כל מה שחשוב ויפה
מינה ריינגולד. צילום: הדס חי
מינה ריינגולד. צילום: הדס חי

מה קורה // מינה ריינגולד

בתערוכת יחיד ראשונה בבית האמנים ירושלים, עוסקת מינה ריינגולד ביחסיה עם אביה שמת בילדותה דרך הביקורים התכופים שלה בפולין, ארץ הולדתו. ביומיום היא מלמדת פיסול והדפס ומוקפת באמנים שחוקרים שוב ושוב איך עושים אמנות טובה

מי? 

מינה ריינגולד, בת 30. עברתי לפני שבועיים לירושלים אחרי שלוש שנים בתל אביב.
אינסטגרם
 

סטטוס זוגי? 

רווקה.

מה בצלחת?

התחלתי לאחרונה לאכול על פי האיורוודה שזוהי תורה הודית עתיקה, שמדייקת את התזונה בהתאם לטיפוסי אדם שונים. חוץ מזה יש לי פטיש רציני לקארי ירוק אז נראה מה יהיה עם זה.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

אני בוגרת של המחלקה לאמנות בבצלאל, מאז אני יוצרת בסטודיו של ״כיתת אמן״ ביד אליהו ומלמדת פיסול והדפס במסגרות שונות. הצגתי במספר תערוכות קבוצתיות ובימים אלה, אני מציגה בבית האמנים בירושלים את תערוכת היחיד הראשונה שלי ״ארץ אבות: גן עדן״ (עד ה־12.8, אוצרת: שחר יהלום).

אחרי השער

אחרי השער

פני פטלים

פני פטלים

מינה ריינגולד, מראה הצבה בבית האמנים ירושלים. צילום: אלעד שריג

מינה ריינגולד, מראה הצבה בבית האמנים ירושלים. צילום: אלעד שריג

פולין הפכה להיות עבורי יעד שאליו אני לא מפסיקה לחזור, היא הכתובת שדרכה אני מתקשרת עם אבי שנפטר בילדותי. בתערוכה אני מלקטת השפעות שונות מהאסתטיקה של המקום והתרבות דרך מיתוסים ביוגרפיים ושברי זיכרונות לכדי מרחב של מונומנטים מוטבעים. ההכשרה בפקולטה לפיסול בזמן חילופי הסטודנטים שלי בקרקוב, קולנוע וטקסטיל פולני, מונומנטים קומוניסטיים, נצרות ועוד – מותכים יחד למרחב מת וחי, קדום ועכשווי.

דרך מגוון של חומרים וטכניקות ניסיתי להנכיח עד כמה האבל היה נטוע עמוק בחיי ואת הצורה שבה עם הזמן התאפשר לי להרחיב את המציאות ההיסטורית ולקחת בה חלק מייסד. אני מגיבה למולדתו של אבי, מפרשת ובונה אותה מחדש כסוג של גן המכיל את היחסים ואת היעדר היחסים בינינו. אני תוהה בה גם לגבי שייכותי אליה, ושואלת האם מולדת היא אכן סוג של גן עדן.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

בזמן הלימודים הגיע דארק פורדג׳ור, אמן ומרצה מניו יורק, לפגוש את חלקינו לשיחות אישיות. היה חזק לראות איך דרך המדיום של הקולאז׳ שמאפשר חזרה, כיסוי וקילוף, הוא מצליח בשיא העדינות לחשוף עוד שכבות של גזענות בעבודותיו. זאת חוויה מטורפת לפגוש אמן כזה מיוחד שמגיע מרקע כה שונה משלי וליצור איתו שיחה דרך העבודות שלי, בזמן שאני עוד בכלל מנסה להבין מה אני עושה. זה מראה עד כמה לאמנות יש את הפוטנציאל להיות כוח מחבר.

את הסלבס האחרים אני פוגשת ביומיום בעבודתי בסדנת ההדפס בבצלאל שבה אני מוקפת באמנים מופלאים, מרצים וסטודנטים שיחד חוקרים שוב ושוב איך עושים אמנות טובה. הסקרנות, הלבטים והרצון להגשים את הפנטזיות שלהם מפרים ומרגשים אותי.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

אני חולמת להציב עמודי פיגומים בגובה של עשרה מטרים בתוך בריכת ממילא ההיסטורית, שבאמצע שלהם תעמוד בריכת שחייה עם אריחים קרמיים. אני רוצה להפנות זרקור מינמליסטי למקום הייחודי הנטוש הזה ולהפוך אותו לאתר מדיטטיבי של מפגשים. הצגתי את המודל כפסל לפני חצי שנה בתערוכה ״שכבות קדושות״ בגלריה שבאצטדיון טדי בירושלים.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

טי־שירטים, לעשות עליהן הדפסי רשת.


רוצה להשתתף במדור מה קורה? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

birds

מינה רינגולד. צילומים: הדס חי

מינה ריינגולד. צילומים: הדס חי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden