאוגרפית מרינה אוטרו מארגנטינה, יחד עם הקבוצות והאנסמבלים שלהן.

לצד זה ישתתפו יוצרים ויוצרות מקומיים שיציגו בבכורה בפסטיבל עבודות מקור ובהם: נטע וינר, קורין קיציס, מארק אליהו, אקו, סמיון אלקסנדרובסקי, מאיה קוסובר וניר גורלי, שי צברי, יענקל׳ה רוטבליט, ריטה, אתגר קרת, גלי עטרי, יסמין מועלם, קולקטיב האמנים החיפאי Broken Fingaz, אלי לוזון, איתמר שמשוני, אופיר יודילביץ׳ ורבים נוספים.

הפסטיבל ייפתח עם שני קונצרטים בינלאומיים גדולים בגן העצמאות, יימשך באולמות של תיאטרון ירושלים ויינעל בשלושה ימים דחוסים של יצירה ברחבי קמפוס ירושלים לאמנויות.

איירה גלאס. צילום: סנדי הוניג

איירה גלאס. צילום: סנדי הוניג

אליס ריפול, אקורדו. צילום: רנטו מנגולין

אליס ריפול, אקורדו. צילום: רנטו מנגולין

מיינפילד. צילום: קרלוס פורמן

מיינפילד. צילום: קרלוס פורמן

בין היצירות שיעלו ויוצגו בו: About Love – ספיישל ט״ו באב: מארק אליהו מנגן אהבה עם ריטה, עומר פארוק טקבילק, ולארי חמאתי ושי צברי; משולשת – טאנק & דה בנגאס, יסמין מועלם ואקו מנענעות את גן העצמאות; MINEFIELD – עבודת הדוקו־תיאטרון המצליחה של היוצרת הארגנטינאית לולה אריאס המפגישה 30 שנה אחרי מלחמת פוקלנד אויבים לשעבר לסיור רב־ערוצי בנבכי הזיכרון שלהם; Fuck Me – התרחשות פרפורמטיבית המחברת בין נקמה, פנטזיה ושליטה – עבודה של אחת היוצרות הבולטות והמסקרנות בעולם המחול – אליס ריפול הברזילאית; LAVAGEM – מופע אנרגטי, סוחף ומלא תשוקה שמרחיב את הסדקים הצרים בין הנקי והמלוכלך, בין המותר והאסור, בין העונש והגאולה.

איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין: האמנות פוגשת את המאבק. הרחוב פוגש את הבמה. האמנים פוגשים את כיכר העיר. השנה הפסטיבל מציע הרפתקאות אמנותיות שבעינינו הן תשובה למערכת היחסים המרתקת בין מושגים מנוגדים לכאורה – אמנות | לחימה

עוד ישתתפו הפודקאסט האהוב שעולה על הבמה ושובר את חוקי הפורמט – ״שיר אחד״ בעיבוד בימתי מיוחד לפסטיבל: שלושה שירים עם חיבור בלתי שגרתי של אלי לוזון, גלי עטרי, קורין אלאל, דני בסן, יוני רועה, יענק׳לה רוטבליט ויוצרי ההסכת מאיה קוסובר וניר גורלי; סיפורים חצי אפויים על האמא המתה שלי – הגורו של עולם הפודקאסטים איירה גלאס ואתגר קרת עושים בית ספר לסטוריטלינג; יאמא – נטע וינר במופע רב־לשוני אל עומק השכבות שמתחת למקום הזה; לאב מי טנדר – יצירה דוקו־תיאטרלית של קורין קיציס על אישה שמזמינה את החיים לקרב כדי להתפייס; טווח קצר – יצירה מרירה־מתוקה של סמיון אלקסנדרובסקי על הורים, על ילדים ועל הזמן שקושר ביניהם; לוחמות ולוחמים מכל הגילים, הקבוצות, השיטות ואמנויות הלחימה יתארחו בזירה שתבנה במיוחד ברחבת תיאטרון ירושלים ובקמפוס ירושלים לאמנויות; עיר מפעל״– פרויקט הצלת הצעצועים של איתמר שמשוני ועוד.

מיכל ועאקנין ואיתי מאוטנר, מנהלים אמנותיים של פסטיבל ישראל. צילום: יאיר מיוחס

מיכל ועאקנין ואיתי מאוטנר, מנהלים אמנותיים של פסטיבל ישראל. צילום: יאיר מיוחס

אליס ריפול, Fuck Me. צילום: דייגו אסטריטה

אליס ריפול, Fuck Me. צילום: דייגו אסטריטה

נטע וינר. צילום: אלה ברק

נטע וינר. צילום: אלה ברק

״בשלב מוקדם של העבודה על פסטיבל ישראל 2023 גלגלו רוחות המציאות אל החדר את המושג ׳אמנות לחימה׳״ מספרים מאוטנר וואעקנין. ״אחרי שהתגלגל פנימה, החל להשתהות ואז גם לחלחל. התוכנית האמנותית הלכה והתעצבה כשהוא ברקע, ואנחנו חיפשנו תשובות לשאלות שנוגעות לתפקידה ולמקומה של האמנות במציאות הנוכחית.

״אמנות לחימה. לכאורה, עולם שלם פעור בין שתי המילים שנדמות מנוגדות כל כך אך למעשה הן מקיימות ביניהן קשר קרוב ומרתק. ערכים כמו התבוננות, התמסרות, הקרבה, תרגול והתמרה מקרבות אותן עד מגע. חשיבה פורצת דרך, הקשבה עמוקה ורעיונות לא מקובלים מאפיינים כל אחת, ולבסוף, שתיהן משפיעות על העולם כולו.

מתוך העדשה הזאת הצלחנו להבחין שהתוכנית שאנחנו אוצרים נאספת אל המרחב הגועש שבין אמנות ולחימה. שהיא גורמת לשתי המילים האלה להשתקף האחת באחרת, להתנגש זו בזו. פסטיבל ישראל 2023 מבקש להניח את המילים הללו במרכז, על הבמות, במרחב הציבורי, בדימויים הגרפיים, בטקסטים שנכתבים. להעלות אותן כשאלה, כהצעה, כנקודת קונפליקט. להתבונן בסקרנות בנעשה סביבן״.

יסמין מועלם. צילום: שי פרנקו

יסמין מועלם. צילום: שי פרנקו

אתגר קרת. צילום: ליאל סנד

אתגר קרת. צילום: ליאל סנד

birds

השנה, לצד הפעילות האמנותית, הפסטיבל מקדם שני שיתופי פעולה שמסייעים להדגיש את ערכי הליבה של הפסטיבל: מתוך ההבנה כי לכולנו מגיעה גישה שווה לתרבות איכותית, יזמנו חיבור עם עמותת ״מקומות שמורים״, שמתמחה בהנגשה רגישה של תרבות ואמנות לקהל ממגוון נוירולוגי (אוטיזם, הפרעות קשב וריכוז, לקויות למידה מורכבות, ויסות חושי, טורט, מש״ה ועוד). צוות העמותה ילווה את הפסטיבל במטרה ליצור נגישות קלה יותר לתכנים ובאירועים עצמם.

כארגון בעל אג׳נדה אקלימית שמוצאת ביטוי גם בתכנית האמנותית, הפסטיבל התחבר לאחרונה עם יוזמת האנרגיה הטובה. החיבור הזה יסייע לפסטיבל ישראל להוביל את הדרך לצימצום טביעת הרגל האקולוגית שלו על ידי נטיעת עצים ושילוב הקהל במיזם.

הפסטיבל מתקיים בהובלתו של איל שר מנכ״ל הפסטיבל, בניהולם האמנותי של איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין ובהשתתפותה של יושבת הראש של הפסטיבל, עו״ד ענבר אפק.


פסטיבל ישראל, ירושלים, 1-11.8

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden