כל מה שחשוב ויפה
גיא רייכמן במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון. צילומים: מ״ל
גיא רייכמן במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון. צילומים: מ״ל

הרשימה המשותפת // 6.7.23 

מה קורה גבר במרכז לאמנות דיגיטלית חולון; שפה כפולה בגלריה גבעת חביבה לאמנות; גליה עופרי בגלריה אלפרד; טינה מודוטי במקום לאמנות; דניאל פלדהקר במעבדה לאמנות

מה קורה גבר, במרכז לאמנות דיגיטלית חולון

״מה קורה גבר״, תערוכה קבוצתית תפתח במוצ״ש (8.7) במרכז לאמנות דיגיטלית חולון (אוצר: מאיר טאטי). בשנים האחרונות מתפתחת פרקטיקה של מעגלי גברים – מרחב שבו גברים יכולים לחלוק את הדברים שמעסיקים אותם. התערוכה מייצרת מעין מעגל כזה, מקום שעוסק בגבריות על המורכבויות השונות שלה. התבוננות על התערוכה כמעגל גברים מזמין את הצופים להציץ לעולם המורכב של גבריות כיום, הקיימת והמשתנה.

את עבודות האמנות בתערוכה אפשר לחוות ככתב סתרים, ארגז כלים שדרכו אפשר להתחיל להבין מה היא אותה גבריות חדשה וחמקמקה או מה היא רוצה ויכולה להיות. האמנים המציגים בתערוכה הם בטווחי גיל משתנים, מהצעיר אל מי שלא נוכח עוד, ומציגים עבודות מסוף שנות ה־90 ועד לעבודות שנוצרו במיוחד לתערוכה. משתתפים: גיא רייכמן, יהונתן רון, זיו בן דב, ליאור שוויל, סורן דהלגרארד, תמיר צדוק, אבנר פינצ׳ובר, אורי ליפשיץ, שיבץ כהן, גבי קריכלי.

אורי ליפשיץ במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון. צילומים: מ״ל

אורי ליפשיץ. צילומים: מ״ל

סורן דהלגאארד

סורן דהלגאארד

תמיר צדוק. צילומים: מ״ל

תמיר צדוק

גיא רייכמן

גיא רייכמן


שפה כפולה בגלריה גבעת חביבה לאמנות

״שפה כפולה״, התערוכה השנתית של לומדי הקרמיקה וההדפס, מוצגת בגלריה גבעת חביבה לאמנות (אוצרים: אבנר זינגר ומשה רואס). התערוכה מפגישה בין שפות חומריות וחזותיות שונות, ומציגה מגוון מרהיב של כ־500 עבודות, שנוצרו כולן בעבודת יד מוקפדת, הנפרסות על פני חמישה חללים.

מעל 200 סטודנטים.ות יהודים וערבים מגיעים.ות מידי שבוע למרכז המשותף לאמנות בגבעת חביבה על מנת לחקור, להתנסות, לשוחח ולחדד שפת יצירה אישית ותרבות חומרית. השפה הנובעת מן החומר וממגע היד בו, שפתו הרעיונית של כל יוצר, השפות החדשות הנבראות מתוך המפגש בין חומרים ומדיות שונות, שפת הטכניקה והטכנולוגיה, שפתם של האור העובר דרך הרשת והחום המופק מהתנור מייצרות כולן יחד שיח מרתק.

אילנה פור. צילומים: אבנר זינגר

אילנה פור. צילומים: אבנר זינגר

שרה פורברג

שרה פורברג

אילנה אשחר

אילנה אשחר


גליה עופרי בגלריה אלפרד

״זימון הפראי״, תערוכת יחיד לגליה עופרי, תפתח הערב (6.7) בגלריה אלפרד (אוצרת: רויטל משעלי). עופרי מציירת בטושים על נייר פרגמנט סצנות המציגות דיונים בבתי משפט במסגרת משפטים העוסקים בעבירות רצח. מטרתה אינה לתעד את מהלך הדיון (כמו ברישום תיעודי המקובל במקום צילום בין כתלי בית משפט) והיא אינה נוכחת בו באופן פיזי.

בתערוכה משובצים ציורי בעלי חיים לצד, מעל ומתחת לציורי סצנות ההתפרעות בבתי המשפט. ציורים אלה נולדו מתוך התבוננות של עופרי בצילומים מתוך ספרי טבע, מדע ואנציקלופדיות משנות ה־70, המתארים פרקטיקות שהאדם מבצע בבעלי חיים: ניסויים, שבי וצייד. בין ציורי בעלי החיים ישנם גם כאלו המתארים את מערך הכוחות בטבע כפי שהוא בא לידי ביטוי בשרשרת המזון. החיבור בין עולם המשפט והחוק לעולם הזאולוגיה אינו מקרי. הן במערכת המשפט והן במרחבי הטבע המפוקחים על ידי האדם יש ניסיון לאלף, לביית ולסלק תשוקות, מאווים ורגשות בשם התרבות.

גליה עופרי. צילומים: מ״ל

גליה עופרי. צילומים: מ״ל

גליה עופרי


birds

טינה מודוטי במקום לאמנות

״כאן ועכשיו״, תערוכת יחיד לצלמת טינה מודוטי, תפתח הערב (6.7) במקום לאמנות (אוצרים: יאיר ברק ודומיניק לורה). מודוטי שנולדה באיטליה, היגרה לסן פרנסיסקו ומשם למקסיקו, הפכה לחוליה מרכזית בקבוצת האמנים החלוצית של ניו מקסיקו (לצד פרידה קאלו ודייגו ריביירה) ולאקטיביסטית פוליטית, חברת המפלגה הקומוניסטית במקסיקו. העבודות בתערוכה, מספריית הצילום הלאומית INAH במקסיקו, יוצגו בשלושת חללי התצוגה של הגלריה. שני החללים הגדולים יתמקדו בעבודות פחות מוכרות של מודוטי – בעלות אופי אקספרמנטאלי ולצד אלו, בחלל הקדמי של הגלריה יוצג אוסף איקוני ומזוהה של מודוטי.

טינה מודוטי


דניאל פלדהקר במעבדה לאמנות

״מרחבים בידי קוביות״, תערוכת יחיד לדניאל פלדהקר, תפתח הערב (6.7) במעבדה לאמנות (אוצר: שרון תובל). מיצבה עוסק בתפיסות מרחב מוגן המתפשט למרקם ארכיטקטוני, לסאונד, לאור ולתנועה. בין תשליל לעבודתו האייקונית ״שאי שלום ירושלים״ של דני קרוון, לבין מקלט עטוף שמיכות מילוט בו מוקרנים שמיים בליווי עבודת סאונד מדיטטיבית של ניר ג׳ייקוב יונסי, מתאפשרת קליטת מציאות אחרת לצד התכנסות פנימה. 

אפשר לדמיין את ההצבה כסוג של מנוע אנרגטי המוזן על ידי פסל כפות הידיים של בנה המחזיקות קוביות משחק. פעם המספרים מוצלחים וסוחפים אל קרני האור, ופעם הם כישלון ושואבים אל הסבל והפסימיות. ישנה הרגשה של עליות ומורדות על גבי סירת החיים, מטוטלת מחושבת המופעלת על ידי רשת אנרגיות שקופה המשקפת את פירות מחשבותינו.

דניאל פלדהקר. צילומים: יובל חי

דניאל פלדהקר. צילומים: יובל חי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden