כל מה שחשוב ויפה
מראה הצבה בתערוכה פעימות, בית אריה קלנג באשדוד. צילום: סטפן נקש
מראה הצבה בתערוכה פעימות, בית אריה קלנג באשדוד. צילום: סטפן נקש

מגלים אוצרות // איסי וינטר אבקסיס

בתערוכה בבית אריה קלנג באשדוד איסי וינטר אבקסיס בוחנת את הרגשות, התחושות וההתרחשויות שבהן הלב מחסיר פעימה או מאיץ את קצב פעימותיו. בעתיד היא שואפת לאצור תערוכות במרחב הציבורי, שיביאו את האמנות לחיי היומיום

הפעם הראשונה

גדלתי בבית שוחר אמנות. דודתי, שהייתה פסלת ומורה לאמנות, המליצה לי ללמוד אוצרות. הפעם הראשונה שאצרתי תערוכה הייתה לפני 22 שנה, בשנת 2001 במרכז ענב לתרבות על גג גן העיר בתל אביב. מאז ומתמיד פעלתי לקידום אמנים עצמאיים וצעירים, לצד מיטב האמנים בארץ, בכל הז׳אנרים האמנותיים – הן בתפקידי כמנהלת תרבות והן כאוצרת.

התערוכה ראשונה שאצרתי התקיימה במסגרת סדרת התערוכות ״מראה״ שבמסגרתה הוענק מרחב תצוגה לאמניות בתחילת דרכן האמנותית. זו הייתה תערוכת צילום שהציגה בה חנה שלום, צלמת פנסיונרית בתחילת דרכה האמנותית, שפגשה אנשים מסקרנים ברחוב והציעה לבוא ולצלמם בביתם – במרחב האישי שלהם. העבודות נתלו במרחב באופן שחושף את המתבוננ.ת לחוויה של מציצנות אינטימית.

איסי וינטר אבקסיס. צילום: אילן ספירא

איסי וינטר אבקסיס. צילום: אילן ספירא

זו אותה האהבה. צילום: סער בוכבינדר

זו אותה האהבה. צילום: סער בוכבינדר

צילום: דורון אדר

צילום: דורון אדר

התחנה האחרונה

בימים אלה מוצגת התערוכה ״פעימות״ בבית קלנג באשדוד. את הרעיון לעיסוק בתחום ה־Sensations (חושים) ורגשות העלתה נעמי אדר הופמן, סמנכ״ל החברה לתרבות ופנאי אשדוד, אישה שאני אוהבת ומעריכה. הרעיון קסם לי. דורית אללי, מנהלת הבית, העניקה מרחב יצירה אמיץ ומאפשר והרעיון נשמע לי מאתגר.

״פעימות״ היא תערוכה שדורשת אומץ. היא בוחנת את חוויות החיים, רגשות, תחושות והתרחשויות שבהן הלב מחסיר פעימה או מאיץ את קצב פעימותיו. התערוכה מזמינה אותנו לפגוש את העבודות בנימים החשופים. הן אוצרות בתוכן רגעים אינטימיים של החיים, לעיתים במבע מופשט ולעיתים קונקרטי, ברכות וקלות של מגע נוצה או כובד וחספוס גס.

בעבודה על נושא כזה יש להיזהר מהיסחפות לסכריניות. חשוב היה לי לא לברוח אל הפתרונות הקלים אלא להתמודד עם השילוב בין אמנות מיטבית לבין דיוק אינטימי רגשי אמיץ ומנעד רחב של תחושות וחוויות

פעימות. צילום: סטפן נקש

פעימות. צילומים: סטפן נקש

בעבודה על נושא כזה יש להיזהר מהיסחפות לסכריניות. חשוב היה לי לא לברוח אל הפתרונות הקלים אלא להתמודד עם השילוב בין אמנות מיטבית לבין דיוק אינטימי רגשי אמיץ ומנעד רחב של תחושות וחוויות. גייסתי את רבדי הידע שלי, החל מהאוצרות האמנותית דרך ראייה מבקעת מסיכות שאותה רכשתי לאורך 24 השנים שבהן אני מייעצת בטארותרפיה, שהיא ייעוץ תהליכי באמצעות קלפי טארוט במסגרת מתקיימת קריאת המפות בראייה התפתחותית; וגם היכולת שלי לשהות עם כל תמונה עד חווייתה המדיטטיבית.

התערוכה משלבת מגוון תחומי אמנות – ציור, מיצבים, צילום, וידאו. בין משתתפי התערוכה אמנים מובילים כמו אליסיה שחף, לוסי אלקיויטי ואביבה אבן זהר שמציגים לצד מיטב אמני אשדוד ואמנים בתחילת דרכם. היצירות מוצבות בחלל תוך הדהוד ויצירת דינמיקה בין העבודות להשלמת חוויה. אין לי ספק שתערוכה זו מזמנת חוויות אמנותיות שתוטמע בקרב הצופים והיא תהפוך לחלק משק הזיכרונות והחוויות האישי שלהם.

מכל מלמדיי השכלתי

החוויה האמנותית נחקקת בזיכרון, בגוף. כך אני זוכרת יצירות שראיתי. בתערוכה שראיתי לפני שנים רבות בשכונת שורדיץ׳ בלונדון (זה היה כל כך מזמן כך שאני לא זוכרת לא את שם התערוכה ולא את שם הגלריה), הייתה עבודת וידאו בלתי נשכחת בשם Under Current – שעד היום אני חווה את הוויז׳ואל שלה ואת השריקה שליוותה אותה. חלל הגלריה היה בנוי כחוויה שלמה. התאורה בתערוכה הייתה חשוכה חלקית, המעבר בין החדרים היה דרך עיצוב תאורה בפרוזדורים והצופים התקדמו בתערוכה דרך המשיכה אל האור. החוויה הגמישה עבורי את גבולות המחשבה על חלל ותאורה ככאלה שמשרתים את היצירה.

תערוכת החלומות

תערוכת החלומות שלי מתקיימת במרחב הציבורי. היא מביאה את האמנות אל האדם בחיי היומיום ואוצרת בתוכה מגוון תחומי אמנויות עכשוויות. לכל עבודה חלל עצמאי דמוי כיפה שאליו נכנס.ת הצופה לחוויה אמנותית. אני מאמינה שאמנות צריכה להיות חלק בלתי נפרד מהחיים ואני אוהבת להביא את האמנות אל רצף החיים ולהנגישה גם לצופים שאינם מורגלים בצריכה אמנות במוזיאון או בגלריה. גם בתערוכה הזו אייצר שילוב של מיטב האמנים לצד אמנים צעירים או אמנים בתחילת דרכם האמנותית.

בקרוב אצלך

בימים אלה אני עסוקה בתערוכת פעימות שתינעל ב־8.8. ב־19.7 יתקיים בה שיח אמנים, ולקראת התערוכות הבאות יפורסמו קולות קוראים של בית קלנג אשדוד. מוזמנים לעקוב.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. חוה זילברשטיין

    מאד נוגע שדרך שפת אמנות אפשר לרגש ,להתרגש, להתחבר להיות מובל ,להעמיק ולהשאיר חותם
    בהצלחה מאד
    חוה זילברשטיין
    @hava_the_printmaker אינסטגראם

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden